Timothy snyder zdroj yale university.jpg

Jeden svet privíta svetoznámeho Timothyho Snydera, nominantku na Nobelovú cenu aj oscarového dokumentaristu

Vyše 60 hostí, režisérov, producentov, aktivistov, spisovateľov, historikov, sociológov, enviromentalistov či reportérov z Európy aj z USA prijalo pozvanie Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet a zavíta od 11. do 16. októbra 2018 do Bratislavy. Budú súčasťou diskusií, masterclassov, prednášok. Od tém vraždy Jána Kuciaka, cez život Rómov na Slovensku, osud Olega Sencova vo väzení, utečencov v gréckych táboroch až po otázky pedofílie, anorexie či ochrany životného prostredia.
Mesto duchov.jpg

Jeden svet vzdá hold investigatívnym žurnalistom, ktorí riskujú svoj život pre pravdu

Ešte sa neskončil rok 2018 a vo svete už prišlo o život pri výkone svojho poslania viac ako 70 novinárov. Sa´ida Osmana v Somálsku dobodali do srdca, keď odchádzal z vysielania z rádia, troch ruských pracovníkov investigatívnej organizácie zajala skupina ozbrojencov a zavraždila ich, deväť žurnalistov, vrátane jednej ženy, zomrelo po cielenom bombovom útoku na novinárov v Kábule. V smutnej štatistike sa tento rok ocitlo aj Slovensko.
Ocenenie Biela vrana získala aj somálska utečenka

Obrazom: Ocenenie Biela vrana získala aj somálska utečenka

Ocenení sa podľa organizátorov Bielej vrany, Aliancie Fair-play a Via Iuris svojou prácou a životmi dotýkajú akútnych výziev súčasnej spoločnosti – pomoci ľuďom v núdzi, obrane demokracie či výzve zvládnuť konflikty a kultúrne rozdiely s ľudskosťou.
Utečenci

Okolo mňa plávali mŕtve deti, spomína Sýrčan so smútkom

Slovákom treba neustále pripomínať, že máme v krajine dlhoročne fungujúci azylový systém, tvrdí Amnesty International. Na Slovensku pôsobí Migračný úrad, ktorý zamestnáva množstvo úspešných ľudí, ktorí vedia, čo majú robiť.