BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Približne 60 odborárov vo štvrtok ráno protestovalo pred Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR proti plánovaným zmenám v Zákonníku práce. S heslom „Práva, ktoré máme, si zobrať nedáme“ protestujúci odborári vypískali zástupcov zamestnávateľov, ktorí prišli na rokovanie pracovnej skupiny k navrhovanej novele Zákonníka práce. Ako sa vyjadril predseda OZ KOVO Emil Machyna, pripravovaná novela vráti Slovensko v oblasti pracovného práva o sto rokov dozadu. Odbory sú preto pripravené pristúpiť aj k razantnejším akciám, ako sú blokády ciest alebo štrajky pred podnikmi.
Zástupcovia odborov čakali pred vstupom na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na jeho šéfa Jozefa Mihála. Ten však podľa odborárov prišiel cez garáž, a tak sa účastníci zhromaždenia presunuli pred vedľajší vstup, kde čakali na zástupcov zamestnávateľov. Tých po ich príchode vypískali držiac transparent „Nešliapte po právach zamestnancov!“. Po necelej štvrťhodine medzi protestujúcich prišiel prezident KOZ Miroslav Gazdík a informoval ich, že odborári rokovanie pracovnej skupiny opustili. Podľa Gazdíkových slov je zbytočné, aby sedeli v komisii a riešili individuálne predstavy sociálnych partnerov, pokiaľ nepoznajú komplexný zámer vlády. V liste zo začiatku decembra odbory podľa Gazdíka upozornili ministra Mihála, že nebudú rokovať o čiastkových zmenách Zákonníka prace. „Naše stanovisko sme preto odprezentovali na pôde komisie, zdvihli sa a odišli,“ povedal Gazdík. Týmto spôsobom chcú odborári donútiť ministra, aby predložil celkový návrh čo najskôr, aby tak mohli začať seriózne rokovať.
Odborári majú podľa Gazdíka záujem rokovať bilaterálne zo zamestnávateľmi, problém však vidí v rozličnom náhľade na problematiku pracovného zákona. „To sú tak fantasticky rozdielne predstavy, pretože Republiková únia zamestnávateľov do dnešného dňa predložila asi 80 paragrafových zmien, s čím my samozrejme nemôžeme súhlasiť, pretože to je rozobratie celého pracovnoprávneho kódexu,“ informoval prezident KOZ. „Mám taký dojem, že zamestnávateľom by vyhovovalo, keby mali pracovnú zmluvu zo zamestnancom a občiansky zákonník,“ uviedol Gazdík. Podľa neho súčasný Zákonník práce absolútne nie je nadštandardný, a preto z neho chcú odbory zachovať maximum.
Odborári podľa zamestnávateľov robia politiku
Zástupcovia zamestnávateľských združení na štvrtkovej tlačovej konferencii kritizovali postup odborárov, ktorí opustili rokovanie pracovnej skupiny o zmenách k pripravovanej novele Zákonníka práce. Ako pred novinármi uviedol viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Jozef Špirko, konanie odborárov jednoznačne ukázalo, že neobhajujú záujmy zamestnancov a nezamestnaných na Slovensku, ale robia politiku. „Myslím, že je na mieste otázka, či predsedom KOZ je pán Gazdík, pán Machyna, alebo pán Fico,“ uviedol Špirko. Podľa neho by sa mal tento deň zapísať do histórie odborárskeho hnutia na Slovensku, pretože odborári prvýkrát štrajkovali preto, že sa nejaký zákon nepredložil. „Doteraz štrajkovali vždy preto, že sa nejaký zákon predložil a nepáčil sa im,“ pokračoval Špirko.
Zamestnávatelia chápu postup ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré nepredložilo komplexný návrh zmien Zákonníka práce, ale založilo pracovnú skupinu, v ktorej by mali svoje predstavy k chystanej novelizácii prezentovať všetky strany tripartity. Podľa zamestnávateľov treba o zmenách najprv rokovať, viesť dialóg a nie protestovať. „Treba viesť ten sociálny dialóg, po ktorom odborári tak túžia a vyjadrujú veľkú nespokojnosť s tým, aká je jeho kvalita na Slovensku,“ povedal Špirko. Podľa neho odborári vo štvrtok ukázali, ako si sociálny dialóg predstavujú. „Odísť od rokovacieho stola, keď my ako RÚZ sme boli pripravení baviť sa o konkrétnych návrhoch, ktoré by viedli napríklad k zvýšeniu zamestnanosti, to je ich predstava sociálneho dialógu,“ vyjadril sa Špirko. Odborárov podľa neho nezaujíma to, ako riešiť 14-percentnú nezamestnanosť na Slovensku, keďže sa už viackrát vyjadrili, že Zákonník práce tento problém nemôže vyriešiť napríklad kvôli dlhodobej nezamestnanosti. „Ja sa potom pýtam, prečo sme ešte pred troma rokmi mali 7-percentnú nezamestnanosť? Podľa nás sa tento problém riešiť dá, máme aj konkrétne návrhy, len na to potrebujeme partnerov či už na strane odborov, alebo na strane ministerstva,“ povedal Špirko.
Viceprezident RÚZ pripomenul, že súčasná konsolidácia verejných financií spojená s nevyhnutnosťou zmeniť Zákonník práce je dôsledkom nielen krízy, ale aj nezodpovednej politiky vlády Roberta Fica, s ktorého stranou Smer-SD majú odborári uzavretú dohodu o spolupráci. „Odborári podporovali bývalú vládu v tom, že dnes patríme ku krajinám, kde deficit rastie najrýchlejšie v rámci EÚ a ktorá spôsobila, že máme 14-percentnú nezamestnanosť,“ vyjadril sa Špirko a pripomenul, že odborári mali s minulou vládou politickú dohodu o zmene Zákonníka práce a so zamestnávateľmi vôbec nerokovali. „My dnes predložíme odborárom naše návrhy, o ktorých s nimi chceme diskutovať, no oni povedia, že to je neprijateľné a nie je o čom diskutovať, lebo oni to odmietajú,“ povedal Špirko a vyzval odborárov, nech predložia konkrétne návrhy, ako riešiť nezamestnanosť a deficit.
Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka by privítal, keby rokovania o Zákonníku práce v januári budúceho roku pokračovali. Pripúšťa, že názorové rozdiely medzi odbormi a zamestnávateľmi sú zásadné, no práve preto by malo ministerstvo prevziať iniciatívu a predložiť svoj návrh, od ktorého sa následne môžu odraziť a snažiť sa nájsť čo najväčší možný názorový prienik. „My by sme privítali bipartitné rokovania s Konfederáciou odborových zväzov, ale jedine vtedy, ak by bola vôľa niečo riešiť a videli by sme, že to nie sú zbytočné stretnutia,“ uviedol Machunka. Momentálne však nevidí reálnu možnosť, že by sa v zásadných veciach dohodli. Viceprezident RÚZ Špirko pripomenul, že ak odborári z vedenia KOZ nebudú rokovať so zamestnávateľmi, budú musieť rokovať s podnikovými odborármi. Tí podľa neho mnohokrát vidia jasnejšie problémy, ktoré treba riešiť a hlavne nerobia politiku. „Odborári na podnikovej úrovni nerobia politiku, politika sa robí v KOZ a OZ KOVO,“ dodal na záver Špirko.
Ministerstvo je z konania odborárov sklamané
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) je sklamané z prístupu KOZ k diskusii o zmenách v Zákonníku práce a konanie odborárov považuje za vykopávanie otvorených dverí, tvrdí v oficiálnom vyjadrení. Rezort sociálnych vecí očakával konštruktívny dialóg a vecnú diskusiu. Postoju odborov ministerstvo nerozumie, keďže sa takto dobrovoľne zriekajú možnosti zasiahnuť do predpisu, ktorý sa bytostne dotýka práve zamestnancov. Rezort práce nechce direktívne predložiť vlastnú novelu Zákonníka práce bez rokovania so sociálnymi partnermi. Naopak, má záujem pripraviť v spolupráci s nimi taký pracovnoprávny predpis, ktorý bude odrážať potreby trhu práce, pomôže vytvoriť nové pracovné miesta a nebude ho potrebné o rok, či dva opäť novelizovať. Ministerstvo preto aj naďalej ponecháva sociálnym partnerom priestor, aby finálnej novele Zákonníka práce predchádzali ich návrhy. MPSVR sa aj naďalej plánuje aktívne zúčastňovať týchto stretnutí, na ktorých chce predložiť ďalšie analýzy opatrení, ktoré sa inde v Európe osvedčili.