SITA SITA
Biz Biz | Agentúrne služby
Zdieľať na Facebooku Odoslať článok emailom
SITA logo Sita
Biz | Agentúrne služby
MENU
SITA logo
MENU
Titulka
Správy
Správy zo sveta Správy zo Slovenska Politika zo Slovenska Politika zo sveta Filantropia Školstvo Vidiek
TV
Rozhovory
Komentáre
Ekonomika
Ekonomika zo Slovenska Ekonomika zo Sveta Energetika Financie Zdravotníctvo Doprava Bývanie
Šport
Futbal Hokej Tenis Cestná cyklistika Motošport
Iné
Blog Bývanie Cestovanie Kultúra Zaujímavosti Zdravie Žena Časová os
Horoskop
Komix
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa Vám nemusí zobraziť správne. Odporúčame stiahnuť nový prehliadač tu.

SaS Sloboda a Solidarita

Peter Pellegrini, HLAS SD

31.3. Zákaz predaja áut so spaľovacími motormi nemá v parlamente podporu, podľa Hlasu by mala EÚ zreálniť svoju „zelenú politiku“ ( SITApriemysel.sk)

Samotné Ministerstvo životného prostredia SR zákaz áut so spaľovacími motormi obhajuje.
Atmosféra v pléne parlamentu počas rokovania mimoriadnej 10. schôdze Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi. Bratislava 23. júl 2020.

30.3. Parlament schválil novelu zákona o majetku obcí od strany SaS

Dôsledkom súčasných dier v zákone je podľa prekladateľov úpadok majetku zvereného mestským častiam a tiež komplikované právne vzťahy pri investičných zámeroch na tomto majetku.
Richard Sulík

30.3. Sulík viní obchodné reťazce z kartelovej dohody a hovorí o cynickom spôsobe, ako ťahať z ľudí peniaze ( SITApotravinarstvo.sk)

Strana SaS pripravila podanie na Protimonopolný úrad, či obchodné reťazce nezneužili infláciu a cenové stropy.
VLÁDA: Rokovanie strán bývalej koalície

30.3. SaS popiera vlastnú politiku, Sulík elektromobilitu výrazne podporoval, reaguje ministerstvo na kritiku ( SITApriemysel.sk)

V téme zákazu výroby áut so spaľovacími motormi sa objavujú aj rôzne dezinformácie.
Snimka obrazovky 2023 03 07 153213.png

29.3. Ministerstvo životného prostredia podľa SaS pri zákaze spaľovacích motorov porušilo zákon, hovorí o tichej procedúre ( SITApriemysel.sk)

Podľa strany SaS tak ide o svojvoľné a neakceptovateľné porušenie ústavného zákona a prekročenie kompetencií zo strany rezortu životného prostredia.
Teplo, kúrenie, radiátor

28.3. Pravidlá v tepelnej energetike sa budú meniť, zjednodušia sa procesy a zefektívni sa kontrola ceny ( SITAenergetika.sk)

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona, ktorú do pléna predložili poslanci Karol Galek a Tomáš Šudík.
Anna Záborská

28.3. Poslanci neschválili pozmeňujúci návrh Anny Záborskej k novele o príspevku pri narodení dieťaťa

Návrh nebol podaný v rámci jej pôvodného návrhu, ale bol podaný narýchlo ako pozmeňujúci.
Ps 2.jpg

28.3. Dianie okolo Klusa nie je dobrou vizitkou pre Slovensko, skonštatoval Šimečka (video)

Vláda schválila nomináciu Martina Klusa ako kandidáta Slovenskej republiky za člena Európskeho dvora audítorov koncom januára tohto roka.
Snimka obrazovky 2023 03 14 113643.jpg

28.3. SaS spustila petíciu proti zákazu predaja áut so spaľovacími motormi, poukazuje aj na environmentálne problémy ( SITApriemysel.sk)

Europoslanci a členské štáty Európskej únie dosiahli vlani predbežnú dohodu, ktorá fakticky znamenala, že predaj nových áut spaľujúcich pohonné látky na báze uhľovodíkov by bol od roku 2035 zakázaný.
Záborská, Cigániková

28.3. Záborskej „spriatelené organizácie“ by mohli čerpať zo štátnych peňazí, podľa Bittó Cigánikovej ide o konflikt záujmu

Politologička Adriana Mesochoritisová informovala, že to, čo Záborská nazýva pomocou pre tehotné ženy, je v skutočnosti útok na práva žien.
Peter Pellegrini, kosačka

28.3. Pellegrini prehovoril o povolebnej koalícii. Ak v jeho výrokoch niekto nájde opak, pokosí mu záhradu

Peter Pellegrini hovorí, že nie sú takí amatéri, aby sa spájali so stranami, ktoré sú zodpovedné za dnešný marazmus a chaos, ktorý na Slovensku vládne.
škola, trieda

27.3. Školstvo krváca, tvrdí Šmilňák a KDH vyzýva poslancov, aby neblokovali reformu ( vskolstve.sk)

V prípade neschválenia reformy hrozí, že slovenské školstvo príde o stovky miliónov eur z plánu obnovy a odolnosti, tvrdí KDH.
OĽANO: Vyslovenie nedôvery vláde SR

26.3. Voľby by vyhral Smer-SD, Hlas tesne druhý a Matovič s OĽaNO by skončil pred bránami parlamentu

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostala aj nová strana Demokrati so ziskom päť percent hlasov.
Matovič, Sulík

25.3. Trend alternatívnej neprofesionálnej politiky sa podľa politológa opäť obracia, o excentrikov už ľudia nemajú záujem

Na Slovensku vznikla podľa Miroslava Řádeka okolo roku 2009 móda alternatívnej neprofesionálnej politiky, pretože ľudia boli unavení z profesionálnych politikov, ktorí zlyhávali.
VLÁDA: Rokovanie 98. schôdze

25.3. V parlamente je chaos a poslanci predkladajú „hlava nehlava“ rôzne nezmysly, skonštatovala Remišová

Ladislav Kamenický upozornil Veroniku Remišovú, aby neobviňovala opozíciu z toho, že im neprešli zákony, „keď za nich nezahlasoval samotný Igor Matovič.
Belgium EU Summit

24.3. Zákony, ktoré v parlamente neprešli sú kvalitné a pripravené pre druhú vládu, tvrdí Heger

S blížiacim sa termínom predčasných volieb budú podľa Hegera poslanecké návrhy slúžiť skôr ako prezentácia tém a nebudú predkladané s tým, aby boli nevyhnutne schválené.
Prieskum, koláž

24.3. Hlas stráca na Smer už päť percent, OĽaNO je v prieskume za stranou SaS a KDH nad šiestimi percentami

Na voľbách sa podľa prieskumu plánuje určite zúčastniť 43 percenta respondentov a skôr zúčastniť 16 percent.
Klus, Ďuriš Nicholsonová

24.3. Klus vidí za svojím neúspechom Sulíka, podľa Nicholsonovej sprevádzal verejné vypočutie silný lobing

Kandidatúru poslanca slovenského parlamentu nepodporilo 20 členov, pričom nikto nehlasoval za a traja sa hlasovania zdržali.
Peter Pellegrini

23.3. Slovensko pre neschopnosť vlády riskuje hanbu pred celým svetom. Pellegrini žiada stiahnutie nominácie Klusa (video)

Hlas-SD poukazuje na to, že po vypočutí na príslušnom výbore európskeho parlamentu nedostal Klus ani jeden hlas za, kým proti bolo dvadsať europoslancov.
Karol galek

17:58 Hirman sabotuje zákon o energetike a náklady chce preniesť z dodávateľov na občanov, myslí si Galek ( SITAenergetika.sk)

Novelu zákona o energetike presunuli poslanci na žiadosť ministra Karla Hirmana na májovú schôdzu parlamentu.
Zobraziť viac

Slovenská pravicová klasickoliberálna politická strana.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pôsobí na Slovensku od roku 2009. Je to liberálna pravicová parlamentná politická strana, ktorú založil ekonóm Richard Sulík. Po zozbieraní potrebného počtu hlasov bol tento nový politický subjekt zaregistrovaný Ministerstvom vnútra SR dňa 28. februára 2009. Prípravný výbor pozostával z Richarda Sulíka, Richardu Švihuru, Jozefa Mihála a Roberta Mistríka.

O mesiac neskôr 28. marca 2009 sa v hoteli Devín konal Ustanovujúci kongres, na ktorom bol za predsedu strany zvolený Richard Sulík. Kongresu sa zúčastnila aj vtedajšia  kandidátka na prezidentku SR Iveta Radičová, ktorú strana podporila v prezidentských voľbách 2009.

SaS sa zúčastnila v tom istom roku volieb do Európskeho parlamentu. Na prvom mieste kandidátky SaS bol vtedy Ján Oravec.  Podarilo sa jej získať 4,71 percenta hlasov, čo však na miesto v Európskom parlamente nestačilo ( 5 %).

SaS chystá reformu zdravotníctva, do tímu vzali aj Zajaca

Referendum 2010

Ešte v roku 2009 začala strana SaS zbierať podpisy pre vypísanie referenda. Išlo o týchto šesť nasledujúcich tém:

  • Zníženie poslancov Národnej rady SR ( zo 150 na 100).
  • Zrušenie koncesionárskych poplatkov .
  • Stanovenie maximálnej ceny automobilov orgánov verejnej moci.
  • Voľby do Národnej rady a Európskeho parlamentu cez internet.
  • Zmena v tlačovom zákone s obmedzením práva na odpoveď.

Podarilo sa vyzbierať 368 tisíc platných podpisov, ktoré prekročili požadovaných 350 tisíc podpisov. Dňa 18. októbra 2010 bolo preto referendum prezidentom Slovenska  Ivanom Gašparovičom vyhlásené. Avšak malo nízku účasť. Zúčastnilo sa ho iba 22,84 percenta oprávnených voličov,  a tak nebolo referendum platné. Napriek neúspechu sa niektoré témy referenda dostali do programového vyhlásenia vlády Ivety Radičovej.

Richard Sulík
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík . Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Volebné obdobie 2010 – 2012

Nováčik už počas preň prvých parlamentných volieb zaznamenal úspech. So ziskom 12,14 % hlasov a s 22 poslaneckými kreslami v Národnej rade SR sa dostal do koalície, ktorú SaS vytvorila spolu s SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd. SaS mala vo vláde Ivety Radičovej tieto kreslá:

  • Podpredsedu vlády a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny – Jozef Mihál
  • Ministra hospodárstva – Juraj Miškov
  • Ministra obrany – Ľubomír Galko
  • Ministra kultúry – Daniel Krajcer

Predsedom Národnej rady SR sa stal Richard Sulík.

Funkčné obdobie vlády skončilo predčasnými voľbami po tom, čo nezískala dôveru v spojenom hlasovaní, ktoré sa konalo 11. októbra 2011.

Vládna kríza v roku 2011

V roku 2011 vo vláde Ivety Radičovej nastali turbulencie. Vládnu krízu vyvolali spory ohľadom schválenia posilnenia právomocí Európskeho nástroja finančnej stability označovaného tiež za záchranný fond eurozóny. Strana SaS s jeho schválením nesúhlasila. Odôvodnila to napríklad tým, že to je v rozpore so solidaritou v rámci EÚ, kedy chudobnejšie Slovensko by malo prispieť na záchranu bohatšieho štátu, akým podľa strany bolo Grécko. Takisto tento návrh podľa nich porušoval vládny program.

Iveta Radičová spojila hlasovanie o navýšení eurovalu s vyjadrením dôvery vláde. Hlasovanie sa konalo 11. októbra 2011 a výsledkom bol pád vlády.

SaS čaká na výsledky volieb
Predčasné parlamentné voľby 2012 – zľava: Predseda SaS Richard Sulík a premiérka Iveta Radičová počas stretnutia v centrále SaS. Bratislava, 10. marec 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

V problémoch sa zmietala aj samotná strana Sloboda a Solidarita. Reakciou na udalosti v októbri 2011 bol  o mesiac neskôr odchod niektorých poslancov zo strany SaS. Išlo konkrétne o členov občianskeho združenia Obyčajní ľudia na čele s Igorom Matovičom, ktorí si zakladajú samostatnú stranu s názvom Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Volebné obdobie 2012 – 2016

Nestabilita v strane pokračovala a po predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa konali dňa 10. marca 2012. Podpísalo sa to aj na jej volebnom výsledku, kde získala iba 6 percent platných voličských hlasov a 11 mandátov.  Strana sa stala súčasťou opozície proti jednofarebnej vláde Roberta Fica.

Počas tohto volebného obdobia prebiehal i súboj medzi Richardom Sulíkom a Jozefom Kollárom o post predsedu strany SaS. Dňa 16. marca 2013 sa však na straníckom kongrese rozhodlo, že Richard Sulík vo funkcii zostáva. Nad Kollárom zvíťazil tesným počtom hlasov. Sulík získal 134 hlasov a Jozef Kollár 121.

Skupina poslancov zoskupená okolo Kollára sa potom 11. apríla 2013 rozhodla zo strany Sloboda a Solidarita odísť a zakladá občianske združenie s názvom Liberálna dohoda.  SaS tak prišla asi o 90 poslancov, stratila piatich z jedenástich poslancov, následkom čoho zanikol aj poslanecký klub.

Odídenci zo strany nepodporili SaS ani pred parlamentnými voľbami v roku 2016 a oznámili samostatnú kandidatúru.

Volebné obdobie 2016 –súčasnosť

V parlamentných voľbách v roku 2016 Sloboda a Solidarita získala 12,1 percenta voličských hlasov a 21 mandátov. Keďže výsledky volieb neumožnili SaS zostaviť pravicovú vládu, politický subjekt sa stal najsilnejšou opozičnou stranou tretej vláde Roberta Fica.

Jana Kiššová, Richard Sulík
Tímlíderka SaS Jana Kiššová a predseda SaS Richard Sulík. Reprofoto: www.facebook.com

Koaličná kríza a vražda Jána Kuciaka

Rok 2018 priniesol  koalícii Slovenskej republiky zmeny. Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej podal Robert Fico demisiu. Ešte predtým tento akt učinil minister kultúry Marek Maďarič. Riadením ministerstva bol poverený Peter Pellegrini.

Fica na poste premiéra SR vystriedal podpredseda strany SMER-SD Peter Pellegrini. Dňa 15. marca 2018 bol prezidentom SR Andrejom Kiskom poverený zostavením novej vlády, ktorá vystriedala tretiu vládu Roberta Fica.

Vymenovanie novej vlády Petra Pellegriniho malo byť upokojením politickej krízy, ktorá vznikla na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Kuciak písal o prepojeniach politikov Smeru na taliansku mafiu ´Ndrangheta. Svet sa o vražde novinára dozvedel v pondelok 26. februára ráno.

Verejnosť žiadala odchod dlhoročných politikov – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica. Tlak silnel aj z Mosta-Híd a 12. marca Kaliňák oznámil, že podá demisiu. V teň deň zasadala aj Republiková rada koaličného Mosta-Híd a po zhruba siedmich hodinách rokovania sa uzniesli, že buď budú predčasné voľby, alebo odídu z koalície. Nakoniec strane postačila demisia Roberta Fica.

Nový vládny kabinet zostavený opäť z doterajších koaličných strán bol vymenovaný prezidentom SR Andrejom Kiskom až na druhý pokus, a to dňa 22. marca 2018.

Prezident Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom
Zľava: Predseda strany SaS Richard Sulík a prezident SR Andrej Kiska. Foto: SITA/Marko Erd

Okrem Pellegriniho nastali zmeny na postoch ministra vnútra a zdravotníctva. Róberta Kaliňáka nahradil vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker a na jeho miesto zasadla štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Andrea Kalavská. Ministerkou kultúry sa stala Ľubica Laššáková.

Opozícia na čele s najsilnejšou opozičnou stranou SaS videla jediné východisko z koaličnej krízy v predčasných parlamentných voľbách, avšak podľa viacerých vyjadrení  nemala nástroje na to, aby ich dosiahla. Objavili sa tiež názory, že opozícia zlyhala a mala viac rokovať s vládnymi poslancami, ktorí boli naklonení predčasným voľbám. Predseda SaS Richard Sulík však chybu nepripúšťa a tvrdí, že spravili maximum.

SaS – program

Strana Sloboda a Solidarita svoj volebný program stavia na troch princípoch – slobody, solidarity a zdravého rozumu. Ako uvádzajú na svojej stránke, ich navrhované zmeny sa týkajú týchto okruhov:

  1. Dane – zníženie daní a zjednodušenie ich výberu.
  2. Odvody – zavedenie odvodového bonusu, aby jednotlivec platil menej.
  3. Trh práce a zamestnávanie – zavedenie Zákonníka práce, ktorý vytvorí pracovné miesta.
  4. Podnikateľské prostredie – odľahčenie podnikateľov od zbytočnej byrokracie a poskytnutie právnych istôt.
  5. Štátna byrokracia – oslobodenie občanov od šikanovania úradmi.
  6. Transparentnosť a boj proti korupcii – zastavenie plytvania, kradnutia a zneužívania moci.
  7. Verejné financie – efektívnosť a konsolidácia – neplytvať a nezadlžovať budúce generácie.
  8. Sociálna politika a sociálne vylúčené spoločenstvá
  9. Školstvo
  10. Zdravotníctvo
  11. Vnútro a obrana
  12. Zahraničná politika
  13. Súdnictvo a spravodlivosť
  14. Energetika
  15. Doprava
  16. Pôdohospodárstvo, výroba a spracovanie potravín
  17. Životné prostredie
  18. Kultúra
  19. Osobné slobody

Najčítanejšie

24h48h72h168h

Daň na lieh sa zvyšuje o 30 percent, na dva druhy alkoholu sa však nevzťahuje

Rusi majú po výbuchoch na Kryme problém prepravovať vojenské vybavenie a muníciu, hlavne rakety Kalibr

Premiér Heger sa v Kyjeve stretol so Zelenským, na Ukrajinu cestoval aj minister Naď (video+foto)

Von der Leyenová vyzvala na opatrnosť pri obchode s Čínou

Bola by to dosť bohapustá kravina a iba by ste nahrávali mafii, odkázal Matovič prezidentke Čaputovej (video)

Slovensko v roku 2022 zaznamenalo druhý najvyšší počet úmrtí v povojnovej histórii, COVID-19 bol piatou najčastejšou príčinou

Zomrel člen činohry Vladimír Obšil, jeho prvá úloha v SND bola už počas vysokej školy

Slováci rýchlo starnú, podľa prognóz sa meníme na jednu z najstarších krajín Európskej únie

Americký akciový trh uzavrel vyššie, investori očakávajú zníženie úrokových sadzieb

OĽaNO chce zmeniť paragraf 363, podľa Matoviča chráni mafiánov a zločincov

Rôzne

Bezplatné novinky z SITA.sk

  • Námety na reportáž
  • Inzercia na iSITA
  • Kontakt
  • Odber spravodajstva
  • Odhlásenie z notifikácií
  • Mapa stránok
  • Podmienky používania
  • Ochrana osobných údajov
  • GDPR - Nastavenie sukromia
SITA

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Na tejto stránke môžu byť umiestnené reklamné odkazy, alebo reklamné produkty.