Koalícia a opozícia sa dokázali zjednotiť a podporiť spoločné uznesenie. Uviedol to predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling v reakcii na prijatie uznesenia k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD).
Koalícia a opozícia sa dokázala podľa jeho slov zjednotiť, a to aj napriek neúspešnému pokusu zo strany novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a prezidentky Zuzany Čaputovej dostať celú koalíciu a opozíciu za jeden stôl.
Gröhling za stranu SaS uviedol, že sa odmietajú hádať, prekrikovať a urážať, a že majú v pláne pokračovať v rokovaniach v Národnej rade SR vecným, slušným a odborným spôsobom a súčasne aj kriticky.
Kľudná a konštruktívna diskusia
„Sme pripravení tlmiť vášne medzi niektorými politikmi v rámci koalície a opozície a byť aj zmierovateľmi v rámci vzťahov, ktoré môžu nastať v rámci rokovania parlamentu. S takýmito postojmi sme prišli aj na dnešné grémium, a tento postoj sme prezentovali aj opozičným a koaličným partnerom. Postoj je taký, že odsudzujeme atentát na Roberta Fica,“ uviedol predseda SaS s vierou, že od tohto dňa bude parlament fungovať slušne a bude miestom, kde už sa poslanci nebudú hádať.
Poslanci jednohlasne prijali uznesenie k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (video+foto)
„Celá diskusia v rámci grémia bola kľudná a veľmi konštruktívna,“ uzavrel Gröhling s tým, že zazneli aj slová ospravedlnenia a zmierenia či konštruktívnej kritiky. Poslanci jednohlasne prijali uznesenie k atentátu na predsedu vlády, ktorý sa stal v stredu 15. mája počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej.
Atentát z politických motívov
Prijatím uznesenia poslanci „so zdesením a hlbokým znepokojením prijali správu o atentáte na predsedu vlády Fica, ktorý bol zjavne spáchaný z politických motívov a zaslúži si to najostrejšie odsúdenie“. Súčasne odmietli násilie a osobitne násilie, ktoré atentátnik spáchal preto, že má iný politický postoj, aký prezentuje slovenská vláda.
Odobrením uznesenia plénum vyzvalo všetky politické subjekty, médiá či mimovládky, aby rešpektovali výsledky demokratických volieb a nešírili nenávisť voči Ficovej vláde, či iným legitímne zvoleným ústavným činiteľom a verejne činným osobám. Ich výsledkom totiž môžu byť aj takéto nenávistné trestné činy.
Parlament bol zvolaný po prvý raz od atentátu na premiéra Fica, ľudia podľa Žigu politikov pozorne sledujú (naživo)
Poslanci apelujú aj na zmiernenie napätia v spoločnosti a zastavenie nenávistnej rétoriky. Poslanci prijatím uznesenia povzbudzujú vládu k prijatiu adekvátnych bezpečnostných opatrení, ktoré v budúcnosti zabránia ďalším násilným politickým útokom.