Kovo pripravuje protesty, nevylučuje ani generálny štrajk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Machyna

ŽILINA 19. novembra (WEBNOVINY) – Odborový zväz Kovo chce v protestoch proti vládnym balíčkom opatrení, novelizácii zákonníka práce i novému zákonu o kolektívnom vyjednávaní pritvrdiť. Po októbrových protestných pochodoch v Košiciach a Žiline vláda podľa šéfa odborov Emila Machynu nič významné z požiadaviek odborárov nesplnila. „Pochody sme si vyskúšali, teraz to bude niečo iné, možno trochu iným spôsobom robené. Bude to pred podnikmi, bude to v doprave. Zatiaľ nechcem predbiehať, lebo chceme to celé pripraviť a keď to bude hotové, tak to ohlásime. Bude to viacero iných aktivít, zase tvrdšie veci, ktoré už bude cítiť aj verejnosť. A nevylučujeme aj generálny štrajk,“ povedal šéf odborového zväzu Kovo Emil Machyna na piatkovom mimoriadnom zasadnutí v Žiline.

Podľa odborárov vláda nič významné z októbrových požiadaviek odborárov zatiaľ nesplnila. „Zatiaľ nevidíme ústretové kroky. Balíček opatrení, Zákonník práce, ale teraz aj zákon o kolektívnom vyjednávaní má tvrdé dopady na životnú úroveň zamestnancov a zásadne oslabuje práva odborov. Ak budú oslabené práva odborov, budú okamžite oslabené aj práva zamestnancov,“ povedal Machyna, podľa ktorého posledný návrh zákona o kolektívnom vyjednávaní dáva možnosť zablokovať kolektívne vyjednávanie a navyše ak si zamestnávatelia v niektorých regiónoch vytvoria takzvané žlté odbory, kolektívne vyjednávanie môže byť zablokované vždy. „Ak by sa to udialo, tak ľudia prídu aj o možnosť vyjednávať prostredníctvom odborov a prídu o benefity, ktoré dnes majú. Napríklad tam, kde je odborový zväz Kovo, tam sú benefity o desať percent vyššie ako tam, kde odbory nie sú,“ dodal Machyna.

Podľa šéfa odborového zväzu sa vláda chová ako za Mečiara a potláča tak práva odborov i princípy demokracie. „Presne toto sa nám už stalo za vlády Vladimíra Mečiara. Keď sme odišli z tripartity, založil si žlté odbory a vyjednával mimo nás. Máme pocit, že táto vláda presne robí to isté. Aby si v podnikoch zakladali žlté odbory, obchádzali nás a skomplikovali nám celý proces vyjednávania. A to sa v demokracii nerobí. Všeobecne platí, tam, kde sú odbory, je stabilizovaná demokracia. A kde sa potláčajú práva odborov, potláčajú sa aj práva demokracie,“ povedal Machyna. Odborári chcú dať vláde jasne najavo, že nemôže zastupovať len kapitál a pritom zhoršovať podmienky ľuďom. Machyna tiež zdôraznil, že vláda má v programovom vyhlásení napísané zlepšenie kvality života. „Takýmto spôsobom sa nezlepšuje kvalita života, ale naopak, zhoršuje širokému percentu ľudí na Slovensku. Aj tým, ktorí sú zamestnaní,“ dodal Machyna.

Na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti má vedenie OZ KOVO podľa premiérky Ivety Radičovej právo. Predsedníčka vlády si však myslí, že problémy sa majú riešiť za rokovacím stolom. “Opatrenia zamerané na ozdravenie verejných financií dnes musia robiť vlády vo všetkých krajinách Európskej únie, pretože situácia je naďalej veľmi vážna. Vláda SR navyše deficit verejných financií znižuje takým spôsobom, aby minimalizovala vplyv opatrení na sociálne najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov. Zároveň zvyšuje výdavky na podporu zamestnanosti, rodiny aj investície do verejnej infraštruktúry a diaľnic, ktorých cieľom je tvorba pracovných miest,“ uviedla Radičová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Machyna