Študenti Filozofickej fakulty UK protestovali proti novele vysokoškolského zákona

Študenti počas zasadnutia Akademickej obce k aktuálnej sutuácii. Bratislava, 10. november 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Proti predloženej novele zákona o vysokých školách protestovali poslucháči Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Protest sa začal o 14:00 na Šafárikovom námestí, pokračoval na ulici Štúrova – Laurinská – Panská – Ventúrska – Michalská – Hurbanovo námestie – Suché mýto – Hodžovo námestie – Palisády a skončil sa pri hradnej bráne na Zámockej ulici v Bratislave.

Musíme urobiť krok dopredu

Štátna tajomníčka ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová počas rokovania vlády reagovala, že na rezorte sú za každú konštruktívnu kritiku vďační. Podotkla, že v súčasnosti je návrh vysokoškolského zákona v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Doplnila, že každý, kto má akýkoľvek podnet na zlepšenie stavu vysokých škôl, môže daný zákon pripomienkovať. Podľa nej sa Slovensko jednohlasne zhoduje a aj zahraničné analýzy ukazujú, že krajina musí urobiť v danej problematike krok dopredu.

V súvislosti s novelou vysokoškolského zákona zorganizovala Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave v stredu o 11:00 v Aule Aurela Stodolu na Strojníckej fakulte STU verejné zasadnutie akademickej obce STU. Ako uviedol hovorca STU Juraj Rybanský, diskusia mala byť o skutočnom zvyšovaní kvality a o tom, prečo je predložená novela kontraproduktívna.

Ďalší protest bude 16. novembra

Vysvetlenie a odpovede na otázky prítomných členov akademickej obce STU poskytli okrem predstaviteľov STU rektora Olivera Moravčíka, predsedu Akademického senátu STU Mariána Peciara a predsedu Správnej rady STU Vladimíra Slezáka aj rektor UK Marek Števček, predseda Rady vysokých škôl SR (RVŠ SR) Martin Putala a predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Filip Šuran.

Proti novele vysokoškolského zákona plánujú ďalší protest aj univerzity a vysokoškolské organizácie. Uskutočniť by sa mal 16. novembra o 13:00.

V statuse podujatia s názvom Zodpovedný protest za slobodné univerzity! na sociálnej sieti uviedli, že hlavným organizátorom protestu je UK, ktorá ho spoluorganizuje spolu so STU a s vysokoškolskými reprezentáciami – RVŠ SR a ŠRVŠ. Protest podporuje aj Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR, Študentská rada Trnavskej univerzity a Ekonomická univerzita v Bratislave.

Pri proteste chcú organizátori zachovať všetky bezpečnostné opatrenia, ako sú rozostupy a prekrytie horných dýchacích ciest. Účastníkom dôrazne odporúčajú použiť respirátor.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filip ŠuranJuraj RybanskýMarek ŠtevčekMarián PeciarMartin PutalaOliver MoravčíkSvetlana SíthováVladimír Slezák
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRVŠ Rada vysokých škôl SRŠRVŠ Študentská rada vysokých škôlUK Univerzita Komenského v Bratislave