Väčšina domácností využíva na prípravu jedál práve plyn. Varenie na plynových sporákoch však môže priniesť isté zdravotné riziká, ktoré by sme nemali podceniť.
Varenie na plynových sporákoch môže byť nebezpečné v dôsledku zvýšeného uvoľňovania látok, ktoré sa považujú za karcinogény, tvrdia nórski vedci.
Konkrétne štúdia realizovaná na pôde Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) odhalila, že zlúčeniny uvoľňované do ovzdušia pri vyprážaní potravín pri vysokých teplotách patria medzi nebezpečné karcinogénne látky. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Occupational and Environmental Medicine.
Nebezpečné karcinogény – naftalén a benzpyrén
Počas experimentu vedci opekali 17 steakov, každý s hmotnosťou 400 gramov, počas 15 minút a merali hladiny polycyklických aromatických uhľovodíkov, ako sú naftalén a benzpyrén, heterocyklické amíny a aldehydy a ultrajemné častice s priemerom menším ako 100 nanometrov.
Štúdia zistila prítomnosť látky naftalén, ktorého množstvo sa pohybovalo od 0,15 do 0,27 mikrogramu na meter kubický vzduchu, pričom najvyššie hodnoty zaznamenali pri vyprážaní rezňa na margaríne na plynovom sporáku. Boli odmerané tiež mutagénne aldehydy na úrovniach až 61,8 mikrogramov na meter kubický vzduchu. Zaujímavosťou je, že varenie na elektrických sporákoch sa ukazuje ako menej škodlivé.
Vedci tiež poukazujú na to, že hoci úrovne toxických a tuhých znečisťujúcich látok boli pod akceptovanými prahovými hodnotami bezpečnosti pri práci, pre mnohé potenciálne nebezpečné látky ešte neboli prahové úrovne stanovené a časté používanie plynových sporákov môže zvýšiť počet takýchto zlúčenín.
Zdravie ústnej dutiny môže znížiť riziko vzniku týchto chorôb vrátane rakoviny
Varenie na plyne môže spôsobovať astmu
Nórski vedci však nie sú jediní, ktorí upozorňujú na škodlivosť plynových sporákov. Diskusiu o vplyve plynových sporákov na zdravie rozprúdila štúdia publikovaná pred pár týždňami v International Journal of Environmental Research and Public Health, ktorá odhalila, že viac ako 12 percent súčasných prípadov detskej astmy v USA možno pripísať používaniu plynového sporáka.
Hlavný dôvod škodlivosti plynových šporákov spočíva v tom, že počas varenia sa do miestnosti uvoľňujú toxické plyny, ako je formaldehyd, oxid dusičitý a oxid uhoľnatý. Vedci upozorňujú, že dlhodobé vdychovanie najmä oxidu dusičitého môže zvýšiť náchylnosť na astmu alebo iné respiračné ochorenia a môže byť obzvlášť nebezpečné pre starších ľudí, deti a ľudí, ktorí už majú astmu. Dokonca aj krátkodobé vystavenie týmto škodlivým látkam spôsobuje zhoršenie zdravotného stavu a respiračné choroby, ako je kašeľ, sipot alebo ťažkosti s dýchaním.
Škodlivý vplyv na malé deti
K tvrdeniam o škodlivosti sporákov na zemný plyn sa pridávajú aj španielski vedci, ktorí zistili, že vystavenie oxidu dusičitému počas varenia v prvých rokoch života alebo v maternici bolo spojené s kognitívnymi problémami a problémami s pozornosťou u malých detí. Správa Environmental Protection Agency (EPA) navyše uviedla, že dlhodobé vystavenie oxidu dusičitému môže súvisieť s kardiovaskulárnymi problémami, cukrovkou a rakovinou.