Nemocničná nákaza vlani v nemocniciach na Slovensku postihla tisíce ľudí, odborníci majú riešenie

Nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Nozokomiálna nákaza je nákaza, ktorá vzniká v priamej súvislosti s pobytom pacienta v zdravotníckom zariadení. Za minulý rok išlo o viac ako 19-tisíc pacientov s nozokomiálnou nákazou získanou v nemocnici, čo je oproti roku 2021 nárast o 17 percent.

Ako sa dá nákazám predchádzať?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je to však len časť predpokladaného výskytu. Odborníci prišli na to, ako sa dá nákazám predchádzať. Informovala o tom Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.

„Mali by sme mať na pamäti, že nemocnica je živý organizmus v neustálom pohybe. Pacienti prichádzajú do kontaktu aj s inými mikroorganizmami ako vo vonkajšom prostredí, často sú nebezpečnejšie a odolnejšie voči antibiotikám, preto je prevencia a hygiena v nemocničnom prostredí aj z hľadiska ochrany zdravia pacienta mimoriadne dôležitá,“ uviedol hygienik Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Michal Adamišin.

Výzva pre slovenské zdravotníctvo

Predchádzať nozokomiálnym nákazám je podľa SK+MED výzva pre slovenské zdravotníctvo na najbližšie roky. Predchádzať šíreniu infekcií sa dá digitálnymi riešeniami, ako sú aplikácie na zlepšenie úrovne hygieny a predikatívny softvér na včasnú diagnostiku šírenia infekcií. Zobrazujú aktuálny a presnejší obraz o výskyte infekcií, ktoré vznikajú pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

„Pomáhajú nám rýchlejšie zasiahnuť pri epidemickom výskyte ochorení, a teda pri výskyte vyššieho počtu toho istého ochorenia,“ hovorí hygienik NÚDCH Adamišin s tým, že práve vďaka digitálnemu riešeniu sa často vie o probléme skôr ako zdravotnícki pracovníci, a tak sa dokáže aj rýchlejšie reagovať, výsledkom čoho je okamžitá pomoc pacientovi.

Správne hygienické požiadavky

„Digitálne riešenie poskytuje pomoc aj v prípade zabezpečovania správnych hygienických požiadaviek, vrátane spotreby dezinfekcie či už prostredia alebo rúk. V rámci hygieny rúk si viem napríklad overiť, ktoré zdravotnícke povolanie je zodpovednejšie viac, a ktoré menej,“ doplnil. Digitálne riešenia vznikli predovšetkým s cieľom zefektívniť prevenciu infekcií v zdravotníckych zariadeniach, pričom uľahčujú prácu zdravotníckemu personálu.

„Tieto programy dokážu monitorovať výskyt a vývoj infekcií v reálnom čase v rôznych oddeleniach nemocnice, môžu tiež obsahovať online nástroje na sledovanie hygieny rúk, správu a analýzu dát, ako aj zdieľanie informácií medzi jednotlivými nemocnicami. Sú dôkazom toho, ako môžeme pokrokovými technológiami denne zlepšovať aj slovenské zdravotníctvo,“ uzavrela výkonná riaditeľka SK+MED Katarína Danková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína DankováMichal Adamišin
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôbSK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcokÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR