BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Okrem osvienčimskej lži by od septembra mala byť trestná aj tzv. jáchymovská lož, teda popieranie zločinov, ktoré napáchal komunistický režim. Prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k novele trestného zákona to chcú presadiť poslanci za OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke Mostu-Hídu.
Popieranie, spochybňovanie, schvaľovanie alebo snaha o ospravedlňovanie zločinov režimov založených na komunistickej či fašistickej ideológii by sa tak malo trestať uväznením na šesť mesiacov až tri roky. Ako povedal predseda OKS Peter Zajac, pre takúto zmenu sa podarilo získať súhlasné stanoviská v koalícii aj podporu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS). Pod pozmeňujúcim návrhom je viac než tridsiatka mien zo všetkých koaličných poslaneckých klubov. „Teda je tu predpoklad, že ten pozmeňujúci návrh prejde,“ sľubuje si Zajac.
Obmedzenie slobody prejavu je podľa Zajaca potrebné. „Čím ďalej uplýva čas, tým väčšmi sledujeme tendenciu zabúdať a nielen zabúdať, ale aj zľahčovať tie hrozné veci, ktoré sa udiali nielen za fašizmu, ale aj za komunizmu, nejakým spôsobom ich dokonca niekedy aj ospravedlňovať alebo ich dokonca pokladať za nejaké formy toho, čo patrilo k tomu životu.“ vysvetlil svoj postoj. Nazdáva sa, že jediný prostriedok ako zabrániť opakovaniu historického zla je vnútorne ho spracovať. „Nemožno si z dejín vyberať len to dobré, dejiny sú aj tým zlým,“ podčiarkol.
Prísnejšie tresty za týranie zvierat
Ďalšie zmeny chce do vládnej novely dostať aj poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ-DS), navrhuje prísnejšie tresty za týranie zvierat. Ak sa s jej návrhom pri hlasovaní stotožní väčšina pléna, za týranie zvierat by namiesto súčasného ročného uväznenia hrozil až dvojročný trest. Pri opakovanom týraní by sa horná hranica sadzby zvýšila z troch rokov na päť rokov.
Rosová zároveň navrhuje zaviesť novú skutkovú podstatu trestného činu „zanedbanie starostlivosti o zvieratá“. Človek, ktorý z nedbanlivosti zvieratám privodí smrť alebo trvalé následky viacerým zvieratám, ktoré vlastní by podľa nového paragrafu mal ísť do väzenia až na dva roky.
O vládnej novele trestného zákona a teda aj o pozmeňujúcich návrhoch poslancov z OKS a Tatiany Rosovej bude parlament rokovať na aktuálnej 20. schôdzi parlamentu, tá bude pokračovať v pondelok 11. júla.
SNS predloží návrh zákona o navrátení kultúrneho dedičstva SR
Slovenská národná strana plánuje predložiť Národnej rade SR samostatný komplexný návrh zákona o riešení a navrátení kultúrneho dedičstva SR. Poslanec za SNS Rafael Rafaj sa ako podpredseda parlamentného výboru prekultúru a médiá zaoberá aj vládnou novelou o slovenskom pamiatkovom fonde, ktorú však kritizuje. „Síce v sebe má isté racio, no neprihliada na dôsledky – som presvedčený, že toto opatrenie navrhnuté vládou nám môže odstrihnúť jeden z nástrojov možnosti vrátenia kultúrnych diel a predmetov významnej umeleckej hodnoty, ktoré boli zo Slovenska vyvezené v roku 1896 do Maďarska a dodnes neboli vrátené,“ uviedol Rafaj.
Koaličným aj opozičným poslancom sa preto posnaží vysvetliť, aby s riešením tejto situácie počkali na návrh SNS. „Pretože ide o taký významný krok o záchranu kusu histórie Slovenska, že by mal pri ňom byť čo najširší konsenzus,“ nazdáva sa Rafaj. Tvrdí, že v Maďarsku je už vyše sto rokov zadržiavané významné kultúrne dedičstvo, okrem iného aj asi 500 artefaktov významnej kultúrnej hodnoty. Podľa Rafaja je vlastný návrh SNS potrebný, pretože vládna koalícia postupuje pri predkladaní zákonov v parlamente nesystémovo a rieši vždy len časť problému, nikdy nie celok.