Predĺženie výpovednej lehoty a zrušenie kreditového systému nepomôže zdravotníkom ani pacientom, takýto odkaz posielajú politikom zdravotnícki odborári.
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb v plnej miere odmieta návrh novely Zákonníka práce od poslanca Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Petra Stachuru, ktorou chce zdravotníkom predĺžiť výpovedné lehoty.
Táto zmena vraj nepomôže
Lekárom, sestrám a pôrodným asistentkám pracujúcim u zamestnávateľa sa podľa predloženého návrhu majú predĺžiť výpovedné lehoty v závislosti od trvania pracovného pomeru. U tých, ktorí pracujú u zamestnávateľa viac ako päť rokov, by sa výpovedná lehota predĺžila zo štandardných dvoch mesiacov na štyri mesiace. Po viac ako desať odpracovaných rokoch by mala byť výpovedná lehota až šesť mesiacov.
KDH navrhuje pre zdravotníkov odstupňované výpovedné lehoty, cieľom novely je chrániť pacientov na Slovensku
Poslanec Stachura chce dať nemocniciam viac času na hľadanie náhrady za odchádzajúcich zdravotníkov, no podľa predsedu odborárov Antona Szalaya im táto zmena nepomôže.
„Zamestnávateľ nezoženie náhradu za lekára vo výpovedi ani za pol roka, lebo aj ten zdravotník, ktorý ho má nahradiť, bude zaviazaný dlhšou výpovednou lehotou,“ skonštatoval. Zároveň dodal, že Ministerstvo zdravotníctva SR o tomto zámere ani netušilo a verí, že keď sa s ním oboznámi, odmietne ho.
Nesúhlasia aj s SaS
Odborári nesúhlasia ani s návrhom novely zákona k zmenám sústavného vzdelávania od poslancov strany Sloboda a Solidarita Jany Bittó Cigánikovej a Tomáša Szalaya. Po novom by za kontinuálne vzdelávanie sestier a pôrodných asistentiek mal zodpovedať zamestnávateľ.
SaS chce zlepšiť vzdelávanie zdravotných sestier, navrhuje znížiť počty hodín odbornej prípravy (video)
„Kreditové vzdelávanie zo zákona prináleží komorám. Ak by to mali „na krku“ zamestnávatelia, nebude to dobre, pretože budú tlačiť zamestnancov, aby robili, nie aby sa vzdelávali,“ myslí si Szalay.
Ide o kontroverznú a citlivú tému
Poslanec Stachura obhajuje navrhnutú zmenu ochranou pacientov. Pripustil, že ide o kontroverznú a taktiež citlivú tému, na ktorú môžu byť v spoločnosti rozdielne názory. V prípade postúpenia novely do druhého čítania je pripravený rokovať aj o jej možných úpravách.
Opozícia odsudzuje politizáciu Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve
„My nechceme zdravotníkom ublížiť a hádzať im polená pod nohy, to v žiadnom prípade, ja si ale myslím, že vždy si musíme klásť na misku dve veci, aký je záujem zdravotníkov a aký je záujem pacientov a spoločnosti,“ zhodnotil.
Cieľom je ochrániť pacientov
Podľa neho je základným cieľom zabezpečiť plynulé poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Pripomenul negatívne prípady z minulosti, ktoré by takáto zmena ovplyvnila, a to odchody celých oddelení z jedného zariadenia do druhého, ale aj hromadné výpovede lekárov.
Dolinková posilní pracovnú skupinu, ktorá detailne posúdi aktualizované zdravotnícke predpisy WHO
„Je rozdiel, keď pracujete niekde v potravinách, napríklad pri kase, takýto zamestnanec napriek tomu, že má prax, je pre zamestnávateľa nahraditeľný, pri zdravotníkoch to však také jednoduché nie je,“ priblížil Stachura.