Slovenskými plynovodmi sa už môže oficiálne prepravovať okrem zemného plynu aj vodík. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti SPP – distribúcia Milan Vanga, slovenská plynárenská sieť je kompletne pripravená na vodík. Plynovody na Slovensku sú už certifikované distribuovať okrem zemného plynu a biometánu aj vodík. Certifikát zvyšuje potenciál lokálnej výroby zeleného vodíka a prepája slovenskú distribučnú sieť s budúcou „európskou vodíkovou chrbticou“.
Spoločnosť SPP – distribúcia, a. s., už v roku 2022 úspešne zrealizovala projekt s názvom H2Pilot ‒ pilotnú distribúciu zmesi zemného plynu a vodíka domácnostiam na Slovensku. Otvorila sa tak prvá kapitola budúcej transformácie plynárenskej infraštruktúry na našom území. Projekt sa uskutočnil v obci Blatná na Ostrove, kde vyše 300 domácností dočasne odoberalo zmes zemného plynu s vodíkom.
Štartovanie plynárenskej infraštruktúry
Jedným z hlavných výstupov realizovaného projektu bolo potvrdenie bezpečnej prevádzky všetkých dotknutých zariadení pri zmesi zemného plynu a 10-tich percent vodíka. Tento záver prakticky potvrdil výstupy relevantných vedeckých štúdií publikovaných v predchádzajúcom období (napr. štúdie iniciatívy THyGA). Podľa generálneho riaditeľa SPP – distribúcia Martina Hollého projekt H2Pilot naštartoval prípravu celej slovenskej plynárenskej infraštruktúry na budúcu distribúciu vodíka.
Do hry sa vďaka Trumpovi opäť vráti „čistý“ plyn, ropa a uhlie. Ich ceny by podľa analytika mohli klesať
„Bez ohľadu na to, kedy sa v našej sieti objaví prvá molekula vodíka, venovali sme úsilie systematickej úprave celej infraštruktúry už teraz,“ povedal Hollý.
Preverovanie kompatibility
Aj preto sa slovenskí plynári v tomto roku podľa neho pustili do ambiciózneho projektu, ktorého cieľom bola certifikácia všetkých komponentov plynárenskej distribučnej siete na budúce použitie vodíka s takým objemom, ktorý považujú za realistický v krátkodobom a strednodobom výhľade. Certifikácia v gescii spoločnosti TÜV SÜD Slovakia obsahovala nezávislé posúdenie kompatibility každého prvku infraštruktúry, ktorý bude v budúcnosti v kontakte s novým zmesovým plynom.
MOL uviedol do prevádzky závod na výrobu zeleného vodíka, podobný plánuje postaviť aj v Bratislave
„Nakoľko distribučná sieť bola budovaná výlučne na použitie zemného plynu, procesom preverovania kompatibility museli prejsť nielen potrubné materiály a zvary, ale aj ventily, uzávery, meradlá, regulátory alebo komponenty regulačných staníc,“ objasnil vedúci oddelenia stratégie technologických zariadení a integrity siete SPP – distribúcia Marek Smatana.
Zmes zemného plynu a vodíka
Išlo podľa neho o komplexný a veľmi detailný postup, pri ktorom sa analyzovala konštrukčná a prevádzková dokumentácia jednotlivých prvkov siete a vyhodnocovala sa ich integrita v prípade prevádzky s novým médiom – zmesou zemného plynu a vodíka v objeme 5 %, resp. 10 %.
Vodíková stanica v Trnave sa borí s problémami, spoločnosť JESS ju stavia bez povolenia
„Pri posudzovaní sa v prvom rade vychádza z pripravenosti týchto zariadení na prevádzku so zmesou zemného plynu a vodíka deklarovanou výrobcom týchto zariadení pri ich konštrukčnom vyhotovení a funkčnom odskúšaní,“ doplnil Smatana.
Úspešná certifikácia
Výsledkom odborného posúdenia vydaného certifikačnou spoločnosťou TÜV SÜD je potvrdenie kompatibility vysokotlakovej plynárenskej siete a regulačných staníc s prevádzkou 5-percentného podielu vodíka v zmesi so zemným plynom. V miestnych sieťach, tzn. nízko- a strednotlakových plynovodoch, bola kompatibilita preukázaná až do úrovne 10 % vodíka v zmesi. Na základe zistení z úspešnej certifikácie bude SPP – distribúcia naďalej pripravovať svoju vysokotlakovú sieť a regulačné stanice aj na vyšší podiel vodíka v zmesi, čo si vyžiada obmenu niektorých prvkov za zariadenia s plnou vodíkovou kompatibilitou.
Slovensko bude mať dostatok plynu aj v novom roku. SPP uzavrel kontrakt na dodávku azerbajdžanského plynu
Úspešná certifikácia plynárenskej infraštruktúry je podľa Hollého významná z dvoch dôvodov. Tým prvým je skutočnosť, že plynárenská distribučná sieť na Slovensku je dnes plne pripravená akceptovať zemný plyn s prímesou vodíka priamo z tranzitnej siete spoločnosti eustream, a. s., ktorej infraštruktúra je súčasťou budúceho európskeho vodíkového systému, tzv. European Hydrogen Backbone.
Výroba zeleného vodíka
„Očakáva sa, že vodík z tohto smeru by sa mal objaviť v strednodobom horizonte a jeho úroveň by v prvých rokoch nemala presiahnuť 2 % vodíka,“ spresnil.
Druhý význam má certifikácia pre podporu zámerov výroby „zeleného“ vodíka na lokálnej úrovni. Tu je očakávanie o niečo optimistickejšie. „Prví lokálni producenti zeleného vodíka by sa do našej siete mohli začať pripájať v horizonte piatich rokov, pričom objem prímesi vodíka by nemal prekročiť hranicu 10 %,“ uzavrel Hollý.
Sakovú možno budú odvolávať, liberálov rozčúlilo zvyšovanie poplatkov za prepravu plynu (video)
Snahou Európskej únie je kontinuálne znižovať emisie skleníkových plynov s cieľom dosiahnuť ich pokles až o 55 % do roku 2030 v porovnaní s objemom emisií z roku 1990. Nízkoemisné, resp. obnoviteľné, plyny vrátane vodíka, v tomto smere zohrávajú významnú úlohu. Spoločným úsilím plynárenského sektora je preto postupne dekarbonizovať skladovaný, prepravovaný a distribuovaný zemný plyn implementáciou obnoviteľných plynov.