Eurovoľby 2024 na Slovensku: Na výsledky si počkáme, priebeh narušil biely prášok a moratórium sa predĺžilo (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby do Európskeho parlamentu 2024
Foto: www.facebook.com SITA/Jana Birošová, SITA/Ivan Kriššák, SITA/Martin Medňanský, SITA/Jakub Julény - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku sa v sobotu 8. júna konali piate voľby do Európskeho parlamentu a rozhodli sme o 15 slovenských zástupcoch z celkového počtu 720 europoslancov. Otvorených od 7:00 bolo 5 930 volebných miestností a väčšina sa aj 22:00 uzavrela. „Dá sa povedať, že vo všeobecnosti voľby prebehli pokojne,“ predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda.

Hlasovanie v troch okrskoch v Palárikove však pokračovalo aj po desiatej večer, pretože sa tam našiel biely prášok. Ako informoval Burda na obedňajšom brífingu, moratórium sa predĺžilo o tri hodiny.

O priazeň voličov sa v tohtoročných eurovoľbách na Slovensku uchádza 23 politických subjektov, keďže Pirátska strana – Slovensko z volieb odstúpila. Na kandidátke, ktorú si volič vyberie, môže prednostne zakrúžkovať maximálne dvoch kandidátov. Výsledky hlasovania budú známe až v nedeľu 9. júna po 23:00.

Ministerstvo vnútra SR zriadilo pre voľby do Európskeho parlamentu infolinku, na ktorej sú voličom poskytované informácie súvisiace s uplatňovaním volebného práva. Infolinka pre voličov začala fungovať od 3. júna a je dostupná na telefónnych číslach: 02/4859 2317 a 02/4859 2312. V deň volieb je dostupná od 7:00 h do 22:00 h.

Európania si celkovo volia 720 členov do Európskeho parlamentu, čo je o 15 viac ako v predošlých voľbách. Možnosť hlasovať má 370 miliónov ľudí. Každý členský štát má vopred dohodnutý počet europoslancov, ktorý je založený na základe zostupnej proporcionality vzhľadom na počet obyvateľov daných krajín. Najviac europoslancov budú voliť v Nemecku, a to 96. Najmenej na Cypre, v Luxembursku a na Malte, kde ich bude po šesť. Slovenskí voliči si do europarlamentu vyberú už spomínaných 15 zástupcov.​

Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku uskutočnili už v rokoch 2004, 2009, 2014 a v roku 2019.

Voľby do Európskeho parlamentu 2024 na Slovensku

  • online (minúta po minúte)

1:00 Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, hlasovanie uzavreli aj v Palárikove, kde sa vo volebnej miestnosti našiel biely prášok.

22:15 Policajný prezident Ľubomír Solák uviedol, že polícia riešila v podvečerných hodinách dva incidenty. V Spišskej Tepličke v okrese Poprad mala členka okrskovej komisie podozrenie, že podpredseda komisie je pod vplyvom alkoholu. „Hliadka prišla a následne bol podpredseda vykázaný von,“ povedal Solák. Druhý incident sa podľa neho týkal jedného okrsku v Košiciach, kde si člen komisie časť nepoužitých volebných lístkov popísal a potom položil do tašky. „Je to v štádiu priestupku,“ dodal policajný prezident.

22:11 „Dá sa povedať, že vo všeobecnosti voľby prebehli pokojne,“ povedal na brífingu predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda.

22:01 Naživo: Brífing Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

22:00 Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku vo väčšine volebných miestností skončili. Hlasovanie pokračovanie v troch okrskoch v Palárikove.

21:32 Predseda okrskovej volebnej komisie na ZŠ Gemerskej v mestskej časti Košice – Juh Roman Šup odhaduje účasť na nižšiu, než bola v oboch kolách prezidentských volieb. Ako pre agentúru SITA povedal, voliť prišli všetky vekové kategórie, od prvovoličov po seniorov, avšak o niečo viac je voličov vyšších vekových kategórií. Priebeh volieb označil za pokojný, incidenty nezaznamenali.

Podobne ako pri nedávnych prezidentských voľbách, aj vo voľbách do europarlamentu bola v priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Rastislavovej ulici (Stará nemocnica) zriadená dočasná volebná miestnosť. „V nej od 14:00 do 15:00 mohli voliť či už zamestnanci, alebo pacienti, ktorí nemali problém dostaviť sa osobne,“ uviedol Šup.

Následne členky volebnej komisie navštívili jednotlivé oddelenia nemocnice a imobilných pacientov s prenosnou volebnou urnou. „Bolo ich výrazne menej ako v prezidentských voľbách,“ skonštatoval predseda okrskovej volebnej komisie na margo počtu voličov, ktorí odvolili v nemocnici.

20:55 Voličská účasť vo volebnom okrsku číslo päť na Hlavnej ulici v Košiciach bola pomerne nízka. Pre agentúru SITA to uviedol predseda tamojšej okrskovej volebnej komisie Pavol Žigo.

Poznamenal, že osobne očakával vyššiu účasť. Dodal, že v nedávnych prezidentských voľbách bola volebná účasť podstatne vyššia, podotkol však, že počet voličov sa môže do uzavretia volebných miestností ešte zmeniť.

„Je to veľká zvláštnosť, minule som mal dvadsať, a teraz bola nula,“ vyjadril sa na margo toho, koľko voličov požiadalo o prenosnú volebnú urnu. Podotkol ale, že pri predošlých voľbách bol v inom volebnom okrsku. Zdôraznil, že vo volebnej komisii bol už neraz, a ešte sa mu nestalo, že by nik nepožiadal o prenosnú volebnú schránku.

20:33 Kuriózny prípad nastal v bratislavskej mestskej časti Petržalka, kde volička nedopatrením vhodila do volebnej urny spolu s hlasovacím lístkom aj svoj občiansky preukaz. Voličke bude občiansky preukaz vrátený po otvorení hlasovacej schránky po 22:00 h.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:51 Policajná hliadka bola na základe oznámenia na číslo 158 vyslaná do jednej z okrskových volebných miestností do Spišskej Teplice v okrese Poprad. Podpredseda komisie na východnom Slovensku vykazoval podľa ďalších prísediacich komisie známky požitia alkoholu. Ako informovalo Komunikačné oddelenie Prezídia Policajného zboru, policajti podpredsedu volebnej komisie vyzvali, aby sa podrobil dychovej skúške na alkohol, ten však kontrolu odmietol. Následne na vyzvanie predsedu volebnej komisie volebnú miestnosť opustil. Vec bola zadokumentovaná ako priestupok proti poriadku v správe.

19:07 Aj pri sobotňajších eurovoľbách platí, že v najvyššie položenej volebnej miestnosti na Slovensku na Štrbskom Plese majú prevahu turisti s hlasovacími preukazmi nad domácimi. Potvrdila to pre agentúru SITA predsedníčka tamojšej okrskovej volebnej komisie Denisa Laska.

18:44 V bratislavskej Petržalke je priebeh volieb pokojný po 17:00 presiahla volebná účasť v najväčšej mestskej časti úroveň 30 percent. Pre agentúru SITA to uviedol Dávid Pavlík z komunikačného oddelenia mestskej časti. „Najvyššia volebná účasť v Petržalke je už tradične v Leon centre v Slnečniciach, kde je na úrovni 45 percent, a v Materskej škole (MŠ) Fialová, kde dosiahla približne 41 percent,“ poznamenal.

V porovnaní s parlamentnými a prezidentskými voľbami je účasť Petržalčanov v eurovoľbách nižšia približne o 10 percent. „Mali sme tu aj prvovoličov, dokonca išlo o dvojičky, ktoré dostali od Petržalky malé darčeky, a tešíme sa, že tu máme rôzne vekové kategórie,“ dodal Pavlík.

Priebeh volieb v Petržalke je zatiaľ pokojný. „Rozprávali sme sa aj s policajtmi, ktorí dohliadajú na priebeh volieb a nemajú zatiaľ hlásený žiadny incident, možno len horúčavy trochu potrápili ľudí i členov komisie,“ doplnil.

17:54 Predseda štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda na tlačovom skonštatoval, že voľby prebiehajú štandardne. Zároveň potvrdil, že moratórium sa pre incident s bielym práškom vo volebnej miestnosti v Palárikove predĺži o tri hodiny, teda do nedele 9. júna do 01:00.

Burda zároveň upozornil verejnosť, že pokusy o vynesenie nepoužitých volebných lístkov z miestnosti je priestupkom, za ktorý môže byť uložená pokuta vo výške 33 eur. „Chcem porosiť všetkých voličov, aby naozaj rešpektovali povinnosť a volebné lístky, ktoré nepoužili, vhodili do krabice, ktorá je na to určená,“ dodal Burda.

17:33 Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák na brífingu štátnej volebnej komisie uviedol, že látka, ktorú objavili v Palárikove, bola v skutočnosti kombinácia škrobu, kypriaceho prášku a vanilkového pudingu. Pokiaľ ide o prípad opitého predsedu volebnej komisie v Trnave, podľa Soláka dychová skúška preukázala takmer 1,5 promile alkoholu. „O 13:00 nastúpila nová predsedníčka komisie a komisia funguje ďalej,“ doplnil Solák.

17:01 Naživo: Brífing Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:55 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina odovzdalo svoj hlas päť voličov. Išlo o hospitalizovaných pacientov. Okrsková volebná komisia č. 2 navštívila s prenosnou volebnou schránkou štyri lôžkové oddelenia. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Zuzana Fialová.

16:46 Volebná účasť v Trnave by nemusela byť úplným fiaskom. V niektorých okrskoch predsedovia komisií v podvečer hovorili o zhruba 30-percentnej účasti, do zatvorenia volebných miestností pritom zostávalo ešte niekoľko hodín.

„My máme zapísaných približne 1 200 voličov, o 16:00 už máme 30-percentnú účasť, mali sme viac ako 350 voličov,“ povedal predseda komisie v okrsku číslo 4 Peter Šurina. Ľudia podľa neho prichádzajú priebežne, žiadny problém jeho komisia nezaznamenala. Incident, ktorý sa stal v inom okrsku Trnave, kde predseda komisie nafúkal 1,5 promile alkoholu, sa v okrsku číslo 4 podľa Petra Šurinu stať nemôže, pretože alkohol nepije.

V dopoludňajších hodinách sa v Trnave tvorili zástupy napríklad pred volebnými miestnosťami, ktoré sú v Základnej škole na Námestí Slovenského učeného tovarišstva, išlo však len o nárazové situácie. Koľko ľudí si nechalo návštevu v peknom slnečnom dni na večer, to si nikto z predsedov komisií netrúfol odhadnúť. V Trnave je až do 22:00 otvorených počas volieb do Európskeho parlamentu 46 volebných miestností.

16:01 Vo väčšine volebných miestností prebiehajú voľby štandardne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:53 Polícia v Trnave riešila opitého predsedu okrskovej volebnej komisie. Informovalo o tom ministerstvo vnútra a spresnilo, že polícia preverovala oznámenie, podľa ktorého mal predseda nastúpiť do volebnej komisie pod vplyvom alkoholu. Opakovaná dychová skúška vyšla s pozitívnym výsledkom.

Trnavská polícia neskôr informovala, že dostala oznámenie o tom, že predseda volebnej komisie je agresívny a pod vplyvom alkoholu. Policajná hliadka muža podrobila dychovej skúške, s pozitívnym výsledkom takmer 1,5 promile alkoholu. Policajti vec riešia ako priestupok proti verejnému poriadku a zároveň podnet postúpili aj Okresnému úradu Trnava na ďalšie konanie.

Polícia informovala, že tento incident nemá vplyv na plynulosť priebehu volieb.

14:26 Kontrolné chemické laboratórium potvrdilo, že neznáma biela látka, ktorú našli pri hlasovacích lístkoch v Palárikove, nebola nebezpečná. Potvrdili, že išlo o škrob. Informovalo o tom ministerstvo vnútra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:51 Prvé priame voľby do Európskeho parlamentu, ktorý bol dovtedy nevolenou inštitúciou, sa konali začiatkom júna 1979 v deviatich štátoch pôvodného Európskeho spoločenstva.

13:34 Prevažná väčšina právnych predpisov EÚ prechádza riadnym legislatívnym postupom, v niekoľkých oblastiach sa však s Európskym parlamentom len konzultuje.

13:22 Ministerstvo vnútra informovalo, že volebnú miestnosť v Palárikove, kde našli biely prášok, otvorili znovu o 12:00. Spravodajská televízia Joj 24 uviedla, že by nájdená látka bola škrob, pri prvotnom skúmaní sa najprv hovorilo o pudingu.

13:03 Volebná účasť v Nitre je zatiaľ slušná, v niektorých okrskoch sa tvoria aj rady pred volebnými miestnosťami. Vo volebnom okrsku číslo 16, do ktorého patria vybrané ulice v Starom meste, zaznamenali ráno okolo 9:30 už takmer 15-percentnú účasť, odvolilo približne 100 voličov zo zapísaných 672

. „Voliť chodia najmä starší ľudia, čo je zapríčinené aj tým, že v Starom meste bývajú najmä starší obyvatelia. Popoludní býva menej ľudí, lebo ľudia oddychujú, potom začnú chodiť tí, čo idú zo záhrady a mladí chodia najmä podvečer,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka okrskovej volebnej komisie Eva Velčická.

Vo volebnom okrsku číslo 61 na Základnej škole Topoľová v Nitre ráno odvolilo už 80 voličov zo zapísaných 880, čo je zhruba deväťpercentná účasť. Volebná komisia očakáva, že účasť by sa v priebehu dňa mohla vyšplhať aj na 30 percent. Svoje hlasovacie právo chodia zrána využiť najmä ľudia v produktívnom a staršom veku, od 40 rokov vyššie.

12:35 Policajný prezident Ľubomír Solák v súvislosti s incidentom v Palárikove povedal, že volebnú miestnosť v Palárikove evakuovali o 9:00. „Medzi volebnými lístkami bol zistený biely prášok,“ priblížil s tým, že vzorky prášku boli odoslané do kontrolného chemického laboratória v Nitre na analýzu. „Môžme vylúčiť, že určite nejde o nejaký nebezpečný materiál,“ uviedol Solák. Doplnil, že ďalej bude vecou vyšetrovania, aby sa policajti dopracovali k tomu, či išlo o úmysel alebo zlyhanie ľudského faktora.

12:05 Moratórium sa pre incident v Palárikove predĺži minimálne o tri hodiny. Oznámil Eduard Burda, predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán

12:01 Naživo: Brífing Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:40 Dve z troch volebných miestností v Palárikove, ktoré boli zatvorené pre nájdený biely prášok už otvorili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:36 V bratislavskej Petržalke bola k 9:00 volebná účasť približne na úrovni šesť percent, čo znamená, že odvolilo približne 5-tisíc voličov. Pre agentúru SITA to uviedol Dávid Pavlík z referátu komunikácie mestskej časti. „Priebeh volieb v Petržalke je zatiaľ pokojný, máme aj takmer 500 obyvateľov, ktorí prišli voliť s hlasovacími preukazmi,“ poznamenal.

Vo volebnej miestnosti v Materskej škole (MŠ) Fialová v petržalskej štvrti Slnečnice evidovali v ranných hodinách prevažne starších voličov. „Prišlo aj zopár rodiniek, ktoré v tomto priaznivom počasí plánujú výlety, takže stihli ešte odvoliť a vyberú sa na výlet do prírody,“ priblížil Pavlík. Ako dodal, očakávajú aj 100-ročného voliča, ktorý pravidelne chodieva voliť do volebnej miestnosti v MŠ Fialová.

11:23 V okrsku číslo 12 v areáli Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach je účasť pomerne nízka. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka volebnej komisie tohto okrsku Alexandra Barková. Poznamenala, že ani nečakajú vyššiu účasť. „Čakáme takých 15 percent, alebo možno 20-percentnú účasť, že by mohla byť,“ vyjadrila sa. Voliči, ktorí dosiaľ prišli, boli podľa nej prevažne zo staršej generácie. „Málo mladých chodí, zatiaľ čisto len starší ľudia,“  uviedla. Barková doplnila, že voľby v okrsku prebiehajú v pokojne a začali sa načas.

11:15 Polícia zaznamenala aj incident v Poprade. „Na linku 158 sme prijali oznámenie občana, ktorý tvrdil, že mu nebolo umožnené voliť. Pri následnom preverení políciou bolo zistené, že oznamovateľ vo volebnej miestnosti predkladal rôzne kópie písomností vyhotovené pod jeho menom, zároveň však odmietol preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom,“ priblížila polícia s tým, že bol aj nesúlad medzi predloženými dokladmi a verbálnym predstavením sa. K incidentu bola rovnako privolaná polícia.

11:01 Svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu už odovzdala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

EUROVOĽBY: Volebný akt Zuzany Čaputovej
Prezidentka Zuzana Čaputová počas volebného aktu v rámci volieb do Európskeho parlamentu 2024 na Slovensku. Pezinok, 8. jún 2024. Foto: SITA/Jana Birošová.

10:55 Voľby do Európskeho parlamentu sa bytostne dotýkajú aj Slovenska. Uviedol to zvolený prezident Peter Pellegrini po volebnom akte. Opätovne vyzval občanov, aby využili svoje voličské právo a išlo dnes voliť.

„Európska únia stojí dnes na rázcestí a musí prijať zásadné rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní, prehodnotiť celú politiku Green Dealu. Bude musieť hovoriť o novej obrannej politike či o tom, ako EÚ zastaví prepad svojho priemyslu, hospodárstva a konkurencieschopnosti, aby sa vrátila naspäť medzi top ekonomické oblasti sveta, kde svoje postavenie únia stráca,“ uviedol Pellegrini s tým, že ide o témy, ktoré sa bytostne týkajú aj Slovenska.

Ako pripomenul, slovenskí poslanci budú v europarlamente prijímať rozhodnutia, ktoré budú mať zásadný dopad na životy všetkých.

10:46 Každý, kto je presvedčený o tom, že Európska únia je úžasný projekt a že Slovensko by malo byť jeho súčasťou a mať v ňom jasný a rozumný hlas, by mal dnes prísť voliť. Povedal to bývalý prezident Andrej Kiska pre agentúru SITA po tom, ako v sobotu ráno o 9:30 odvolil vo volebnej miestnosti na Mestskom úrade v Poprade.

Exprezident uviedol, že hoci pred samotnými voľbami vyskúšal aj volebnú kalkulačku, na záver sa riadil osobnými preferenciami. Za výhodu označil to, že mnohých ľudí z kandidátov pozná. „Volil som tých, ktorých osobne poznám, a o ktorých viem, že budú garanciou toho, že Slovensko bude jasne a rozumne zastúpené,“ poznamenal.

10:35 Polícia dohliada na priebeh volieb aj v Nitrianskom kraji a je pripravená riešiť možné incidenty alebo porušenia zákona. „Hlavným cieľom je, aby voliči mohli vykonávať svoje právo voliť v pokoji a bez obáv. Policajti sú pripravení riešiť možné incidenty alebo porušenia zákona,“ informuje na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:24 Voľby do Európskeho parlamentu sa o 7:00 začali aj v Bardejovských Kúpeľoch. Volebnú miestnosť, ktorú v prevažnej miere využívajú najmä kúpeľní hostia, otvorili v hoteli Ozón.

Ako agentúru SITA informovala predsedníčka miestnej okrskovej volebnej komisie Mária Hankovská, ide o 21. okrsok mesta Bardejov. „Je tu zapísaných 228 trvalých voličov a chodia k nám aj kúpeľní hostia. Za prvú hodinu odvolili najmä kúpeľní hostia, iba traja boli domáci. Hlasujúcich na volebné preukazy už máme cez 25. Priebeh je zatiaľ pokojný,“ bilancovala Hankovská.

Oproti druhému kolu prezidentských volieb, keď pred volebnou miestnosťou stáli ľudia už pred jej otvorením, je podľa nej zatiaľ záujem o eurovoľby nižší. „Voličov je pomenej, ale uvidíme, ako sa to vyvinie počas dňa. Očakávame 30- až 40-percentnú účasť,“ prognózuje predsedníčka komisie, podľa ktorej hostia možnosť voliť priamo v kúpeľoch oceňujú. „Inak by asi voliť nemohli. Aj my sme radi, že sa ľudia môžu vyjadriť k týmto ´európskym´ voľbám,“ dodala Hankovská. Na volebný okrsok sa v hoteli zmenila spoločenská miestnosť. Kapacita ubytovania v Bardejovských kúpeľoch je 1 112 lôžok.

10:16 Premiér Robert Fico (Smer-SD) odvolil v nemocnici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:52 V Palárikove krátkou pred deviatou zasahovali hasiči. Ako informuje spravodajská televízia Joj 24, na jednom z volebných lístkov sa našiel biely prášok.

9:31 Slováci vo voľbách do Európskeho parlamentu prvýkrát hlasovali v roku 2004 po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie. Okrem týchto eurovolieb si svojich únijných zástupcov vyberali aj v rokoch 2009, 2014 a 2019.

Všetky štyri hlasovania charakterizovala veľmi nízka volebná účasť. V roku 2004 v eurovoľbách na Slovensku hlasovalo 16,96 percenta voličov, v roku 2009 to bolo 19,63 percenta a v roku 2014 len 13,05 percenta oprávnených voličov, čo bola doteraz aj historicky najnižšia účasť v rámci celej Únie. Následne v roku 2019 účasť na Slovensku dosiahla 22,74 percenta.

8:54 Poslanci Európskeho parlamentu sa volia každých päť rokov. Európsky parlament je jediným priamo voleným medzinárodným zhromaždením na svete a jeho úlohou je zastupovať záujmy občanov EÚ na európskej úrovni.

8:33 V súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu sa zmenil aj Google.

Google eurovolby.jpg

8:15 Priebeh eurovolieb v Starej Turej.

8:06 Na pokojný priebeh eurovolieb dohliada dostatočné množstvo príslušníkov Policajného zboru. Zvýšený počet policajtov sa zameriava predovšetkým na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku. Zvýšené množstvo policajných hliadok bude v teréne aj po skončení konania volieb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:57 Voliči vo voľbách vyberajú 15 slovenských zástupcov v Európskom parlamente z celkového počtu 720.

7:46 Podľa šéfa odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislava Hromádku polícia doteraz v súvislosti s voľbami nezaznamenala žiadny incident. „Nasadili sme dostatočný počet policajtov všetkých služieb,“ dodal.

7:44 Ako na rannom brífingu uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán rezortu vnútra Eva Chmelová, žiadna z volebných miestností neavizovala skorší začiatok hlasovania. Po ukončení dnešného hlasovania, ktoré sa očakáva o 22:00, podľa Chmelovej naďalej platí moratórium, ale iba na oficiálne výsledky volieb, ktoré môžu byť zverejnené až v nedeľu 9. júna po 23:00, keď za zatvoria volebné miestnosti v Taliansku. „To znamená, voliči aj médiá môžu byť informované o prieskumoch verejnej mienky po uzatvorení volebných miestností, o nejakých exit polloch,“ doplnila.

7:42 Volebný akt ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho (Hlas-SD).

7:26 Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, môže hlasovať do prenosnej volebnej schránky. „Požiadať o ňu je potrebné obec a v deň konania volieb príslušnú okrskovú volebnú komisiu,“ informuje ministerstvo vnútra.

7:07 O priazeň voličov sa v tohtoročných eurovoľbách na Slovensku uchádza 23 politických subjektov, keďže Pirátska strana – Slovensko z volieb odstúpila.

7:03 Naživo: Brífing Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:00 Na Slovensku sa začali voľby do Európskeho parlamentu, 5 930 volebných miestností je otvorených do 22:00.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska únia