Zdravotné poisťovne zmenili očakávania ohľadom svojich hospodárskych výsledkov a hrozí opätovné dofinancovanie sektora zo strany štátu.
Ako informuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), zdravotné poisťovne Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP), Dôvera a Union plánovali dosiahnuť v tomto roku zisk, teraz však očakávajú stratu. Strata VŠZP by mala dosiahnuť 200 mil. eur, Dôvera ju má mať na úrovni 70 mil. eur a Union vo výške 6,5 mil. eur.
Zmena k horšiemu
„Ide o výraznú zmenu k horšiemu oproti predošlým odhadom. Úrad si ju vysvetľuje ako plné premietnutie rizík z negatívneho scenára vývoja, na ktorý zdravotné poisťovne upozornili pri tvorbe svojich poisťovne plánov,“ uvádza hovorkyňa úradu Monika Hudecová.
Pacienti od budúceho roka budú mať nové benefity, možno aj zubárov, ale s návrhom musia prísť poisťovne, tvrdí Dolinková
Ďalšie navyšovanie finančných zdrojov zo strany štátu naráža podľa úradu na možnosti verejného rozpočtu, jeho konsolidácie a po zvýšení zdravotných odvodov aj na limity odvodovej záťaže firiem a občanov. Výsledky slovenského zdravotníctva však zatiaľ zaostávajú za západoeurópskymi zdravotnými systémami, ako aj voči okolitým stredoeurópskym krajinám. Slovensko má jednu z najvyšších mier úmrtností v EÚ z príčin, ktoré sú liečiteľné alebo sa im dalo predísť.
Eliminácia rizík
Stále existuje značný priestor na zlepšenie politík v oblasti verejného zdravia s cieľom znížiť počet predčasných úmrtí. Podľa názoru úradu by všetci tvorcovia zdravotnej politiky mali pokračovať v systémových zmenách, ktoré odstránia neefektívnosť, nehospodárnosť, nezaslúžené renty niektorých dominantných hráčov na trhu, ale aj výplatu dividend z nerozdelených ziskov z minulých účtovných období.
Poslanci SaS chcú vrátiť ÚDZS kľúčovú kompetenciu, navrhujú to v novele zákona o zdravotných poisťovniach
„Len tak je možné eliminovať riziká, ktoré zdravotné poisťovne identifikovali vo svojich poisťovne plánoch a nakoniec premietli do aktualizovaných odhadov hospodárenia, v ktorých už rátajú s vysokými stratami,“ skonštatovala hovorkyňa ÚDZS.
Vysoká spotreba liekov
Poisťovne identifikovali riziká, ktoré môžu ohroziť plnenie plánov a v krajnom prípade si môžu vyžiadať dofinancovanie sektora. Jedno z rizík predstavujú lieky, ich vysoká spotreba na Slovensku patrí k špičke medzi členskými krajinami OECD. V kombinácii s prírastkom nových a často drahších liekov do systému verejného zdravotného poistenia sa tak zvyšujú poisťovniam výdavky na úhradu kategorizovaných liekov.
Stihli ste využiť zubný benefit? Niektorým nedali termín a sťažujú sa, že budú musieť šetriť na chlebe
Ďalšie významné riziko zdravotné poisťovne vidia v nízko nastavenom limite nákladov na niektoré typy zdravotnej starostlivosti v programovej vyhláške. Inými slovami, reálny dopyt po tejto zdravotnej starostlivosti môže byť vyšší oproti odhadom.
Programová vyhláška
Hrozí tak významné prekročenie týchto limitov, a tým neplánovaný rast nákladov. Druhou možnosťou je nesplnenie očakávaní o výške zmluvných cien na strane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, čo v niektorých prípadoch zvýši ich straty.
Nemocniciam chýbajú financie na druhý polrok, budú potrebovať minimálne 200 miliónov eur
Zástupcovia zdravotných poisťovní sa na spoločnom stretnutí s predsedom úradu Michalom Palkovičom, ktoré sa za účasti zástupcov Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) uskutočnilo ešte začiatkom apríla, zaviazali splniť všetky legislatívne rámce súvisiace s poskytovaním a úhradou zdravotnej starostlivosti. Tento záväzok sa tykal aj tzv. programovej vyhlášky, ktorou MZ stanovuje zdravotným poisťovniam minimum zdrojov z verejného zdravotného poistenia, ktoré majú byť investované do toho-ktorého typu zdravotnej starostlivosti.
Nerealistické opatrenia
Zdravotné poisťovne namietajú, že niektoré úsporné opatrenia, ktoré boli rezortom zdravotníctva identifikované a zahrnuté do výpočtu limitov pri tvorbe programovej vyhlášky, nebude možné zrealizovať a prostriedky budú v konečnom dôsledku chýbať na úhradu zdravotnej starostlivosti, na ktorú boli pôvodne určené. Tieto podľa poisťovní nerealistické úsporné opatrenia predstavujú desiatky miliónov eur.
Komora zubných lekárov kritizuje zrušenie benefitov. Nikto s nami v tejto veci nekomunikoval, tvrdí
Úrad v súvislosti s výdavkami na ústavnú zdravotnú starostlivosť pripomína, že skokové zvýšenie platov lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ktoré parlament prijal v roku 2022, predstavuje významný celospoločenský náklad. Jeho dôsledkom je menší objem zdrojov na investície do progresívnych technológií, na zlepšenie pracovných podmienok samotných zdravotníkov.