Bezpilotné lietadiá, bezpilotné letecké systémy a vzdušný priestor U-space majú mať od 1. júla 2024 komplexnú národnú právnu úpravu.
Požiadavky na ochranu informácií a údajov
Podľa návrhu novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon), ktorý Ministerstvo dopravy SR predložilo na medzirezortné pripomienkovanie, tak budú vykonané nielen príslušné právne záväzné akty Európskej únie, ale aj odstránené niektoré súčasné prekážky v oblasti civilného letectva.
Drony predstavujú vážne bezpečnostné riziko, podľa NKÚ môžu ohroziť kritickú infraštruktúru štátu
Registre prevádzkovateľov bezpilotných leteckých systémov a bezpilotných lietadiel, ktorých správcom a prevádzkovateľom je Dopravný úrad, musia zodpovedať požiadavkám na ochranu informácií a údajov podľa pravidiel na ochranu osobných údajov.
Na základe odôvodnenej žiadosti bude zabezpečený automatizovaný prístup do registra pre určené štátne orgány.
Vzhľadom na výrazný nárast v oblasti „bezpilotného letectva“ a ochranu práv osôb, ktoré môžu byť poškodené jeho prevádzkou, budú prevádzkovatelia bezpilotného leteckého systému musieť uzavrieť zmluvu o poistení za spôsobenú škodu.
Upravené povinnosti prevádzkovateľov
Fyzická osoba, ktorá má riadiť bezpilotné lietadlo alebo bezpilotný letecký systém, bude povinná získať preukaz odbornej spôsobilosti pilota na diaľku pre danú kategóriu prevádzky.
Register pilotov na diaľku bude nevyhnutnou požiadavkou na zabezpečenie online teoretických preskúšaní a evidenciu pilotov na diaľku.
Zároveň sa upravujú povinnosti prevádzkovateľov bezpilotných leteckých systémov a vlastníkov bezpilotných lietadiel, ktorých návrh podlieha certifikácií.
Výcvikové kurzy
Novela upravuje aj povinnosti pilotov na diaľku, vrátane pôsobnosti poskytovať výcvikový kurz, opakovací výcvik či vykonávať skúšku teoretických vedomostí a praktických zručností pilota na diaľku.
Zahŕňa aj základné požiadavky na klub alebo združenie leteckých modelárov, ktoré môžu požiadať o prevádzkové povolenie.
Navrhované zmeny
Súčasťou navrhovaných zmien v leteckom zákone je aj čiastočné prevzatie Stratégie ochrany pred neoprávneným používaním bezpilotných lietadiel.
A to v kritickej infraštruktúre, pri ochrane súkromia, neoprávnenom monitorovaní objektov štátneho záujmu, ochrane objektov osobitnej dôležitosti a ďalších dôležitých objektov, či pri nedovolenom prekročení štátnej hranice alebo narušení obmedzených a zakázaných vzdušných priestorov na území Slovenska. Túto stratégiu schválila vláda 19. januára 2022.
V roku 2030 by mohlo byť na Slovensku používaných až 150-tisíc dronov. Aké sú ich prínosy a riziká?
V súčasnosti je na národnej úrovni oblasť bezpilotných lietadiel a bezpilotných leteckých systémov upravená leteckým zákonom čiastočne.
Na základe zákona Dopravný úrad rozhodol o podmienkach vykonania letu lietadlom bez pilota a vyhlasuje zákaz vykonania letu určených kategórií lietadiel vo vzdušnom priestore SR.
Európska komisia v roku 2019 prijala nariadenie o pravidlách a postupoch prevádzky bezpilotných lietadiel a v roku 2021 boli prijaté právne záväzné akty Európskej únie vo vzťahu k oblasti vzdušného priestoru U-space.