Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) vyzýva Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) na prehodnotenie rozhodnutia o zastavení ústavnej liečby psychiatrických pacientov.
AOPP uviedla, že s obavami sleduje plánované ukončenie financovania ústavnej liečby psychiatrických pacientov zo strany štátnej poisťovne v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku. Rozhodnutie začne platiť od 1. novembra 2024.
Závažné dôsledky na zdravotný stav pacientov
„Uistenie štátnej poisťovne, že vie zabezpečiť adekvátnu liečbu v iných špecializovaných nemocniciach, je pri nedostatku kapacít v tejto oblasti otázne,“ varuje prezidentka AOPP Mária Lévyová a vyzýva VšZP na hľadanie dohody v prospech pacientov.
Viac ako 150 pacientov, poistencov VšZP, ktorých liečba aktuálne prebieha v Pezinku, môže podľa asociácie čeliť riziku jej predčasného ukončenia, čo môže mať závažné dôsledky na ich zdravotný stav.
VšZP pripúšťa možnosť neobnoviť zmluvu so psychiatrickou nemocnicou v Pezinku, je pripravená zabezpečiť prevoz pacientov
„Nedostupnosť liečby u psychiatrov, psychológov a v špecializovaných psychiatrických nemocniciach je aj bez takéhoto kroku štátnej poisťovne alarmujúca. V niektorých regiónoch pacienti čakajú len na ambulantnú liečbu aj dva mesiace, čo je pri týchto zdravotných problémoch vysoko rizikové nielen pre samotného pacienta,“ pripomína Lévyová.
Nešťastná je aj komunikácia s VšZP
Podľa AOPP je zároveň nešťastná aj komunikácia VšZP, ktorá cez médiá tvrdí, že požiadavky nemocnice sú neprimerané. Nemocnica však upozorňuje, že platby za starostlivosť určila poisťovňa samotná. AOPP dúfa, že VšZP prehodnotí svoje rozhodnutie a bude konať v súlade s dohodami uzavretými s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS).
VšZP sa ohradila voči tvrdeniam liberálov, cieľom SaS je predať najväčšiu štátnu poisťovňu do súkromných rúk (video)
Mária Lévyová dodáva: „Pevne verím, že poisťovňa prehodnotí svoj prístup, najmä ak dnes platí tejto špičkovej nemocnici za zdravotnú starostlivosť to, čo sama ešte pred pár mesiacmi navrhla.“
AOPP tiež pripomína Chartu práv pacientov, ktorá garantuje právo na adekvátnu zdravotnú starostlivosť podľa zdravotného stavu pacienta a vyzýva štát, aby zabezpečil jej dostupnosť na odbornej úrovni.