Ako rozpoznať rakovinu ústnej dutiny? Urobte si samodiagnostiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ako rozpoznať rakovinu ústnej dutiny? Urobte si samodiagnostiku
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Úspešnosť liečby rakoviny ústnej dutiny vo veľkej miere záleží od jej skorého odhalenia. Ak sa zachytí zavčasu, šanca na prežitie tohto nádorového ochorenia je deväť z desiatich. Preto by sme nemali prehliadať niektoré znamenia, ktoré môžu odhaliť prítomnosť tohto závažného ochorenia.

Ako rozpoznať rakovinu ústnej dutiny?

Dá sa teda povedať, že včasná diagnostika nám môže zachrániť život. Rakovina ústnej dutiny zasahuje množstvo oblastí, ako je napríklad jazyk, naše pery, ďasná a líca. Na čo si teda dávať pozor? Existujú 3 príznaky a symptómy, ktoré v žiadnom prípade nemôžeme ignorovať, a to:

–  Vredy  v ústach , ktoré sa nezahoja do troch týždňov.

– Nezvyčajné hrčky alebo opuchy v ústach alebo v oblasti hlavy a krku.

– Červené a biele škvrny v ústach.

Samodiagnostika ústnej dutiny

Pri kontrole príznakov rakoviny úst sa treba riadiť podľa nasledujúcich postupov:

Hlava a krk

Skontrolujeme, či obe strany vyzerajú rovnako a všímame si pritom prípadné hrčky, hrbolčeky alebo opuchy, ktoré sú len na jednej strane tváre. Potom si na tvár a prednú časť krku priložíme dlane a jemne stláčame. Ak spozorujeme hrčku citlivú na dotyk, môže ísť o príznak rakoviny, preto ju pre istotu nechajme skontrolovať lekárom.

Pery

Spodnú peru stiahneme a hľadáme vo vnútri nejaké rany alebo zmeny farby. Pomocou palca a ukazováka na perách nahmatáme akékoľvek nezvyčajné hrčky, hrbolčeky alebo zmeny v štruktúre. To isté opakujeme na hornej pere.

Líca

Otvoríme ústa a prstom si natiahneme líce, aby sme videli dovnútra. Hľadáme červené, biele alebo tmavé škvrny.

Potom ukazovák umiestnime do vnútra úst, s protiľahlým palcom na vonkajšej strane líca jemne stláčame, aby sme skontrolovali hrčky, citlivosť alebo vredy. Tento úkon zopakujeme na druhom líci.

Podnebie

S pomocou zrkadla môžeme skontrolovať aj podnebie. Zisťujeme, či sú na ňom hrčky alebo prípadné červené a biele škvrny.

Jazyk

V ďalšom kroku preskúmame svoj jazyk. Sledujeme zmeny farby, štruktúry a podobne. Jazyk vyplazíme a pohybujeme s ním z jednej strany na druhú. Opäť hľadáme akýkoľvek opuch, zmenu farby alebo vredy. Nakoniec sa pozrieme na spodnú stranu jazyka tak, že jeho špičku pritlačíme na podnebie.

V prípade zistenia niečoho neobvyklého nemusíme hneď prepadať panike, že máme rakovinu.  Môže ísť o bežné problémy, ktoré sa vyskytujú v ústnej dutine, ako sú napríklad afty, poranenia sliznice a podobne. Pre našu istotu však môžeme vyhľadať lekára. Najmä ak problémy nezmiznú do troch týždňov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať