V druhom pilieri si sporí na dôchodok takmer 70 % pracujúcej populácie.
Nedávno uplynulo dvadsať rokov, čo bol schválený zákon o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý je základom slovenského novodobého dôchodkového systému.
Zaviedol sa ním druhý pilier, čiže kapitalizačné dôchodkové sporenie.
Piliere sa navzájom dopĺňajú
Za dvadsať rokov prešiel tento zákon spolu 53 úpravami, či už to boli kľúčové novelizácie alebo technické zmeny.
Počínajúc právnou úpravou a vznikom fondov v roku 2005 bolo zhodnotenie úspor v garantovaných fondoch 1,05 % až 1,88 % ročne, v negarantovaných fondoch 2,60 % až 10,18 % ročne. Počet nových sporiteľov od roku 2015 medziročne kontinuálne rastie.
Dôchodkový systém na Slovensku: Výzvy a riešenia (rozhovor)
„Prvý a druhý pilier sú dizajnované tak, aby sa navzájom dopĺňali. Všetci pracujúci by mali byť v solidárnom aj v zásluhovom pilieri. Tým sa rozkladajú riziká spojené s vyplácaním budúcich dôchodkov,“ vysvetľuje Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).
Podiel dôchodcov v spoločnosti dlhodobo rastie, ľudia budú žiť dlhšie a pracujúcich nebude pribúdať takým tempom, aby si prvý, priebežne platený pilier dokázal podľa neho udržať dnešnú štedrosť.
Znižuje tlak na verejné financie
Dlhodobá stabilita dôchodkového systému si vyžaduje posilňovanie sporiacej schémy. Odborné medzinárodné štúdie považujú za najudržateľnejšie dôchodkové systémy so silnou sporiacou schémou.
Robustný a stabilný druhý pilier dokáže znížiť tlak na verejné financie v časoch, keď sa naplno prejaví demografická kríza.
Ľudia na Slovensku nesúhlasia so znižovaním príspevku do druhého piliera. Mnohí však ani netušia, čo to znamená
„Zákon o starobnom dôchodkovom sporení v roku 2004 posunul slovenský dôchodkový systém na úroveň zahraničných štandardov. Bol nevyhnutnou zmenou z hľadiska demografického vývoja aj udržateľnosti verejných financií. Z hľadiska politických zásahov nemožno povedať, že išlo o úplne stabilný vývoj druhého piliera. Som presvedčený, že druhý pilier má už pevné miesto v našom dôchodkovom systéme a že si zaslúži stabilnejšiu budúcnosť,“ uzatvára Matej Varga, člen predsedníctva Asociácie DSS.
Na Slovensku je päť spoločností
Na Slovensku pôsobí päť dôchodkových správcovských spoločností a zhodnocujú úspory vo výške viac ako 14 miliárd eur. Hodnota majetku v garantovaných dlhopisových fondoch dosiahla k 2. februáru 6,2 miliárd eur.
V negarantovaných akciových, indexových a zmiešaných fondoch narástol objem úspor na takmer 8,3 miliardy eur. Počet sporiteľov v druhom pilieri dosiahol úroveň 1 860 101.