Strana Progresívne Slovensko (PS) považuje návrh novely zákona o mimovládnych organizáciách predložený Slovenskou národnou stranou (SNS) za protizákonný a protiústavný. Poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Števulová (PS) to uviedla v sobotňajšej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.
PS podľa Števulovej vníma návrh zákona ako snahu zastrašiť a umlčať mimovládky. Upozornila tiež na rozpor s európskym právom a vyzvala SNS, aby návrh stiahli.
Transparentnosť mimovládok
Poslanec Národnej rady SR Roman Michelko (SNS) odmietol tvrdenia svojej oponentky a poznamenal, že účelom novely je priniesť do financovania mimovládok viac transparentnosti. Upozornil na to, že existuje napríklad grantová schéma Americkej ambasády, o čom ľudia nevedia.
Vláda stratila zábrany a valcuje krajinu, Progresívne Slovensko organizuje ďalší protest (video)
Števulová na tom nevidí nič zlé a ide podľa nej o bežný postup financovania. Michelko pripustil, že návrh zákona medzi prvým a druhým čítaním ešte pozmenia tak, aby bol v súlade s európskou legislatívou. Predkladatelia novely zákona z radov SNS chcú zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych neziskových organizácií.
Progresívne Slovensko zvoláva mimoriadny výbor, chce riešiť aroganciu prezidenta finančnej správy Kissa (video)
Docieliť to chcú tým, že mimovládky budú povinné zverejňovať informácie o daroch a darcoch, ak ich výška presiahne zákonom stanovenú hodnotu. Zverejňovanie informácií o daroch a príspevkoch prinesie podľa národniarov okrem dôveryhodnosti a transparentnosti aj lepšiu kontrolu toku finančných prostriedkov a podporí dôveru a zapojenie verejnosti.
Organizácie so zahraničnou podporou
Organizácie, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia presahujúce sumu päťtisíc eur za jeden kalendárny rok, sa podľa návrhu budú musieť označovať ako „organizácia so zahraničnou podporou“.
Progresívci sa pre schválené zmeny v RTVS oblečú do čiernej, plánujú sa obrátiť aj na Ústavný súd (video)
Poslanci tiež v návrhu požadujú vypustiť ustanovenie, ktoré sa týka anonymity darcov. Chcú tak zabezpečiť vyššiu úroveň verejnej kontroly nad finančnými zdrojmi. Zrušením anonymity sa podľa nich zvyšuje zodpovednosť darcov a motivuje ich k etickému správaniu.