Predstavitelia samosprávnych krajov nenašli s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom zhodu na zrušení tretiny detských pohotovostí na Slovensku.
Ako po rokovaní s predstaviteľmi združenia samosprávnych krajov SK8 uviedol minister zdravotníctva, situácia s prevádzkou detských pohotovostí je zlá po celom Slovensku. Uvedomuje si pritom, že nejde o populárne opatrenie.
Dôležití sú aj občania, aj pediatri
„Pre nás je dôležitý aj občan, aj pediatri,“ povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Ministerstvo zdravotníctva požiadavkám žúp nevyhovelo. Samosprávne kraje pošlú k navrhovanej vyhláške svoje pripomienky a ministerstvo zdravotníctva ich po skončení pripomienkového konania vyhodnotí.
Rušenie detských pohotovostných služieb by mohlo viesť aj k odchodom pediatrov, ANS už registruje prvý taký prípad
Od augusta tohto roka do začiatku novembra budúceho roka by malo na Slovensku postupne zaniknúť 21 pevných bodov detských pohotovostí. Zo súčasných 61 bodov by malo ísť o zníženie na konečných 40 bodov. Vyplýva to z návrhu vyhlášky, ktorý ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania.
Množstvo detských pohotovostí zanikne
Ako upozorňuje ministerstvo zdravotníctva, z 21 pevných bodov už v súčasnosti nie je v prevádzke šesť bodov. Zvyšným 15 bodom detských pohotovostí sa do novembra budúceho roka skončí platnosť ich povolenia. Ministerstvo zdravotníctva tak nebude vstupovať do už vydaných a platných povolení na prevádzkovanie pevného bodu detskej pohotovosti.
Detská pohotovosť v Piešťanoch sa má rušiť, najbližšia je až v Trnave
K 2. júlu budúceho roka sa majú vyradiť pevné body desiatich detských pohotovostí v Košiciach-okolí, Ružomberku, Sabinove, Galante, Medzilaborciach, Myjave, Námestove, Novom Meste nad Váhom, Piešťanoch a Senici. Od 2. novembra budúceho roka by sa mali zrušiť pevné body piatich detských ambulancií v Dubnici, Kráľovskom Chlmci, Partizánskom, Pezinku a Šali.
Problémom je nedostatočný personál
Ministerstvo zdravotníctva chce týmto krokom udržať dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby so súčasnými nedostatočným personálom. Plánuje koncentrovať kapacity primárnych pediatrov do funkčných celkov s minimálnym dopadom na dostupnosť pacientov.
Hlas-SD odmieta rušenie detskej pohotovosti v Medzilaborciach, viac ako tretina obyvateľov podpísala petíciu (video)
„Hlavným parametrom navrhovanej zmeny je vytvorenie funkčných pohotovostí pre deti a dorast z pohľadu dostatočného počtu slúžiacich lekárov s tým, že lekári slúžiaci v pevných bodoch, ktoré majú byť návrhom zrušené, budú naďalej slúžiť v pevnom bode s pridaním spádových území,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva.