V generickej a biosimilárnej preskripcii, teda v predpisovaní týchto liečiv pre pacientov, je Slovensko na chvoste všetkých krajín Európskej únie (EÚ).
Vzdelávanie lekárov
Bolo by preto vhodné zmeniť legislatívu tak, aby zdravotné poisťovne mohli uhrádzať účinnú látku od ľubovoľného výrobcu, s prihliadnutím na čo najefektívnejšie využívanie zdrojov.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje na správny postup pri výdaji liekov na predpis
Uviedla to generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Ľubica Hlinková počas Fóra expertov, venovaného téme vyššej dostupnosti generických a biosimilárnych liekov.
K ďalším krokom podľa nej patrí aj vzdelávanie lekárov, aby liečbu vnímali aj z hľadiska efektívnosti.
Lacnejšie generiká a biosimiláry
Lacnejšie generiká a biosimiláry, hoci rovnako účinné ako originálne lieky, totiž v konečnom dôsledku vytvárajú priestor na úhradu inovatívnej liečby.
Zdravotníctvo je vždy priorita vlády, ale pacienti sa podľa asociácie lepšej kvality nedočkali a odvetvie potrebuje zásadné zmeny
„Naším cieľom je ušetriť zdroje a presunúť ich na inovácie,“ spresnila. Hlinková sa vyjadrila aj k problému nedostupnosti niektorých štandardných liekov na trhu.
„Slovensko by malo byť sebestačné a zabezpečovať účinné látky, ktoré sú často nedostupné, vo vlastnej réžii,“ povedala generálna riaditeľka VšZP.
Priestor vidí v spustení výrobnej linky v Hlohovci na výrobu generík, prípadne v dohode s ďalšími výrobcami na Slovensku. K tejto téme chce preto otvoriť verejnú diskusiu a iniciovať pracovné rokovania.