- aktualizované 9. augusta, 15:11
Vláda Ľudovíta Ódora by mala o dva týždne schváliť legislatívne návrhy na zlepšenie fungovania detských pohotovostí na Slovensku. Po rokovaní vlády to uviedol premiér Ódor. K týmto opatreniam kabinet navrhne, aby sa nimi parlament zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.
O opatreniach by tak poslanci mohli rokovať na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR. Tri opatrenia si pritom budú vyžadovať zmenu zákonov, jedno opatrenie rezort zdravotníctva zrealizuje zmenou vyhlášky.
Pohotovosti budú bližšie nemocniciam
Prvé opatrenie spočíva v presune pevných bodov ambulantných pohotovostných služieb bližšie k nemocniciam. Tento krok vykoná minister zdravotníctva Michal Palkovič zmenou príslušnej vyhlášky, teda tieto zmeny nemusí schváliť parlament.
Vyššie poplatky za využitie urgentu a kratšie ordinačné hodiny, aj týmito opatreniami chce Palkovič zachrániť pediatriu
Ambulantné pohotovostné služby tak budú bližšie k nemocniciam vzhľadom na lepšiu dostupnosť laboratórnych vyšetrení. Na jednej pohotovosti by pritom malo pracovať najmenej 15 lekárov.
Drahšie poplatky a kratšie ordinačné hodiny
Zvyšné tri opatrenia si vyžadujú zákonnú úpravu. Ide o naplnenie hodinového normatívu v ambulancii. „Ten je 35 hodín a teraz máme požiadavku, aby sme pre pacientov zabezpečili každodennú zdravotnú starostlivosť v týchto ambulanciách, aby to bolo rozdelené na päť dní, niektoré ambulancie si to skracovali,“ povedal minister.
Druhým opatrením je skrátenie ordinačných hodín pohotovostných služieb z 22:00 na 20:00, a to od 1. januára budúceho roka.
Je to vyčerpávajúce a frustrujúce. Lekárka z detskej pohotovosti našla riešenie problému s pediatrami
Do tretice ide o zvýšenie poplatkov za neoprávnené využívanie pohotovostí a urgentov. Terajší poplatok sa využitie pohotovostí v sume 2 eurá sa má zvýšiť na 5 eur a poplatok za využitie urgentu v nemocnici má stúpnuť z 10 eur na 25 eur.
Čiastočné riešenie situácie
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje zvýšenie poplatkov za zneužitie pohotovostí či urgentných príjmov a dohodu ministerstva so zástupcami ambulancií a nemocníc len za čiastočné riešenie celkovej situácie.
„Zvýšenie poplatkov rieši len situácie, kde sa pohotovosť zneužíva. Nijako sa však nerieši situácia, keď lekári sedia v ambulanciách zbytočne, pretože na danom mieste nie je pohotovosť využívaná. Rýchle a nekoncepčné prijímanie plošných riešení považujeme skôr za známku bezradnosti,“ uviedla tímlíderka strany pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková.
Predstavitelia SaS nevidia nutnosť zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. „Mimoriadna schôdza bude pri súčasnom zložení parlamentu cirkusom populizmu. Sme presvedčení, že snaha rôznych politikov zaujať pred voľbami by nespôsobila schválenie rozumných opatrení, ale absurdné návrhy typu- mať ambulantnú pohotovosť pri každej vŕbe otvorenú nonstop bez ohľadu na to, či ju skutočne potrebujeme,“ doplnila Cigániková.