Do ktorej skupiny sporiteľov v rámci druhého piliera patríte? Na Slovensku je stále veľká skupina pasívnych sporiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku máme stále veľké množstvo sporiteľov, ktorí aktívne nezasahujú do nastavenia svojho druhého piliera.

Pomer aktívnych, t.j. takých, ktorí sa zaujímajú v akých fondoch majú svoj majetok v druhom pilieri a pasívnych, ktorí nerobia žiadne zmeny, sa v jednotlivých dôchodkových správcovských spoločnostiach líši. Niekde je to vyrovnané, inde tvoria pasívni sporitelia zhruba tretinu.

„Najmä mladší sporitelia a sporitelia vo väčších mestách sa čoraz viac zaujímajú, či si sporia v správnom fonde. Mnohí aj v ostatných rokoch prestúpili z dlhopisových fondov do akciových a indexových, čo je dlhodobo správne. Čím skôr si to sporiteľ, obzvlášť ten mladý, uvedomí, tým lepšie,“ hovorí pre agentúru SITA vedúci oddelenia Riadenia investícií vo VÚB Generali d.s.s Igor Vilček.

Prijatá novela zákona

Presun úspor pasívnych sporiteľov, ktorý nastal od júla 2023 na základe novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, zabezpečuje, že sa do konca roku 2023 zosúladí ich majetok s predvolenou investičnou stratégiou. A zároveň rozloženie ich úspor bude zodpovedať správnemu dlhodobému nastaveniu sporenia na dôchodok.

„Pokiaľ sa sporiteľ, ktorý vstúpil do druhého piliera po roku 2013 nachádza stále len v dlhopisovom fonde, je vhodné, aby sa presunul do tzv. predvolenej investičnej stratégie dobrovoľne. Mal by požiadať o zmenu. Nie je totiž optimálne sporiť si dlhodobo v dlhopisovom fonde, ktorý na tento účel neslúži,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Kooperatívy DSS Matej Varga.

Predvolená investičná stratégia

Sporitelia by mali od začiatku založenia II. piliera starostlivo zvážiť, do akých fondov investujú svoje peniaze s ohľadom na ich vzťah k riziku a počtu rokov odchodu na dôchodok.

„Ak sa však sporiteľ nechce venovať tejto problematike, alebo jej nerozumie, nemá čas, potom stačí, ak ostane v predvolenej investičnej stratégii. V takom prípade úspory za sporiteľa manažuje/investuje dôchodková správcovská spoločnosť,“ vysvetľuje Daniela Tomášková z NN DSS.

Predvolená investičná stratégia kombinuje sporenie v indexovom negarantovanom dôchodkovom fonde (d.f.) a dlhopisovom garantovanom d.f., ktoré sa automaticky mení, a to v závislosti od veku sporiteľa.

Zásahy politikov do druhého piliera

Sporitelia vidia, v akom fonde majú majetok na svojom účte, či už v klientskom portáli alebo v aplikácii a samozrejme túto informáciu nájdu vo výpisoch z osobného dôchodkového účtu. Zo zákona majú sporitelia dostať výpisy za rok 2023 do konca marca 2024. Dôchodkové správcovské spoločnosti tento termín dodržia, niektoré začínajú posielať výpisy už v polovici februára.

„Je obrovská škoda, že v minulosti politici výrazne zasahovali do druhého piliera a obrali tým sporiteľov o signifikantne vyššie dôchodky. Asi najhorším bol povinný presun takmer všetkých sporiteľov z akciových do dlhopisových fondov v roku 2013,“ konštatuje Vilček z VÚB Generali d.s.s..

Vtedy si podľa neho približne 90 % sporiteľov správne sporilo v akciových fondov a vládnym zásahom boli zo dňa na deň títo sporitelia presunutí do dlhopisových fondov. Tento zásah do dnešného dňa DSS aj sporitelia naprávajú ich postupnými presunmi do výnosnejších fondov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela TomáškováIgor VilčekMatej Varga
Firmy a inštitúcie DSS VÚB GeneraliKooperativa DSSNN DSS