Ceny na Slovensku v júli medziročne vzrástli o 2,6 %. Domácnosti zamestnancov a nízkopríjmové domácnosti pocítili vyšší index rastu cien, v oboch prípadoch podľa Štatistického úradu SR bol 2,7 %. V domácnostiach dôchodcov bola inflácia nižšia, a to 1,9 %.
Najväčší vplyv na výsledné indexy inflácie pre jednotlivé sociálne skupiny v porovnaní s priemerom malo predovšetkým vyššie tempo rastu cien potravín a nealko nápojov. Negatívne vývoj indexov v júli ovplyvnilo tiež zvýšenie cien rekreácie a kultúry, najmä dovolenkových zájazdov, ďalej poštových a telekomunikačných služieb, ako aj cien farmaceutických výrobkov v zdravotníctve.
Zvýšenie pocítili najmä dôchodci
Ich zvýšenie pocítili najmä domácnosti dôchodcov, v ktorých tvoria väčší podiel celkových výdavkov než v ostatných typoch domácností. Rast cien sa mierne zdynamizoval aj v odbore bývanie a energie, prispeli k tomu vyššie ceny za odvoz odpadu, hoci v domácnostiach dôchodcov je tento odbor od februára medziročne stále v záporných hodnotách. Vo všetkých typoch domácnosti bol citeľný aj rast priemerných cien v doprave, ktoré ovplyvnili vyššie ceny pohonných látok a dopravných služieb.
Inflácia na Slovensku dosiahla tri percentá, podľa analytika by však mala onedlho klesnúť
V júli medziročne poskočili aj ceny finančných služieb pôšt a bánk. Miera inflácie pre tri špecifické sociálne skupiny má mierne iné hodnoty, vyplýva to z inej štruktúry výdavkov týchto domácností v rámci spotrebného koša.
„Inflácia na Slovensku sa v júli naďalej prejavuje najmä pri domácnostiach s nižšími príjmami, aj keď jej celkový prírastok je len mierny. Keďže hlavnú zložku spotrebiteľského koša domácností tvoria najmä ceny základných statkov, nie je prekvapením, že vzhľadom na posledný rast cien potravín sa spotrebiteľské ceny zvýšili,“ povedal pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Očakávaný vývoj v auguste
Očakáva, že rovnaký vývoj bude aj v auguste, pričom zmiernenie cenových tlakov vychádzajúcich zo segmentu potravín nastane podľa neho už v prvých jesenných mesiacoch, a to najmä v dôsledku poklesu cien komodít na svetových trhoch.
Zmena cenovej politiky nie je nutná, tvrdí ministerstvo financií
„Štatistiky tiež priniesli potvrdenie trendu, že domácnosti dôchodcov sú rastom cien zasiahnuté najmenším tempom. V širšom kontexte to znamená, že vládne opatrenia na kompenzáciu nákladov znižujúcich ich disponibilné príjmy dnes nie sú nevyhnutné a napríklad tu existuje priestor pre obmedzenie výdavkov, ktoré štát dnes potrebuje,“ dodal Boháček.