Hoci už máj – mesiac lásky skončil, hneď v dvoch reláciách televíznych staníc nezávisle na sebe došlo na pretras bozkávania sa vodiča za volantom a s ním aj otázka, či takéto správanie počas jazdy je porušením pravidiel cestnej premávky a či a kedy môže za sladké bozky policajt uložiť vodičovi blokovú pokutu alebo aj inú sankciu. Keď sa chceme na problém pozrieť úplne od začiatku treba si uvedomiť, že orgány štátnej moci (teda aj policajti) môžu konať len to, čo majú zo zákonov a iných právnych predpisov dovolené a my, obyčajní smrteľníci, môžeme robiť všetko, čo nie je zákonmi alebo inými právnymi predpismi výslovne zakázané. A teraz k veci.
Zákon č. 8/2009 o cestnej premávke v §-e 4, ods. 1, písm. c) ukladá vodičovi povinnosť venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke. Je to všeobecná povinnosť, ktorá okrem stanovených druhov vozidiel nezakazuje počas jazdy napríklad ani jesť, piť, fajčiť, obsluhovať rôzne elektronické prístroje, rozprávať sa, prípadne i hádať s manželkou pokiaľ je vodič schopný vnímať dopravnú situáciu a okamžite na ňu reagovať. Niektoré činnosti uvedené v odstavci 2 uvedeného paragrafu sú však výslovne zakázané. Napríklad: Vodič nesmie…
b) požiť počas vedenia vozidla alkohol alebo inú návykovú látku,
c) viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol
alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme,
d) viesť vozidlo po požití lieku v čase, keď liek môže znížiť jeho schopnosť viesť vozidlo,
e) viesť vozidlo, ak jeho schopnosť viesť vozidlo je znížená najmä úrazom, chorobou,
nevoľnosťou alebo únavou,
k) počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania s použitím systému
„voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla;…
Ak zostaneme verní zásade, čo nie je zakázané, je dovolené, v prípade, že vodič neporuší ďalšie pravidlá cestnej premávky, alebo nespôsobí dopravnú nehodu, z právneho hľadiska sa môže bozkávať koľko chce. Stanoviť presnú hranicu, kedy je ešte schopný venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke, je totiž v praxi nemožné, lebo je vždy závislá od konkrétnych podmienok a individuálnych schopností vodiča. Tým pádom teda ani zákonom nepostihnuteľná. Z profesionálneho hľadiska je takéto správanie vodiča však nanajvýš nezodpovedné. Rovnako tak ako rýchla jazda v minimálnej vzdialenosti za iným vozidlom. Hoci paragraf 17, ods. 1 ukladá vodičovi povinnosť za vozidlom idúcim pred ním dodržiavať takú vzdialenosť, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo, ak vodič vozidla jazdiaceho pred ním zníži rýchlosť jazdy alebo zastaví. Hoci v premávke takýto spôsob jazdy v každom okamihu hrozí dopravnou nehodou, policajti nemôžu zasiahnuť a pokutovať vodiča, lebo ten si je vždy istý, že má také reflexy a účinné brzdy, že ustojí aj tých päť metrov za pred ním idúcim vozidlom. Je vôbec bozkávanie sa za volantom počas jazdy priestupkom alebo nie? Moja odpoveď bude trocha šalamúnska. Áno aj nie. Pokiaľ vodič počas bozkávania ohrozí alebo obmedzí premávku, pokiaľ poruší iné ustanovenie paragrafov v zákone, napríklad nedá prednosť v jazde a podobne, zrazí chodca, prípadne spôsobí inú dopravnú nehodu, svojim konaním porušil povinnosť uvedenú v §-e 2, ods. 1, písm. c). No a keď ho podľa povahy dopravnej situácie vyzve policajt, aby so svojim konaním prestal a vodič ho bude naďalej ignorovať spácha priestupok podľa §-u 3, a to konkrétne:
2) Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
c) poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení pri
dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,…
Za iných okolností takéto správanie sa vodičov za volantom len veľmi ťažko možno pokladať za porušenie pravidiel cestnej premávky, hoci je maximálne nezodpovedné.
Rada na záver:
Ja a určite aj všetci ostatní vodiči poznáme nekonečne veľa miest, kde sa dá prejav lásky vyjadrený bozkami bezpečne a najmä beztrestne vykonávať. Keď už nejde bozkom odolať, tak aj v odstavenom vozidle.