Akademická obec chystá protest proti novele vysokoškolského zákona, nechcú návrat do obdobia spred roku 1989

Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Univerzity a vysokoškolské organizácie pripravujú 16. novembra o 13:00 protest proti novele vysokoškolského zákona.

Informovali o tom v statuse podujatia s názvom Zodpovedný protest za slobodné univerzity! na sociálnej sieti.

Podpora dekanov či študentských rád

Hlavným organizátorom protestu je Univerzita Komenského (UK) v Bratislave, ktorá ho spoluorganizuje spolu so Slovenskou technickou univerzitou (STU) v Bratislave a s vysokoškolskými reprezentáciami – Radou vysokých škôl SR (RVŠ) a Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ).

Protest podporuje aj Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR, Študentská rada Trnavskej univerzity a Ekonomická univerzita v Bratislave. Pri proteste chcú organizátori zachovať všetky bezpečnostné opatrenia, ako sú rozostupy a prekrytie horných dýchacích ciest. Účastníkom dôrazne odporúčajú použiť respirátor.

Žiadajú návrat k diskusiám

Organizátori vo svojom statuse deklarovali ako zástupcovia slovenských vysokých škôl, záujem neustále sa zlepšovať, ponúkať svojim študentom najkvalitnejšie vzdelanie a podporovať zmysluplné reformy.

„Novela vysokoškolského zákona však dáva nebezpečné právomoci politickým nominantom, ktorí by mohli úplne ovládnuť vysoké školy a ich majetok a blokovať všetky dôležité rozhodovacie procesy. Nechceme návrat do obdobia spred roku 1989,“ napísali.

Opäť požiadali o stiahnutie novely z medzirezortného pripomienkového konania a návratu k diskusiám. Chcú, aby nový vysokoškolský zákon bol nastavený tak, aby pripravil prostredie pre skutočné zvyšovanie kvality univerzít a spomalenie odlivu študentov a výskumníkov do zahraničia.

Trasa pochodu

Protestovať proti predloženej novele plánujú aj poslucháči Filozofickej fakulty UK, ktorí ohlásili protestný Pochod za slobodné vysoké školy na 10. novembra o 14:00.

Pochod by sa mal začať na Šafárikovom námestí a pokračovať na ulicu Štúrova – Laurinská – Panská – Ventúrska – Michalská – Hurbanovo námestie – Suché mýto – Hodžovo námestie – Palisády a skončiť pri hradnej bráne na Zámockej ulici v Bratislave. Zástupcovia študentov tiež požiadali o oficiálnu audienciu u prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Novela nezodpovedá požiadavkam 

Ministerstvo školstva o novej verzii zákona diskutovalo s kontaktnou skupinou tvorenou zástupcami akademickej obce, ktorá vznikla 5. marca. Predtým pripravovanú novelu totiž vysoké školy dôrazne odmietli a považovali ju za snahu o politické ovládnutie vysokého školstva na Slovensku.

Finálna verzia návrhu vysokoškolského zákona ministerstva školstva sa pritom vtedy nedostala do legislatívneho procesu. Do medzirezortného pripomienkového konania ju ministerstvo predložilo 22. októbra. Novela má podľa rezortu školstva zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium.

Predstavitelia akademickej obce však žiadajú o stiahnutie návrhu novely zákona o vysokých školách z medzirezortného pripomienkového konania. Zástupcovia akademickej obce sa vo svojich stanoviskách 28. októbra zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine a nereflektuje jej požiadavky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ekonomická univerzita v BratislaveKlub dekanov fakúlt vysokých škôl SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRVŠ Rada vysokých škôl SRSlovenská technická univerzita v BratislaveŠRVŠ Študentská rada vysokých škôlUK Univerzita Komenského v Bratislave