Pod online petíciou za zachovanie akademickej samosprávy sa za prvý týždeň nazbieralo 11-tisíc podpisov. Ako uviedol hovorca Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Juraj Rybanský, petícia podporuje zmysluplné reformy a zároveň zásadne odmieta predložený návrh novely vysokoškolského zákona.
Petíciu spustili v piatok 5. novembra STU spolu s Univerzitou Komenského (UK) v Bratislave, Radou vysokých škôl SR (RVŠ SR) a Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ) a s podporou Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl SR.
Pripravujú aj protest za slobodné univerzity
Popri petícii sa pripravuje aj Zodpovedný protest za slobodné univerzity, ktorý na utorok 16. novembra organizuje UK spolu so STU, s podporou Ekonomickej univerzity, Slovenskej rektorskej konferencie, RVŠ SR i ŠRVŠ.
Študenti Filozofickej fakulty UK protestovali proti novele vysokoškolského zákona
„Neustále pribúdajúce podpisy spolu s dlho nevídanou jednotou akademickej obce na Slovensku v odmietavom postoji k predloženej novele hovoria jasnou rečou, ktorej by mal porozumieť aj predkladateľ a tento návrh stiahnuť z legislatívneho procesu. Chceme a potrebujeme reformy, ale nie také, ktoré skutočné problémy vysokých škôl neriešia, ale vyrábajú nové,“ povedal predseda petičného výboru a rektor STU Oliver Moravčík.
Porušovanie akademických slobôd
Najzásadnejšie výhrady akademickej obce proti predloženému návrhu novely smerujú k viacerým porušeniam akademických slobôd, napríklad k zmene voľby rektora či postaveniu dekana aj presunu niektorých kompetencií akademického senátu.
„Definovanie minimálnych požiadaviek na obsadzovanie miest vysokoškolských učiteľov, docentov a profesorov tak, ako ho navrhuje novela, by znamenalo, že by ministerstvo mohlo priamo určovať, kto bude a kto nebude môcť pôsobiť v pozícii docenta alebo profesora,“ priblížil Rybanský ďalšiu výhradu.
Protest univerzít má plnú podporu rektorov, novela vysokoškolského zákona nereflektuje aktuálne potreby
Univerzity vyslovujú nesúhlas aj s oddelením procesov akreditácie habilitačného a inauguračného konania, keďže to podľa nich neúmerne zvýši byrokratickú záťaž vysokých škôl.