Vodíková stanica v Trnave sa borí s problémami, spoločnosť JESS ju stavia bez povolenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodík, čerpacia stanica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) požiadala o vydanie dodatočného stavebného povolenia na stavbu vodíkovej plniacej stanice v Trnave – Modranke. Stavebný úrad zistil, že začala stavať bez stavebného povolenia, následne rozhodol o zastavení prebiehajúceho stavebného konania, ako aj o zastavení prác.

JESS vysvetľuje, že stavba vodíkového hospodárstva je na Slovensku ojedinelým a priekopníckym projektom výroby zeleného vodíka, preto naráža na viaceré prekážky, ako napríklad nepripravené legislatívne prostredie. Spoločnosť má okrem toho problémy s dodávateľom technológie.

Dokončenie je plánované v júni

„To vyvolalo na strane JESS nutnosť vykonať opatrenia smerujúce k predchádzaniu potenciálnych škôd na majetku JESS – na technológii na výrobu vodíka a zároveň následné nepredvídateľné omeškanie a komplikácie pri získavaní zákonných povolení,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa JESS Rebeka Ryšková. Zo žiadosti o vydanie dodatočného stavebného povolenia vyplýva, že vodíkové hospodárstvo má byť dokončené už v júni.

Vodíková stanica v trnavskej mestskej časti Modranka bude pozostávať zo zariadení na výrobu, uskladnenie a výdaj vodíka. Vodík sa tu bude vyrábať elektrolýzou, v pilotnej etape s jedným elektrolyzérom s maximálnou kapacitou 0,5 tony vodíka denne, čo by malo stačiť na natankovanie minimálne piatich autobusov.

Vodík chce využívať kraj

O využitie vodíka pre prímestskú dopravu už prejavil záujem Trnavský samosprávny kraj. Cieľom tohto projektu výroby zeleného vodíka v Trnave – Modranke je podľa zámeru spoločnosti JESS zabezpečiť otestovanie všetkých parametrov výroby a jeho využitia v doprave.

Vodíková stanica bude umiestnená v areáli logistického a skladovacieho areálu spoločnosti Empark. Výroba zeleného vodíka má byť naviazaná na obnoviteľný zdroj energie z fotovoltickej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rebeka Ryšková
Firmy a inštitúcie JESS Jadrová energetická spoločnosť Slovenska