Oficiálny názov: Taliansko
Hlavné mesto: Rím
Počet obyvateľov: 60 795 612
Rozloha: 301 338 km²
HDP na obyvateľa: 35 811 $
Vlajka:
Kód meny: EUR
Názov meny: euro
Úradný jazyk: taliančina
Zobraziť na mape: TU
Taliansko, oficiálne Talianska republika, je parlamentná republika nachádzajúca sa v Južnej Európe. Susedí so Slovinskom, Rakúskom, Švajčiarskom, Francúzskom a dvoma enklávami – San Marínom a Vatikánom. Na mape Taliansko lokalizujete veľmi ľahko – hľadajte lo Stivale – čižmu (tvar štátu pripomína čižmu).
S rozlohou čosi cez 300 tisíc km² patrí Taliansku na svete 72 pozícia. V počte pobyvateľov je to 24. najväčšia krajina sveta. Ekonomika je dokonca ôsma najväčšia.
Rím, Benátky, Rimini, Caorle, Capri, Garno, Livigno. Pridajte k tomu talianske Alpy, Dolomity a príjemné talianske počasie. V Taliansku môžete zažiť lyžovačku, more a svetovú top gastronómiu v jeden deň.
Dovolenka v Taliansku nie je obľúbená iba medzi slovenskými turistami. Do tejto stredomorskej krajiny sa každý rok príde pozrieť okolo 50 miliónov zahraničných turistov. Taliansko je piata najnavštevovanejšia krajina svete (za Francúzskom, USA, Čínou a Španielskom). Niekoľko hlavných atrakcií sme už spomenuli. Turistov láka najmä jedinečná kombinácia historických pamiatok (najväčší počet UNESCO pamiatok na svete, spolu 51), kultúry, umenia, pláží, histórie a gastronómie. Taliansko je skrátka ideálnou turistickou destináciou – ľudia tu nájdu všetko, čo od dobrej dovolenky očakávajú.
Na dovolenku do Talianska sa môže vybrať prakticky každý. Ak chcete lacnú dovolenku, dostanete lacnú dovolenku. Ponuka ubytovania je veľmi široká – od hostelov až po luxusné 5-hviezdičkové hotely. Pre ľudí, čo chcú na dovolenke ušetriť, sú najlepšou možnosťou apartmány. V Taliansku ich nájdete v každom trochu turistickejšom regióne.
Na sever Talianska (napríklad do mesta Merano) sa bez problémov dostanete aj autom či autobusom. Na výlet do Benátok sa môžete vybrať aj vlakom – priamym spojom z Viedne.
Určite je pohodlnejšie sa do Talianska vybrať letecky. Najmä ak vaším cieľom je južné Taliansko a destinácie ako Amalfi či ostrov Ischia. Lacné sú najmä letenky do veľkých miest ako Miláno. Do tohto svetového mesta módy sa lieta dokonca aj priamo z Bratislavy. Mnohé turistické destinácie sú v ponuke nízkonákladových spoločností počas letnej sezóny. Nízkonákladová preprava do Talianska vás vyjde menej ako 100 eur jedným smerom.
Lacná dovolenka v Taliansku tak môže byť naozaj lacná. Ak vám ale ide predovšetkým o pohodlie, vyberte sa do Talianska v rámci all inclusive zájazdu. Medzi ďalšie zaujímavé destinácie Talianska patria:
palmová riviéra – pobrežie medzi mestami San Benedetto del Tronto a Alba Adriatica. Táto časť krajiny ponúka pokojnejšiu dovolenku ideálnu pre rodiny s deťmi.
Padova
Riccione
Bari
Kalábria
Trieste
Grado
Lido di Jesolo a mnoho ďalších
Pokiaľ chcete toho spoznať čo možno najviac, vydajte sa na poznávací zájazd Talianskom. Takýto zájazd by vás nemal zoznámiť iba s historickými pamiatkami, ale aj s hlavnými rysmi miestnej kultúry. Osobitý kultúrny zážitok je návšteva futbalu. V Taliansku je to národní šport a na štadiónoch je to veľmi dobre vidieť.
Do Talianska Slováci nechodia iba za oddychom a poznávaním. Krajina láka aj dobre ohodnotenou prácou. Mzdy v Taliansku síce nie sú také vysoké ako v Nemecku či Dánsku, vždy je to ale viac ako na Slovensku. V súčasnosti však talianska ekonomika nie je práve v najlepšej kondícii, a tak Slovákov hľadajúcich prácu je oproti minulosti pomenej. Ponuka práce je slabá aj pre miestnych. Nezamestnanosť mladých Talianov patrí k najvyššej v celej Európe.
Ďalším neturistickým lákadlom sú autobazáre. Taliansko je motoristický štát a ceny jazdených vozidiel sú tu nižšie ako na Slovensku. Niektorým ľuďom sa preto oplatí vycestovať na sever Talianska a kúpiť si staršie auto práve tu.
Pre bohatších ľudí je otvorený aj taliansky trh s nehnuteľnosťami. Reality v Taliansku ale nepatria práve k najlacnejším.
História Talianska
Talianska história patrí k najbohatším na svete. Počet pamiatok zapísaných na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO je toho dôkazom. Rím je svetovo významným mestom už minimálne 2000 rokov. Taliansko bolo centrom známeho sveta vo viacerých historických obdobiach. V Taliansku sa zrodila modernosť. Práve tu vznikol duch renesancie, ktorej vďačíme za našu modernú civilizáciu. Mená ako Leonardo da Vinci, Galileo, Michelangelo, Machiavelli, Marco Polo, Columbus či Vespucci sú synonymá ľudského umu a odvahy.
V tomto texte nemáme priestor pozrieť sa na taliansku históriu bližšie. Moderné talianske dejiny sa začínajú zjednotením – po druhej a tretej vojne o zjednotenie. Tieto udalosti prebehli v rokoch 1859 až 1866. Zvyšok 19. storočia bol poznamenaný rapídnou industrializáciou, ktorá videla okrem iného aj k vytvoreniu koloniálneho panstva. Medzi bývalé talianske kolónie radíme: Albánsko, Eritreu, Líbyu a Somálsko. Taliansko síce nehralo v kolonizácii sveta prvé husle, patrilo však k hybným silám kontinentu.
Po prvej svetovej vojne bolo Taliansko v skupine víťazov. Na bežnom živote sa to však neprejavilo a Taliansko zažívalo krízu za krízou. Výsledkom bol vznik fašistického hnutia a nástup Benita Musoliniho k moci.
Ekonomika
Taliansko je členom Európskej Únie, eurozóny, OECD a dokonca aj skupiny G7. Veľkosťou ekonomiky patrí Taliansku na svete ôsma priečka. Krajina je vnímaná ako jedna z najpriemyselnejších na svete. Výrobný sektor je šiesty najväčší na svete.
Priemyselná tradícia zdobí najmä severné Taliansko, kde vznikli také značky ako Fiat či Ferrari. Krajina je po celom svete známa aj svojím tvorivým priemyslom. Či už je to dizajn áut, hodiniek, šiat, Taliani vždy vedia zaujať. Miláno je jedným zo štyroch najdôležitejších módnych miest sveta (ďalšie sú New York, Londýn a Paríž).
V posledných rokoch sa Taliansku ekonomicky nedarí tak, ako by si to politici a aj samotní Taliani želali. V roku 2015 bola nezamestnanosť takmer 13 percent. Alarmujúce sú najmä počty mladých ľudí bez práce. Od krízy v roku 2008 je ekonomika buď v recesii, alebo rastie slimačím tempom.
Hrubý domáci produkt na obyvateľa po započítaní kúpnej sily je okolo 35 tisíc dolárov. Pre porovnanie – na Slovensku sa toto približuje hodnote 30 tisíc. Z tohto je zrejmé, že životná úroveň nie je v Taliansko až tak výrazne lepšie ako u nás.
Medzi jednotlivými talianskymi regiónmi existujú obrovské ekonomické rozdiely. Sever je bohatý a juh chudobný. Mnohé južné regióny sú na tom ekonomicky veľmi zle a prežívajú iba vďaka peniazom od centrálnej vlády a príjmom z turistického ruchu.
Obyvateľstvo
Hustota obyvateľstva je 202 ľudí na km². Toto je približne dvojnásobok oproti Slovensku. Rozmiestnenie populácie je však veľmi nerovnomerné. Počas prudkého rastu hospodárstva v 50- a 60-tych rokov minulého storočia sa milióny ľudí presťahovali z juhu do severných priemyselných oblastí.
Náboženstvo
Taliansko je tradičná katolícka krajina. V minulosti to bolo dokonca deklarované v ústave. Dnes sa ku katolíckej viere hlási asi 82 percent ľudí. Imigrácia ale postupne mení náboženské zloženie populácie. Dnes v Taliansku žije asi 1,6 miliónov moslimov, ktorí tvoria približne 2,6 percenta populácie.