Europoslanci za Smer-SD vstúpia do frakcie v Európskom parlamente, len ak splní ich podmienky. Uviedla to europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) s tým, že sú pripravení spolupracovať s niektorou z frakcií, no budú trvať na tom, aby frakcia rešpektovala ich program ako aj to, že na niektoré témy budú mať odlišný pohľad.
„Ideme s jasnými predstavami o tom, ako má fungovať EÚ. Ideme s jasnou predstavou o tom, čo fungovalo zle, a čo musí fungovať lepšie na to, aby sa EÚ udržala ako hráč, ktorý je konkurencieschopný v globálnom rozmere a máme aj úplne jasne zadefinované podmienky, ktoré si chceme postaviť pri budúcej spolupráci s frakciami,“ uviedla Beňová.
Silný sociálny zámer
Dodala, že ich prioritou je, aby išlo o frakciu so silným sociálnym rozmerom, ktorá by súčasne rešpektovala, že sesterské a dcérske strany nemusia mať vždy rovnaký pohľad na dôležité témy.
Oficiálne výsledky eurovolieb. Vyhralo Progresívne Slovensko, Hlas-SD je štvrtý a SaS aj Demokrati pod piatimi percentami (video)
„Nemôže to byť tak, že frakcia bude očakávať, že my automaticky budeme súhlasiť so všetkým,“ dodala Beňová s tým, že ak sa nezhodnú s frakciou, ktorá momentálne v európskom parlamente ponúka sociálny pohľad, tak bude pre nich dôležitejšie obhajovať záujmy vlády a občanov Slovenska. Ako uviedla, nepôjde ani o krajnú ľavicu, ani o krajnú pravicu.
Rokovania s frakciami
„Ak sa stane, že zostaneme mimo frakcií, dáme včas vedieť. V tejto chvíli sme sa však zamerali na to, že chceme predostrieť svoje podmienky frakciám, s ktorými rokujeme. My chceme, aby podmienky rešpektovali,“ zdôraznila europoslankyňa.
Ódor, Blaha, Uhrík, Lexmann aj Ondruš. Viete, kto sú 15 zvolení slovenskí europoslanci?
Súčasne dodala, že prácu vo frakciách nepreceňuje, pretože počas svojho pôsobenia v europarlamente videla, ako sa aj tie frakcie, ktoré sa v úvode vedeli dohodnúť, sa v konečnom dôsledku na dôležitých veciach dohodnúť neskôr nevedeli.