V Európe chýbajú rýchlonabíjacie stanice pre elektromobily, ich nedostatok odrádza kupcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobil, nabíjacia stanica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V Európskej únii (EÚ) chýbajú rýchlonabíjacie stanice pre elektromobily. Ako vyplýva z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA), v celej únii je niečo vyše 630-tisíc nabíjacích miest, viac ako 550-tisíc ale tvoria štandardné AC nabíjačky s kapacitou menšou ako 22 kW. Rýchlonabíjačky DC schopné dodať viac ako 22 kW elektriny tvoria iba približne 13,5 % z celkového počtu.

Nedostatok nabíjacej infraštruktúry

AC nabíjačky sú ideálne pre domácnosti, pracoviská a verejné priestory, ako sú supermarkety a rekreačné zariadenia. Naopak DC nabíjačky sú prispôsobené na rýchle nabíjanie, často sa nachádzajú na diaľniciach a hlavných diaľniciach a umožňujú vodičom na dlhých cestách možnosti rýchleho nabíjania. Nedostatok dostupnej a kvalitnej nabíjacej infraštruktúry je pritom jeden z faktorov, ktorý odrádza kupcov vozidiel od výberu elektrických modelov.

Ak chceme presvedčiť Európanov, aby prešli na elektrické vozidlá, nabíjanie by malo byť také jednoduché ako je v súčasnosti tankovanie,“ povedala generálna riaditeľka ACEA Sigrid de Vries.

Nerovnomerné rozmiestnenie

Ľudia podľa nej potrebujú ľahký prístup k nabíjačkám vo svojom každodennom prostredí, nabíjacie body by sa mali zároveň rýchlo a jednoducho používať bez toho, aby zákazníci museli čakať v dlhých radoch. Európsku úniu trápi okrem nedostatku rýchlonabíjačiek aj celkové nerovnomerné rozmiestnenie nabíjacích staníc.

Len tri krajiny únie, ktoré spolu pokrývajú približne 20 % jej rozlohy, sú domovom takmer dvoch tretín všetkých nabíjacích staníc. Ide o Holandsko, Francúzsko a Nemecko. Zvyšná časť všetkých nabíjačiek je potom distribuovaná v 24 členských štátoch, ktoré spolu pokrývajú takmer 80 % plochy celého regiónu.

Rebríček krajín

Medzi top päť krajín s najvyšším počtom verejných nabíjacích staníc patrí okrem Holandska s viac ako 144-tisíc stanicami, Nemecko a Francúzsko, ktoré ich majú okolo 120-tisíc, Belgicko s asi 44-tisíc a Taliansko s približne 41-tisíc nabíjacími stanicami. Na opačnej strane rebríčka je Malta, Cyprus, Lotyšsko, Estónsko a Chorvátsko.

Podľa posledných údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), bolo na konci prvého štvrťroku tohto roka na Slovensku k dispozícii 2 008 verejných nabíjacích bodov v celkovo 807 lokalitách s inštalovaným výkonom 95 456 kW. Z celkového počtu 2 008 konektorov je 1 323 z kategórie normálnych bodov s výkonom do 22 kW. Rýchlonabíjacích bodov s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd je v prevádzke 448. Bodov s výkonom aspoň 150 kW je 195 a konektorov s výkonom aspoň 300 kW je 42.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sigrid de Vries
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEurópska úniaSEVA Slovenská asociácia pre elektromobilitu