Ministerstvo školstva pre eurovoľbami upozorňuje na rozpor politických kampaní na školách so zákonom, Drucker zdôraznil ochranu neutrality

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva Tomáš Drucker (vpravo v popredí) počas návštevy Základnej školy Podzáhradná v Podunajských Biskupiciach pri príležitosti odovzdávania polročného hodnotenia. Bratislava, 31. január 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR upozorňuje v súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu (EP) na rozpor politických kampaní na školách so zákonom.

Rezort zdôraznil, že diskusie o verejných veciach i politike sú vítaná súčasť výchovy a vzdelávania, no v žiadnom prípade nesmú propagovať politické strany či kandidujúcich.

Ochrana neutrality školského prostredia

Ministerstvo dodalo, že považuje za žiaduce, aby sa žiaci stretávali s osobnosťami formujúcimi verejné dianie, no upozorňuje na potrebu zaistiť, aby stretnutia boli neutrálne. Ministerstvo tiež pripomenulo, že tento princíp apolitickosti pri organizácii prednášok a distribuovaní materiálov do škôl musia dodržiavať i tretie strany, napríklad neziskové organizácie či ďalšie subjekty.

„Aktivity, ktoré majú za cieľ politické ovplyvňovanie žiakov bez zaručenia plurality názorov, sú neprípustné,“ zdôraznil rezort školstva a zaviazal sa k pokračovaniu ochrany neutrality školského prostredia a podpory vzdelávacích aktivít vedúcich k rozvoju kritického myslenia a občianskej zodpovednosti u mladých.

Propagácia politických strán

Školský zákon zakazuje činnosť politických strán a ich propagáciu na školách.

„Cieľom tohto ustanovenia je zabezpečiť ideologickú neutralitu výchovy a vzdelávania. Neutralita znamená, že školské prostredie nesmie byť využívané na presadzovanie konkrétnych politických názorov alebo propagáciu politických subjektov,“ vysvetľuje ministerstvo.

Ovplyvňovanie názorov a postojov

Ozrejmilo tiež, že politickou propagáciou je myslená systematická forma presviedčania s cieľom ovplyvniť názory a postoje publika na ideologické či politické účely. Takéto aktivity sú podľa rezortu školstva v školách neprípustné, vzhľadom na to, že môžu narušiť proces kritického myslenia a nezávislej analýzy žiakov.

„Školy zohrávajú kľúčovú úlohu pri budovaní pluralitnej a demokratickej občianskej spoločnosti. Diskusie o politike, ktoré sú politicky neutrálne a bez propagácie konkrétnych strán a kandidátov, sú vítané a môžu prispieť k rozvoju občianskej gramotnosti a kritického myslenia žiakov. Politici sa však musia zdržať kampaňovania, obzvlášť v citlivom období pred voľbami,“ apeloval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMinisterstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SR