Bazometer: Alkohol za volantom a nulová tolerancia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alkohol tester
Foto: SITA

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – V zákone č. 8/2009 Z.z. je jasne uvedené že:

§ 4

Povinnosti vodiča

(2)Vodič nesmie:

a) požiť počas vedenia vozidla alkohol alebo inú návykovú látku,

b) viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme…

Ján Bazovský
Foto: SITA

Od polovice päťdesiatich rokov minulého storočia, keď sa do pravidiel cestnej premávky dostal aj zákaz požitia alkoholu vodičom pred a počas jazdy, bolo samotné zisťovanie množstva alkoholu v krvi dosť problematické a nepresné. Klasické trubičky slúžili policajtom len na orientačnú dychovú skúšku a na presnú hodnotu sa vodič musel podrobiť odberu krvi. Widmarkovu metódu neskôr vystriedala oveľa presnejšia plynová chromatografia. V ostatnej dobe využívajú policajti na zistenie požitia alkoholu vodičom elektronické alkoholtestery. Ešte donedávna uvádzali tieto moderné meracie prístroje hodnoty promile alkoholu v krvi hoci analyzovali dych vodiča. Aj z tohto dôvodu sa v súčasnej dobe uvádzajú už len miligramy alkoholu na decimeter kubický dychu. Meracia odchýlka najrozšírenejšieho policajného detektora alcotest 7410 sa pohybuje v rozsahu plus – mínus 0,5% z nameranej hodnoty. Na porovnanie jedno promile alkoholu v krvi sa rovná 0,48 miligramu v dychu, čiže skoro polovica z nameranej hodnoty.

Podľa vyjadrenia odborníkov však v tele človeka môžu vznikať nepatrné množstvá alkoholu samotným metabolizmom pri konzumácii ovocných štiav, kompótov alebo aj konzumáciou nealkoholického piva. Preto vo vyspelých motoristických krajinách zákonom povolili určitú toleranciu množstva alkoholu v krvi, ktorý nemá na vnímanie a reakcie vodiča motorového vozidla žiaden vplyv. Tieto hranice sa pohybujú od 0,2 až do 0,8 promile, napríklad v Anglicku. V roku 2008 predložila vláda SR novelu zákona s maximálnym povoleným množstvom 0,2 promile alkoholu v krvi vodiča. NR SR však túto novelu neschválila z obavy možného zneužívania povolenej tolerancie.

Aká je teda skutočnosť?

Podľa vyjadrenia Prezídia PZ policajti pri kontrolách vodičov tolerujú množstvo alkoholu v krvi do 0,3 promile alebo 0,14 miligramov v dychu. Hodnoty nad stanovenú hranicu sa už považujú za dopravné priestupky.

Prípustnú hodnotu alkoholu v krvi alebo dychu vodiča však komplikuje práve nulová tolerancia vyplývajúca zo zákona č. 8/2009 Z.z. Pokiaľ pri cestnej kontrole namerajú policajti v dychu vodiča prítomnosť alkoholu pod tolerovanú hodnotu a ten bude statočne mlčať môže bez problémov pokračovať v jazde. Keď sa však priamo na mieste prizná, že pred jazdou vypil napríklad dva deci piva s vedomím, že neprekročil tolerovanú hranicu už môže prísť o vodičský preukaz lebo výklad zákona je jednoznačný: Vodič nesmie… viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme.

Rada na záver:

Priznanie je síce poľahčujúca okolnosť ale znamená istý trest. Preto sa, práve vinou nesúladu zákona s povolenou toleranciou, ešte stále zapierať oplatí.

Ján Bazovský

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Bazovský