Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy. Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý vo štvrtok schválila s pripomienkami vláda.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Zároveň odsúhlasila návrh na skrátené legislatívne konanie o novele. Oba materiály predložil minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina). Finančný príspevok budú môcť leteckí dopravcovia získať na základe schémy pomoci schválenej Európskou komisiou.
Pomoc aj pre prenajímateľov lietadiel
Na príspevok by mali mať nárok leteckí dopravcovia, ktorí sú držiteľmi platnej licencie na vykonávanie obchodnej leteckej dopravy vydanej ministerstvom dopravy. Ďalšou podmienkou je, že v roku 2020 vykonávali alebo v roku 2021 vykonávajú pravidelnú alebo nepravidelnú obchodnú leteckú dopravu s lietadlami pre 21 a viac cestujúcich a v prípade nákladnej prepravy, vrátane pošty, lietadlami s maximálnou vzletovou hmotnosťou 10-tisíc kilogramov a viac.
Železnice majú veľký dlh v údržbe aj investíciách, Doležal chce tento stav zvrátiť
Pomoc by mohli získať aj dopravcovia, ktorí vlani prenajímali alebo v tomto roku prenajímajú lietadlo a jeho posádku inému leteckému dopravcovi na vykonávanie obchodnej leteckej dopravy. Leteckí dopravcovia by mali v roku 2020 v pravidelnej a nepravidelnej doprave či v rámci prenájmu lietadla s posádkou alebo ich ľubovoľnou kombináciou prepraviť menej ako 40 percent z počtu prepravených cestujúcich v roku 2019.
Prognózy nie sú priaznivé
V dôsledku prijatých opatrení proti ochoreniu COVID-19, vrátane zákazu, resp. obmedzenia leteckej dopravy od marca 2020 výrazne klesli prevádzkové výkony leteckých dopravcov. V prípade niektorých sa počet prepravených cestujúcich znížil aj o vyše 80 percent.
Prognózy letovej prevádzky, ktorej najväčšiu časť tvorí obchodná letecká doprava, nie sú pre civilné letectvo veľmi priaznivé ani na najbližšie obdobie. Zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na území SR platil od 13. marca do 7. septembra 2020.
Letisko Viedeň má oproti vlaňajšku dvojnásobné tržby, počas augusta prepravilo viac ako dva milióny pasažierov
Napriek zrušeniu zákazu sa vo všeobecnosti situácia leteckých dopravcov nezlepšovala. Leteckí dopravcovia môžu mať aj v nasledujúcom období vážne problémy s výpadkom príjmov aj s nedostatkom likvidity, pričom môže byť ohrozená ich existencia.