Slovenskí záchranári v Turecku našli v troskách aj živých ľudí, nádej na záchranu sa však skracuje (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenskí hasiči, zemetrasenie v Turecku
Slovenskí hasiči pomáhajú pri pátraní po ľuďoch, ktorí zostali zasypaní po zemetrasení v Turecku. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 9. februára 18:08

Slovenský tím záchranárov v Turecku pracuje aj vo štvrtok v plnom nasadení. Podarilo sa im v troskách po zemetrasení nájsť aj živých ľudí, pričom robia všetko pre to, aby zničenému územiu a ľuďom pomohli. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Záchrannej skupine zo Slovenska sa počas včerajšej noci podarilo zachrániť dve dospelé osoby a jedno dieťa. Lokalizovali taktiež skupinu zavalených osôb, na ktorých záchrane sa pracuje.

Majú nedostatok pohonných hmôt

MV SR však uviedlo, že komunikáciu s pátracím tímom komplikuje nedostatok pohonných hmôt, ktorými sú prevádzkované generátory či ohrievače. Zemetrasenie totiž zničilo takmer celú energetickú infraštruktúru.

„Postihnutým oblastiam stále chýba množstvo humanitárnej pomoci. Turecko o ňu požiadalo prostredníctvom Cecis (Common Emergency Communication and Information System) o eletrocentrály, stany, postele, ale aj náradie,“ informovalo MV SR s tým, že za Slovensko v súčasnosti prebieha vyhodnocovanie možností a zvažuje sa urgentné poskytnutie prebytočného materiálu modulu pre preživších prírodnej katastrofy.

Po nočnom vybudovaní základného tábora záchranársky tím pokračoval v nočnej pátracej akcii v sutinách budov.

Prácu sťažujú aj mrazy

„Hasičom a horským záchranárom sťažuje pátraciu činnosť pretrvávajúce mrazivé počasie, teplota v noci klesla pod -8 stupňov Celzia,“ doplnila Eliášová s tým, že pri vyhľadávaní osôb musia postupovať opatrne, pretože aj naďalej je tu riziko dodatočných otrasov.

Statika okolitých budov je narušená, pričom hrozí riziko ich zrútenia.

„Spolupracujú so záchranármi, s ktorými sa poznajú aj z cvičení Horskej záchrannej služby z Bulharska a Slovinska. Každý tím má v oblasti Hatay vytýčenú oblasť, ktorú prehľadáva,“ vysvetlila hovorkyňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nádej na pomoc živým sa skracuje

„Pri pátraní musíme postupovať systematicky, tak, aby sme si boli istí, že žiadne z miest neostanú bez kontroly. Popritom sme kontaktovaní ľuďmi, ktorí sa nás zúfalo snažia privolať k troskám budov, pod ktorými sú možno ich blízki,“ povedal veliteľ zásahu MUSAR tímu v Turecku Igor Žiak.

MV SR tiež informovalo, že posádka požiadala o policajný doprovod, aby komunikovali s príbuznými prípadných obeti alebo nezvestných. Tím sa tak môže naplno venovať pátraniu a záchrane.

„Pokračujeme vo vyhľadávaní ľudí pod troskami, nádej na pomoc živým sa skracuje, nakoľko je to tretí deň od zemetrasenia. Naši kolegovia, hasiči, spolupracovali spolu s maďarským modulom na vytiahnutí živých ľudí, ktorých sa podarilo spod trosiek zachrániť,“ povedal Žiak.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Slovensko vyslalo do zemetrasením postihnutého Turecka 15 záchranárov vyškolených na vyhľadávanie osôb v troskách. Súčasťou vyslaného tímu sú aj piati príslušníci Horskej záchrannej služby s tromi psami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaMinisterstva vnútra SR