Klub 500 vyjadril hlboké znepokojenie nad súčasnými diskusiami okolo budúcnosti vodárenskej infraštruktúry na Slovensku. Namietal, že namiesto odborných diskusií, ktoré by mali viesť k riešeniam pre rozvoj a modernizáciu tohto strategického sektora, sa pozornosť venuje politizovaným a neodborným útokom na vodárenské spoločnosti.
Odstraňovanie investičného dlhu
Ako uviedol Vladimír Soták, predseda Klubu 500, tieto spoločnosti sa pritom snažia realizovať opatrenia na odstraňovanie investičného dlhu v sektore, ktorý sa odhaduje na 10 miliárd eur.
„Na zvládnutie tohto investičného dlhu a zabezpečenie stabilného zásobovania pitnou vodou sú potrebné systémové a funkčné riešenia,“ uviedol Klub 500. Zdôraznil, že diskusie sa často zbytočne strácajú pri emisii dlhopisov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (Voda Spieva I), hoci dlhopisy sú štandardný nástroj používaný vodárenskými spoločnosťami po celom svete na získavanie zdrojov.
Vodári popierajú tvrdenia o údajnej hrozbe privatizácie VVS, vyzývajú poslancov na overovanie faktov
„Pre ilustráciu, za posledných približne 18 mesiacov vydali vodárenské spoločnosti na celom svete dlhopisy v súhrnnej hodnote takmer 209 miliárd amerických dolárov,“ uviedol Soták.
Klub 500 tiež upozornil aj na zavádzajúce obavy ako je privatizácia vodární alebo manipulácia s cenami vody. Uviedol, že zákon neumožňuje vstup súkromného investora do vodární a ceny vodného a stočného určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Vyzýva všetkých zainteresovaných, aby sa sústredili na podstatné otázky ako je riešenie investičného dlhu a modernizáciu infraštruktúry.
Štát musí vstúpiť do riešenia problému
„Aj keď je vlastníctvo vodárenských spoločnosti prenesené na miestnu samosprávu, štát stále reguluje ceny vodného a stočného tak, že vodárňam nedáva možnosť akumulovať dostatočné zdroje na potrebné investície. Pre ilustráciu, ak tržby najväčšej vodárenskej spoločnosti na Slovensku dosahujú približne 120 miliónov eur a investičný dlh v sektore je odhadovaný na 10 miliárd eur, je jasné, že odstránenie tohto dlhu pri súčasnom systéme fungovania nie je reálne,“ dodal Soták.
Klub 500 preto skonštatoval, že súčasný model fungovania vodárenstva na Slovensku je prekonaný a nereflektuje aktuálne potreby.
Privatizácia vodárenských spoločností nie je v súčasnosti žiadúca a ani možná, vyhlásila Asociácia zamestnávateľov
„Štát musí nevyhnutne vstúpiť do riešenia tohto problému. Je potrebné odborné fórum na serióznu diskusiu o modeloch účasti štátu vo vodárenskom sektore,“ vyhlásil Klub 500 a dodal, že spojenie priamych citácií s konkrétnymi údajmi poskytuje aktuálny a presný obraz o stave vodárenského sektoru na Slovensku.
„Vyzývame preto politikov a verejné orgány, aby sa sústredili na riešenie skutočných problémov a nemárnili čas neodbornými a vymyslenými témami, ktoré neprinášajú ani úžitok, ani konkrétne riešenia,“ uzavrel Soták.