Sociálna sieť Facebook umožnila moldavskému oligarchovi s väzbami na Kremeľ zverejnenie reklám vyzývajúcich na protesty a povstanie proti prozápadnej vláde v krajine. Stalo sa tak napriek tomu, že on i jeho politická strana sú na americkom sankčnom zozname.
Snaha o destabilizáciu
Reklamy politika a usvedčeného podvodníka Ilana Shora síce Facebook napokon stiahol, ale spravil tak až po tom, ako v malej 2,6-miliónovej krajine medzi Rumunskom a Ukrajinou zaznamenali milióny videní.
Rusko plánuje v Moldavsku štátny prevrat maskovaný za protesty, tvrdí prezidentka
Platené posty jeho politickej strany sa pokúšali zneužiť hnev v súvislosti s infláciou a rastúcimi cenami palív a útočili na prozápadnú vládu a prezidentku Maiu Sandu. Tá pritom práve tento týždeň upozornila na pokusy Ruska destabilizovať vládu v Moldavsku.
Moldavsko mení postoj k Podnestersku, územie chce oslobodiť spod ruskej okupácie
Agentúra AP upozorňuje, že reklamy odhaľujú, ako Rusko a jeho spojenci zneužívajú prešľapy platforiem ako je Facebook, z ktorých mnohé prevádzkujú zo Spojených štátov, na šírenie propagandy a zneužívanie ekonomických a sociálnych neistôt na pokusy o podkopanie vlád vo východnej Európe.
META ignorovala sankcie
Shorove reklamy pomohli podporiť rozhnevané protesty proti vláde a zdá sa, že ich cieľom je destabilizovať Moldavsko a vrátiť ho do ruskej sféry vplyvu, myslí si Dorin Frăsîneanu, poradca pre zahraničnú politiku bývalej premiérky Natalie Gavrility.
„Aj keď je na americkom sankčnom zozname, stále vidím na Facebooku sponzorované reklamy,“ skonštatoval Frăsîneanu s tým, že videl aj pravdepodobne falošné účty, ktoré tento týždeň tieto reklamy zdieľali. Moldavská vláda podľa neho požiadala Facebook o vysvetlenie, ale bezvýsledne.
Rusko vraj neplánuje prevrat v Moldavsku. Únia však podľa Borrella vie, aký tlak vyvíja Moskva
Predpisy pritom zakazujú americkým spoločnostiam vykonávať finančné transakcie s osobami alebo skupinami na sankčnom zozname. Americké ministerstvo financií, ktoré má sankcie na starosti sa k reklamám odmietlo verejne vyjadriť, uvádza AP.
Cudzí jazyk je problém
Materská spoločnosť Facebooku a Instagramu Meta pre AP reagovala, že reklamy odstránila hneď, ako sa o nich dozvedela. Tvrdí pritom, že zakročili proti stránkam Ilana Shora a jeho strany, keď sa dostali na americký sankčný zoznam a následne aj proti ďalším príbuzným stránkam, keď ich odhalili.
Meta, podobne ako ďalšie veľké technologické firmy zo Spojených štátov, zápasí s moderáciou obsahu v iných jazykoch okrem angličtiny.
Zneužívanie sociálnych sietí
Reklamy identifikovali výskumníci z londýnskej neziskovej organizácie Reset, ktorí sa venujú dopadom sociálnych médií na demokraciu, a svoje zistenia poskytli agentúre AP. Hlavný poradca z Resetu Felix Kartte si pritom myslí, že reakcia Mety na dezinformácie a propagandu v Moldavsku môže mať rozsiahle dopady na európsku bezpečnosť. „Kremeľ a ruské tajné služby naďalej zneužívajú ich platformy a pre nečinnosť spoločnosti hrozí, že Spojené štáty a Európa prídu o kľúčového spojenca v regióne,“ vyjadril sa Kartte, ktorý pôsobí v Berlíne.
Shorova strana zverejnila na Facebooku po uvalení sankcií deväť rôznych platených postov – väčšinu z nich odstránili do týždňa, no Shor si v januári – dva mesiace po tom, ako sa dostal na sankčný zoznam, zaplatil ďalšiu reklamu. Všetky pritom boli jasne identifikovateľné jeho menom, upozorňuje AP, a kým ich odstránili, zaznamenali milióny videní.
Ilan Shor
Tridsaťpäťročný Shor je moldavský oligarcha narodený v Izraeli, kde aj v súčasnosti žije v exile. Je zapletený do krádeže miliardy dolárov z moldavských bánk v roku 2014, čelí obvineniu z podplácania, ktorým si chcel zabezpečiť pozíciu predsedu predstavenstva v Moldavskej banke a v októbri sa dostal na americký sankčný zoznam pre prácu v prospech ruských záujmov. Sankčný zoznam pritom uvádza aj jeho stranu a jeho manželku, ktorá je ruskou popovou hviezdou. V decembri Shora na svoj sankčný zoznam zaradila aj Veľká Británia.