V nedeľu si pripomíname 144 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších osobností slovenských dejín – Milana Rastislava Štefánika. Na sociálnej sieti to pripomenul prezident Peter Pellegrini.
„Svojím politickým talentom, diplomatickou stratégiou a schopnosťou reagovať na zmenenú mocenskú situáciu po prvej svetovej vojne využil podmienky na vznik Československej republiky. Svojím úsilím vytvoril základ pre národno-emancipačný proces, ktorý vyústil do vzniku samostatnej Slovenskej republiky,“ uviedol Pellegrini.
Diplomat, politik, vedec, štátnik, astronóm a vojenský letec Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách neďaleko Myjavy v národne uvedomelej rodine evanjelického farára. Stavebníctvo a astronómiu študoval na Univerzite Karlovej v Prahe.
Po obhájení dizertácie o novej hviezde v súhvezdí Cassiopea sa vedeckému bádaniu venoval v Meudonskej hvezdárni v Paríži. V roku 1912 získal francúzske občianstvo. V rokoch 1914 – 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja usilujúceho o vytvorenie samostatného československého štátu. Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády.
Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku pri Udine do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi. Okolnosti havárie talianskeho bombardovacieho lietadla Caproni 450, pri ktorom zahynuli generál M. R. Štefánik a ďalší traja členovia posádky, ostali dosiaľ nevyjasnené.