Európska centrálna banka (ECB) zrejme v najbližšom čase nepristúpi k zvyšovaniu úrokových sadzieb, a teda úrokové sadzby z úverových a aj vkladových produktov by mali ostať na svojich minimách. Predpokladajú to analytici oslovení agentúrou SITA. No z dlhodobého hľadiska je však podľa nich potrebné počítať s tým, že úrokové sadzby sa postupne budú zvyšovať.
Inflácia v poslednom období stúpa a ponúka sa tak otázka, či ECB preto nepristúpi k zvyšovaniu sadzieb. „Rast inflácie eurozóny je dôsledok bázických efektov, ako napríklad poposúvaných sezónnych výpredajov, či dočasného zníženia DPH v Nemecku minulý rok, no rast inflácie je aj dôsledok vysokej ceny ropy. V ostatnom čase vidíme mierny rast cien v reštauráciách, no nejde o plošné cenové rasty, ktorých sa obáva ECB,“ skonštatoval analytik Tatra banky Juraj Valachy.
Nový strategický plán ECB
Prakticky počas celého druhého polroka 2021 bude inflácia v eurozóne podľa Valachyho blízko 3 % a v úvode roka 2022 zase klesne.
ECB vo svojom novom strategickom pláne jasne povedala, že inflácia musí byť v strednodobom horizonte na 2 %. „Preto ani ECB nereaguje na takýto dočasný rast inflácie pomocou sprísňovania svojej menovej politiky. Neočakávame v najbližších mesiacoch zmenu na úročení termínovaných vkladov a ani hypoték,“ doplnil Valachy.
Obdobný názor zastáva aj analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Európska centrálna banka považuje podľa neho súčasné inflačné tlaky za dočasné a zo strednodobého hľadiska sa obáva skôr nízkej inflácie, čo naznačuje, že k zvyšovaniu sadzieb pravdepodobne tak skoro nepríde.
„Komerčné banky budú, samozrejme, reflektovať kroky ECB, keďže je to jeden z hlavných faktorov pri nastavovaní sadzieb aj pri hypotékach. Konkurenčný tlak však ostáva vysoký a tak sa stále dá očakávať, že sa slovenské hypotéky budú držať pri priemere eurozóny,“ povedal Horňák.
Ekonomika sa nespamätala z koronakrízy
Dôvodov, prečo zrejme ECB ponechá sadzby na nižších úrovniach ešte nejaký čas, je podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej niekoľko.
Okrem horšieho demografického vývoja v Európe ide aj o krízy, počas ktorých je oslabený dopyt. „V takýchto časoch je dôležité podržanie alebo naštartovanie dopytu a spotreby. Vyššie úrokové sadzby tomu však nenapomáhajú. Vyššie sadzby motivujú skôr sporiť a nie míňať,“ uviedla Sadovská.
Úrokové sadzby z úverových a vkladových produktov sa aktuálne nachádzajú podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej na minimálnych úrovniach a nepredpokladá, že by sa v blízkej dobe zvyšovali.
Globálna ekonomika sa totiž podľa nej stále nespamätala z dopadov koronakrízy a vo svete sa už rozbieha tretia vlna pandémie, ktorá zrejme ekonomické oživovanie opäť zabrzdí. „ECB teda nemá priestor na zvyšovanie sadzieb alebo uťahovanie kvantitatívneho uvoľňovania. Nízke teda naďalej zostanú aj medzibankové sadzby a samozrejme aj úrokové sadzby na úverových a vkladových produktoch,“ dodala Glasová.