Pokračovanie tranzitu ruského zemného plynu cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej na západ má z pohľadu zachovania pozitívnej bilancie dostupnosti plynu v regióne logiku. Myslí si to slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Pavol Kubík, ide o tému, ktorá podľa ich názoru ešte bude predmetom budúcich rokovaní.
Tretí subjekt by objednal prepravu
Eustream je presvedčený, že ak by sa aj na predĺžení kontraktu o tranzite plynu nedohodli ukrajinská a ruská strana, stále je tu diskutovaná možnosť zapojiť do celého procesu tretiu stranu. Napríklad konzorcium európskych odberateľov, ktorí by plyn preberali na rusko-ukrajinskej hranici.
Začali sa politické hry o preprave ruského plynu cez Ukrajinu, Slovensko sa bude snažiť tranzit zachovať
„Tento tretí európsky subjekt by si následne objednal prepravu zemného plynu u ukrajinského prevádzkovateľa prepravnej siete, a odovzdal by ho na ukrajinsko-slovenskej hranici, odkiaľ by bol ďalej prepravovaný v rovnakom režime ako v súčasnosti podľa platných prepravných zmlúv. Ide o jedno z diskutovaných riešení, pričom aj ukrajinskí predstavitelia verejne komentovali, že majú záujem byť spoľahlivým partnerom,“ dodal Kubík.
Eustream je však pripravený aj na najhorší scenár, teda na úplné zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu po roku 2024. Už po roku 2009 prijala spoločnosť podľa Kubíka sériu správnych investičných rozhodnutí, vďaka ktorým pôvodne jednosmerný prepravný systém zmenili na plne flexibilnú sieť, ktorá umožňuje obojsmernú prepravu plynu so všetkými okolitými krajinami.
Zvýšila sa energetická bezpečnosť
„Vďaka týmto úspešne zrealizovaným investíciám sa v prvom rade zvýšila energetická bezpečnosť Slovensku, regionálni dodávatelia zemného plynu môžu vďaka nim účinne diverzifikovať portfólia v prospech zákazníkov. Pre nás zároveň tieto investície predstavujú ďalšie možnosti komerčného využitia prepravnej siete,“ podotkol Kubík.
Zmluva o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu vyprší koncom roka, Kyjev sa ju nechystá predlžovať
Slovenský prepravca plynu sa v ostatnom období zapojil aj do projektu na prepravu zemného plynu z juhu v rámci iniciatívy Solidarity Ring. Tá v mnohom kopíruje pôvodný koncept projektu Eastring, teda prepravu plynu z alternatívnych zdrojov v smere Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko a od nás na ďalšie trhy.
„Tiež dávame do pozornosti tento mesiac podpísané memorandum k iniciatíve Vertical Corridor,“ uzavrel Kubík.