V slovenskom priemysle sa už prejavuje energetická kríza, dôležitý zákon však zasekli Matovičove a Budajove nezhody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel
Foto: Ilustračné foto: SITA/Jano Šperka
  • aktualizované 24. augusta 15:24

Energetická kríza sa začína prejavovať v rámci celého priemyslu. Počas protestného zhromaždenia pred Úradom vlády SR na podporu slovenského priemyslu to uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Podľa neho už začínajú mať problémy aj fabriky z chemického, sklárskeho či potravinárskeho priemyslu. „Dnes je veľmi ťažké odhadnúť, aké to bude mať dopady,“ zhodnotil.

Žiadajú rovnaké podmienky

Ako doplnil, základnou požiadavkou je prijatie zákona o Environmentálnom fonde.

„Pokiaľ sa nezmení nastavenie Environmentálneho fondu a tieto podmienky nebudú porovnateľné s inými priemyselnými krajinami, tak vysoko energeticky náročný priemysel nebude môcť na Slovensku ďalej pôsobiť,“ skonštatoval Lasz.

Ako zdôraznil, pre jednotlivé fabriky nežiadajú pomoc, ale iba rovnaké podmienky s inými priemyselnými krajinami Európy.

Robíme zle len sami sebe

Zákon podľa Lasza prešiel tripartitou, no je zaseknutý pred predložením na vládu. Podľa jeho slov za tým stoja nezhody medzi ministrom financií Igorom Matovičom a ministrom životného prostredia Jánom Budajom. Dôležitosť prijatia uvedenej legislatívy potvrdil aj generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý. „Nie je to pre Slovalco, je to pre ekonomiku a priemysel Slovenska,“ zhodnotil.

Slovensko podľa neho zastavením výroby v Slovalcu príde ročne o asi 70 miliónov eur. Ďalším negatívnym faktorom je strata množstva pracovných miest, ale aj ďalšie znečisťovanie životného prostredia, keďže hliník budeme musieť dovážať z Číny.

„Nakoniec robíme sami sebe zle. Priemysel nás ako keby nezaujíma, alebo minimálne nezaujíma ministra životného prostredia,“ uzavrel Veselý.

Riešenie nie je také jednoduché

Ako po rokovaní kabinetu k téme uviedol predseda vlády Eduard Heger, podľa jeho názoru sa v nej často množstvo argumentov využíva účelovo. Vysoká cena energií podľa neho znemožňuje fabrikám plánovanie a tak enormne zvyšuje ceny vstupov, že zvažujú utlmenie výroby. Podčiarkol, že ani všetky zdroje, ktoré sú momentálne vo fonde, by nestačili na riešenie aktuálnej krízy.

„My hovoríme o štrukturálnej zmene Envirofondu,“ vyhlásil premiér s tým, že ho predchádzajúce vlády zneužívali, aby si prilepšovali hospodárske výsledky.

„Dnes tam máme peniaze, ktoré, ak chceme využiť, musíme automaticky zvýšiť deficit,“ vysvetlil predseda vlády s tým, že ide o technické záležitosti. Riešenie problému teda podľa neho nie je jednoduché, o téme však diskutujú.

SaS predloží novelu zákona

Minister hospodárstva Richard Sulík potvrdil, že strana Sloboda a Solidarita (SaS) plánuje do parlamentu predložiť novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami a liberáli sa budú snažiť, aby priemysel získal z fondu viac zdrojov. Podrobnosti zverejnia v septembri.

SaS už podľa neho nie je koaličná strana, takže majú voľnosť predkladať, čo uznajú za vhodné. Tému mal údajne vydiskutovanú s ministrom Budajom. „Narážalo to na ministra financií, ale to už pre nás teraz nebude taká kľúčová otázka,“ zhodnotil.

Podľa Sulíka je najväčší problém odstavenia výroby Slovalca z priemyselného hľadiska, keďže tým Slovensko stráca priemyselnú prvovýrobu. „Z tohto pohľadu to vnímam ako katastrofu,“ vyhlásil. On sám však verí, že nepôjde o trvalý stav.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej LaszIgor MatovičJán BudajMilan Veselý
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravySlovalcoÚV Úrad vlády SR