Zdravotníctvo je vždy priorita vlády, ale pacienti sa podľa asociácie lepšej kvality nedočkali a odvetvie potrebuje zásadné zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Každá vláda na začiatku hovorí o zdravotníctve ako o priorite, napriek tomu sa pacienti zlepšenia dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti a liečby nedočkali.

Pacienti platia vysoké sumy

Uviedla to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) po siedmej celoslovenskej pacientskej konferencii. Témou konferencie boli priority ministerstva zdravotníctva a organizácií v zdravotníctve v novom volebnom období orientované na pacientov.

Ako tvrdí asociácia, doposiaľ sa štát orientoval najmä na zvyšovanie nákladovej efektívnosti, ktorá však nemá byť cieľom, ale len prostriedkom na dosiahnutie cieľa.

Prezidentka AOPP Mária Lévyová upozornila na to, že pacienti zaplatili dve miliardy eur ročne na doplatkoch za lieky, poplatkoch na pohotovostiach či na nadštandardných službách, ktoré však podľa nej často nie sú žiadnym nadštandardom. Aj napriek tejto vysokej sume sa však pacienti nedočkali zlepšenia zdravotnej starostlivosti a liečby.

Dlhodobá stratégia rozvoja

„Naopak, dostupnosť vyšetrení a operácií sa zhoršila, rovnako ako aj liekov či zdravotníckych pomôcok. Zdravotníctvo potrebuje naozaj systémové zmeny,“ dodala Lévyová.

Podľa nej je načase nastaviť dlhodobú stratégiu rozvoja slovenského zdravotníctva za aktívnej účasti všetkých subjektov, ktorých sa táto problematika týka. Lévyová vyhlásila, že ak štát neurobí zásadné zmeny, zdravotníctvo bude naďalej upadať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mária Lévyová
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov