Veríme, že KDH a ani PS nebudú kryť slúžku Haščáka. Matovič chce odvolať ministerku Dolinkovú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hnutie Slovensko - Dolinková
Hnutie Slovensko upozornilo najmä na situáciu v nemocnici v Spišskej Novej Vsi. Foto: Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 11. apríla, 16:36

Po pol roku ministrovania Zuzany Dolinkovej sa napĺňajú obavy, že jej príchodom sa na rezort zdravotníctva v plnej silne vrátila aj finančná skupina Penta. Tvrdí to hnutie Slovensko.

Podľa bývalého ministra zdravotníctva a poslanca za hnutie Mareka Krajčího totiž urobila niekoľko rozhodnutí, z ktorých je zrejmé, že povýšila záujmy Penty nad záujmy pacientov.

Ohrozené milióny

Opozičná strana upozornila najmä na situáciu v nemocnici v Spišskej Novej Vsi. Tú mala podľa nej zvýhodniť na úkor ostatných zdravotníckych zariadení.

„To je tak arogantné, že náš názor, ale aj názor úradníkov na ministerstve zdravotníctva a dokonca aj názor Petra Kmeca je, že takéto zvýhodnenie pre Pentu ohrozí všetkých 216 mil. eur, ktoré Slovensko čerpá z plánu obnovu,“ zhodnotil exminister zdravotníctva.

Penta podľa hnutia Slovensko nestíhala projekt v spišskonovoveskej nemocnici, a preto mala tlačiť na ministerku, aby posunula dohodnuté termíny. Tá napokon s nemocnicou uzatvorila dodatok, v ktorej jej umožnila posun z júna roku 2026 do decembra 2028.

„Službičky“ pre Pentu

Za ďalšie „službičky“ pre finančnú skupinu označil Krajčí odsun čakacích lehôt, ale aj zaradenie nemocnice Bory do vyššej úrovne zdravotníckych zariadení.

Práve tento krok by mal podľa opozičnej strany znemožniť vybudovanie novej veľkej koncovej štátnej nemocnice, keďže bude mať problém s personálom, ako aj so stanovením spádovej oblasti.

Zároveň upozornil, že podľa poslednej štúdie by mala nová štátna nemocnice stáť v Ružinove, a to až v roku 2038. Podľa Krajčího ide o nereálny projekt, ktorý je potrebné zniesť zo stola.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Polročné vysvedčenie

Ako doplnil Igor Matovič, polročné vysvedčenie Dolinkovej prezrádza, že pacient je na okraji jej záujmu. „Táto žena neurobila nič v prospech pacientov,“ vyhlásil. Hnutie chce preto podať návrh jej odvolanie.

„Pevne veríme, že Kresťanskodemokratické hnutie aj Progresívne Slovensko nebudú v role ministerky zdravotníctva,“ vyjadril sa k možnej podpore návrhu zo strany ostatných opozičných strán.

Ministerka im vytkla zlyhanie počas pandémie

Podľa ministerky hovorili práve tí, ktorí dostali slovenské zdravotníctvo doslova na kolená.

„Ste to vy, čo ste nezvládli manažment pandémie a hazardovali ste so životmi ľudí. Vyše 20-tisíc nevinných obetí, ktoré máte na svedomí! Absolútne ste zlyhali! Každý jeden deň zachraňujem tú katastrofu, ktorú ste tu zanechali. Pretože na funkčnom zdravotníctve a dostupnej starostlivosti mi skutočne záleží,“ odkázala bývalému ministrovi zdravotníctvo a bývalému premiérovi Dolinková.

Rázsochy pochovala Matovičova vláda

Odmietla tvrdenia o odložených maximálnych čakacích lehotách na operácie v nemocniciach, o zvýhodnení novej nemocnice v Spišskej Novej Vsi, ale aj vyjadreniach o Rázsochách.

„Pravdou je, že práve Matovičova vláda za ministrovania Krajčího pochovala projekt Rázsochy za viac ako 280 mil. eur z plánu obnovy a Ódorova vláda definitívne rozhodla, že sa z európskych peňazí Rázsochy nepostavia,“ zhodnotila.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica BoryPentaProgresívne Slovensko (PS)