Odstavenie výroby v Slovalcu je podľa Sulíka katastrofou a prstom ukazuje na Matovičovo ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík, Slovalco
Foto: SITA - koláž WBN.
  • aktualizované 17. augusta 18:59

Ministerstvo financií SR má podľa rezortu hospodárstva iné priority, ako slovenský priemysel a jeho konkurencieschopnosť. Aj takto ministerstvo hospodárstva na čele s Richardom Sulíkom reagovalo na odstavenie výroby v spoločnosti Slovalco v Žiari nad Hronom.

Nevyužitý enviromentálny fond

Hlinikáreň podľa neho pristúpila k najhoršiemu scenáru, kedy reaguje na neschopnosť zaviesť konkurencieschopný rámec na kompenzáciu nepriamych CO2 nákladov.

„Mrzí ma, že napriek tomu, že sme o tejto situácii vedeli, nenašli sme s ministerstvom financií dohodu na tom, aby sa zrealizovala adresná pomoc pre tak energeticky náročný podnik. Pritom presne na tieto účely tu máme enviromentálny fond, do ktorého plynú tržby z predaja povoleniek CO2. O uvedenú kompenzáciu zo strany štátu sa pritom firma dožadovala už takmer dva roky na ministerstve financií,“ uviedol Sulík.

Katastrofa pre slovenský priemysel

Podľa ministra pritom jeho rezort podnikol všetky kroky k zníženiu poplatkov v koncových cenách energií, ktoré má vo svojej kompetencii.

V stredu oznámený krok Slovalca vníma ako katastrofu pre celý slovenský priemysel. Odstavenie pecí sa dotkne nielen približne 300 priamych zamestnancov, zasiahnutých bude ďalších asi 2 500 naviazaných pracovných miest. Rezort hospodárstva zároveň upozorňuje na enviromentálnu záťaž, ktorá bude v prípade dovážania komodity z Číny.

Reakcia ministerstva financií

Zástupca rezortu financií podľa jeho tlačového odboru aj v rozporových konaniach a na pôde hospodárskej a sociálnej rady opakovane navrhol riešenie, ktoré ponúkalo kompenzácie vyššie ako žiadalo ministerstvo hospodárstva.

„Ministerstvo hospodárstva žiadalo kompenzácie vo výške 12,5 percenta z 50 percent príjmov z obchodovania s emisnými kvótami, čo by predstavovalo 6,25 percenta. Ministerstvo financií SR navrhovalo 25 percent z 30 percent príjmov, čo je 7,5 percenta,“ zdôrazňuje rezort financií.

Upozorňuje, že Slovalco je aj v súčasnosti výrazným beneficientom energetickej legislatívy, pričom okrem predmetných kompenzácií z Environmentálneho fondu má dlhodobo znížené rozhodujúce tarifné poplatky za prenos elektrickej energie.

Hlinikáreň Slovalco informovala, že sa rozhodla ukončiť výrobu primárneho hliníka vo svojom závode v Žiari nad Hronom. Ide o reakciu na vysoké ceny elektriny a nedostatočné kompenzácie.

Slovalco z rovnakých dôvodov obmedzilo objem svojej výroby už na prelome rokov 2021 a 2022 na súčasných 60 % výrobnej kapacity. Proces odstavovania zvyšných elektrolýznych pecí sa začne okamžite a bude ukončený najneskôr do konca septembra 2022.

V súvislosti s ukončením výroby fabrika predčasne ukončila všetky hedgingové operácie s cieľom zlepšiť finančné rezervy pre potenciálny reštart výroby v prípade korekcie cien elektrickej energie a prijatia novely zákona, ktorá upraví výšku kompenzácií na úroveň porovnateľnú s ostatnými priemyselnými krajinami Európskej únie.

Slovalco je plne konsolidovaná hlinikáreň v rámci spoločnosti Hydro, ktorej 55,3 % vlastní Hydro a 44,7 % Penta Investments. Slovalco má ročnú výrobnú kapacitu 175-tisíc ton primárneho hliníka a kapacitu odlievarne približne 250-tisíc ton.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRSlovalco