Vláda na svojom 31. rokovaní nesúhlasila s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Súčasne poverila predsedu vlády Roberta Fica oznámiť stanovisko vlády podpredsedovi Národnej rady SR a odôvodniť stanovisko vlády parlamente.
Vláda návrh poslancov považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. Nevidí žiaden dôvod na vyslovenie nedôvery ministerke zdravotníctva SR Zuzane Dolinkovej a plne ju podporuje vo výkone funkcie.
Ficova vláda odmieta snahy opozície
Vláda SR predložený návrh vníma ako súčasť deštruktívnej opozičnej politiky a odmieta snahy opozície, ktorá po troch rokoch vládnutia rozložila slovenské zdravotníctvo, prenášať zodpovednosť za situáciu v slovenskom zdravotníctve na ministerku zdravotníctva.
Chystá sa vláda odvolať Dolinkovú? Podľa Majerského v mnohých prípadoch zlyhala
Opozičné strany KDH, PS a koalícia Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia odovzdali vo štvrtok 2. mája v podateľni Národnej rady SR podpisy na odvolanie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej. Ako už opozičné strany avizovali pred pár dňami na spoločnom brífingu, dôvodov na jej odvolanie je hneď niekoľko.
Niekoľko neodborných rozhodnutí
,,Ministerka Dolinková urobila vo vedení rezortu zdravotníctva niekoľko rozhodnutí, ktoré považujeme za neodborné. Očividne nadŕžala súkromníkom pri zmene zaradenia kardiocentra Agel a nemocnice Bory do vyššej kategórie, či podpísala dodatok k zmluve pre spišskonovoveskú nemocnicu. A namiesto odpolitizovania, ktoré si ministerka dala do programového vyhlásenia vlády, už stihla odvolať 16 manažérov nemocníc a úradov a dosadiť si vlastné personálne nominácie,“ vysvetľuje poslanec KDH Peter Stachura.
Hnutie Slovensko: Keby Ficovi záležalo na pacientoch, odvolal by ministerku Dolinkovú (video)
Upozorňuje aj na pochybenia v prípade meškania projektov v Pláne obnovy, napríklad v prípade centrálneho riadenia nemocníc, s ktorým sa už malo dávno začať. A pridáva ďalšie ministerkine pochybenia v prípade zlého umiestnenia bodov záchrannej zdravotnej služby, ale aj definitívne ukončenie projektových prác na nemocnici Rázsochy.
Koná v rozpore so záujmami pacienta
,,Pani ministerka Dolinková za šesť mesiacov nepohla so žiadnymi zásadnými problémami nášho zdravotníctva, a koná tak v príkrom rozpore so záujmami pacienta. Chýbajú tisícky sestier, kolabujú ambulancie, doplatky sú vysoké a nemocnice sa naďalej zadlžujú. Okrem toho ministerka svojimi rozhodnutiami ohrozuje naše spoločné peniaze z Plánu obnovy na výstavbu nových nemocníc. Súťaž na dotácie z Plánu obnovy, kde ministerka zvýhodnila Pentu už dokonca vyšetruje aj európsky Úrad pre boj proti podvodom (OLAF),“ dopĺňa poslanec Progresívneho Slovenska a podpredseda výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák.
Na neschopnosť ministerky upozorňuje aj hnutie Slovensko
Aj hnutie Slovensko už dlhodobo upozorňuje na neschopnosť Zuzany Dolinkovej riadiť ministerstvo zdravotníctva. Svojimi krokmi navyše hneď od začiatku vládnutia poškodzuje pacientov a na ich úkor zvýhodňuje finančné skupiny.
Veríme, že KDH a ani PS nebudú kryť slúžku Haščáka. Matovič chce odvolať ministerku Dolinkovú
„Výpočet zlyhaní ministerky Dolinkovej je veľmi dlhý. Vyvrcholením jej amaterizmu a protipacientskeho konania je pochovanie projektu novej špičkovej Univerzitnej nemocnice Rázsochy. Politici Smeru a Hlasu 12 rokov ovládali ministerstvo zdravotníctva a neboli schopní spustiť výstavbu Rázsoch. Teraz nám sľubujú, že novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave postavia, ale najskôr o 14 rokov a v absolútne nevhodnej lokalite. Už aj Robert Fico vidí, že zlyhaní ministerky Dolinkovej je viac, než je únosné, a preto už včera bolo neskoro na to, aby skončila,“ dodáva exminister zdravotníctva a poslanec hnutie Slovensko Marek Krajčí.