Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pokračuje v rokovaniach o zabezpečení tranzitu plynu cez Ukrajinu po tom, ako koncom roka vyprší zmluva medzi Kyjevom a ruským Gazpromom. Ako referuje agentúra Reuters, podľa generálneho riaditeľa SPP Vojtecha Ferencza existuje niekoľko možností.
Alternatívne trasy sú drahšie
Ukrajina uviedla, že nechce obnoviť tranzitnú dohodu, ale niektoré stredoeurópske krajiny sa spoliehajú na ruský plyn dodávaný prostredníctvom plynovodov, ktoré prechádzajú Ukrajinou, pričom si zabezpečili výnimku zo zákazu Európskej únie na dovoz plynu z Ruska. SPP sa zasadzoval za udržanie tranzitu napriek pokračujúcej vojne, pretože alternatívne trasy sú drahšie a pri iných plynovodoch tranzit čelí rôznym prekážkam.
Plynu je dosť a nič dramatické sa nestane, ubezpečil šéf ukrajinského Naftogazu Černyšov
„Keď dám všetky dohromady riziká, som presvedčený, že tranzit by mal byť a musí byť zachovaný, aby sme sa v strednej Európy vyhli umelým nákladom,“ povedal Ferencz pre uvedený zdroj na plynárenskej konferencii v Hornom Smokovci.
Azerbajdžan môže odvrátiť plynovú krízu. Chce prevziať úlohu sprostredkovateľa pri tranzite cez Ukrajinu do Európy
„Mám pocit, že veci do seba nejako zapadnú… V roku 2019 bolo predĺženie tranzitu podpísané v decembri. Existuje veľa otvorených možností, čo sa môže stať,“ dodal Ferencz, ktorý sa čerstvo vrátil z azerbajdžanského Baku.
Jedna z možností
Práve Azerbajdžan, konkrétne tamojšia spoločnosť SOCAR, predstavuje jednu z možností, ako prepravovať plyn cez ukrajinské územie bez toho, aby Ukrajina musela prísť do kontaktu s Gazpromom.
Zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu nebude pre Európsku úniu výrazný problém, vraví energetický expert
Ferencz povedal, že najjednoduchším spôsobom zapojenia spoločnosti SOCAR by bolo, keby vrátila plyn Gazpromu na ukrajinsko-slovenskej hranici, čo by Gazpromu umožnilo pokračovať ďalej v poskytovaní služieb svojim európskym zákazníkom. Ferencz tvrdí, že pokračujú aj diskusie s Kyjevom o zachovaní status quo, napriek tomu, že Ukrajina tento scenár odmietla.