Baterkáreň v Šuranoch bude podľa analytikov mimoriadne výhodná, posunie nás ďalej od „klasickej montovne súčiastok“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MH SR: Strategický investor
Sprava: Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková a prezident spločnosti Gotion EMEA Steven Cai počas tlačovej besedy Ministerstva hospodárstva (MH) SR na tému: MH SR bude informovať o výsledkoch rokovania vlády SR a o rokovaniach so strategickým investorom. Bratislava, 20. jún 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Investičný projekt baterkárne v Šuranoch prinesie do regiónu Dolnej Nitry a na Slovensko celkovo významný rastový stimul pre priemyselnú výrobu, ktorá podporí aj rast zamestnanosti.

V reakcii na oficiálne potvrdenie príchodu investície na Slovensku to pre agentúru SITA uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček. Ako dodal, výroba batérií pre elektromobily je kľúčovou súčasťou moderného automobilového priemyslu a investícia posilní vedúcu pozíciu Slovenska v tomto odvetví.

Úroveň veľmi výhodná pre štát

Poskytnutý investičný stimul v podobe dotácie a daňovej úľavy dosiahne 214 mil. eur, čo podľa analytika predstavuje priamy multiplikačný efekt 5,76.

Takáto úroveň je už vnímaná ako veľmi výhodná pre štát, pričom priamo (výroba, produkcia, export, zamestnanosť) a nepriamo (výstavba a následná prevádzka a zásobovanie), by investícia mohla Slovensku do roku 2030 priniesť približne 3,5 % k rastu HDP,“ odhadol Boháček.

Veľkým pozitívom je podľa neho aj využitie uhlíkovo-neutrálnych technológií výroby, ktoré napomôžu zvýšiť efektívnosť priemyselnej výroby na Slovensku.

Domnievame sa, že takýto druh investície má aj svoj inovačný rozmer, to znamená, že nás posunie smerom od ,klasickej montovne súčiastokʻ ku produkcii sofistikovanejších výrobných vstupov, čo je smerovanie, ktorým by sme sa mali uberať, ak sa chceme vyrovnať s negatívnymi tlakmi v auto priemysle, ktoré už dnes ohrozujú ekonomiky príliš naviazané na tento priemysel,“ uzavrel.

Zelená transformácia

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka prinesie samotná investícia konzorcia Gotion a InoBatu kumulatívny príspevok asi jedno percento HDP.

Čo sa týka výroby, výpočet je náročnejší, je tu veľmi veľa neznámych. Vplyv na celkovú pridanú hodnotu bude mať napríklad to, akú časť vstupov bude firma dovážať, kde budú pôsobiť subdodávatelia (niektorí z nich totiž môžu prichádzať z Maďarska, vzhľadom na polohu investície) a podobne,“ objasnil pre agentúru SITA.

Zároveň zdôraznil, že táto investícia spolu s ďalšími nedávno oznámenými posúva Slovensko správnym smerom v oblasti zelenej transformácie a vytvára predpoklady na zvládnutie zmeny, ktorú naše hospodárstvo čaká.

Pripomenul ale zároveň, že podľa niektorých zistení kontroluje Čína asi 41% svetovej ťažby kobaltu a 28 % líthia, čo sú dva kľúčové prvky pre výroby elektromobilov, taktiež má pod kontrolou dve tretiny svetovej kapacity na spracovanie kobaltu a takmer tri štvrtiny rafinačnej kapacity lítia.

Výstavba je potvrdená

Výstavba závodu na výrobu batérií pre elektromobily v Šuranoch je po štvrtku definitívne potvrdená. Ministerka hospodárstva Denisa Saková spolu a zástupcovia investorov podpísali investičnú zmluvu. Konzorcium čínskej skupiny Gotion a slovenskej firmy InoBat chce na Slovensku preinvestovať viac ako 1,23 mld. eur a vytvoriť 1 311 nových pracovných miest.

Štát pritom projekt podporí aj formou investičnej pomoci. Tá bude vo výške 214 mil. eur, z toho vo forme dotácie na dlhodobý hmotný a nehmotný majetok vo výške 150 mil. eur a vo forme úľavy na dani z príjmov na úrovni 64 mil. eur.

Na Slovensko prinášame druhú najväčšiu zahraničnú investíciu v histórii,“ zdôraznila Saková. V Šuranoch vznikne veľká gigafabrika na výrobu batérií pre elektromobily a zároveň s ňou aj výskumno-vývojové centrum.

Prvá testovacia vzorka by mala z výrobných liniek zísť v septembri 2025, produkčná výroba by sa mala naštartovať začiatkom roka 2027 a na plnú výrobnú kapacitu by mal závod nabehnúť v júni 2027.

Celý priemyselný park v Šuranoch má rozlohu približne 375 hektárov, baterkáreň zaberie z tejto plochy asi 100 hektárov, zvyšok by chcelo Ministerstvo hospodárstva SR obsadiť subdodávateľmi. Ročná produkčná kapacita fabriky dosiahne v prvej fáze 20 gigawatthodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováMatej HorňákTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankMH Ministerstvo hospodárstva SRSlovenská sporiteľňa