- aktualizované 22. apríla, 15:16
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok v Prezidentskom paláci vymenovala nových vysokoškolských profesorov.
Sú nimi Michal Frivaldský v odbore silnoprúdová elektrotechnika, Robert Grega – časti a mechanizmy strojov, Marta Habánová – výživa, Iveta Herichová – fyziológia živočíchov, Zuzana Hlaváčová – mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby, Juraj Jablonický – dopravné stroje a zariadenia, Vladimír Jančárik – teoretická elektrotechnika, Tatiana Kimáková – verejné zdravotníctvo, Miloslav Kopecký – inžinierske konštrukcie a dopravné stavby.
Ďalej Maroš Korenko v odbore strojárske technológie a materiály, Mária Kožurková – biochémia , Dušan Kudelas – získavanie a spracovanie zemských zdrojov, Jozef Kuľka – dopravné stroje a zariadenia, Judita Lidiková – spracovanie poľnohospodárskych produktov, Želmíra Macejová – vnútorné choroby, Michal Masaryk – energetické stroje a zariadenia, Zlatica Muchová – krajinárstvo a Alena Očkajová – technológia spracovania dreva.
Súčasť akademickej elity
Medzi novovymenovanými profesormi sú tiež Daniel Pinďák v odbore chirurgia, Roman Réh – technológia spracovania dreva, Martin Sabol – geológia, Pavol Švorc – normálna a patologická fyziológia, Tomáš Tóth – biológia, Silvia Vilčeková – pozemné stavby, Jozef Záhumenský – gynekológia a pôrodníctvo, Jana Žiarovská – biológia a Miroslav Žitňák v odbore mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby.
Prezidentka Čaputová vymenovala do funkcie rektora Paneurópskej vysokej školy Juraja Sterna
Prezidentka vo svojom príhovore uviedla, že štvrkovým dňom sa profesori a profesorky stali súčasťou akademickej elity, čo je postavenie, ktoré zaväzuje. „Nielen vaši študenti, doktorandi a kolegovia, ale celá spoločnosť bude od vás veľa vyžadovať a očakávať,“ zdôraznila prezidentka.
Nový začiatok
Profesorov a profesorky požiadala, aby svoj dnešný úspech nepovažovali za zavŕšenie svojho akademického pôsobenia, ale za jeho nový, ešte významnejší začiatok. „Vďaka vášmu vzdelaniu, vedeckým schopnostiam, kreativite a skúsenostiam môžete vychovávať, kultivovať a inšpirovať našu mladú vysokoškolskú generáciu, aby v čase, ktorý príde, prevzala zodpovednosť za úspešný vývoj našej krajiny,“ doplnila hlava štátu.
Čaputová zároveň pripomenula, že ak chce byť Slovensko prosperujúcim štátom, vzdelanie a veda musia pri tom zohrávať kľúčovú rolu. Zdôraznila tiež, že keď na spoločnosť doľahla koronakríza, triezvo uvažujúca verejnosť pochopila, že cesta k jej prekonaniu vedie len cez vedu. Aj ľudia, ktorí nedoceňovali význam a postavenie vedy v živote spoločnosti, boli konfrontovaní s faktom, že bez nej a bez uplatňovania vedeckých a racionálnych prístupov nie je možné zvládnuť pandemickú situáciu.
Príležitosť zrevitalizovať vzdelávací systém
„Ešte hádam nikdy nebolo spoločenské uznanie faktu, že investície do vzdelania a do vedy nie sú mrhaním prostriedkov také silné, ako je teraz,“ skonštatovala prezidentka. Pripomenula, že s podporou spoločnosti sa môže akademické prostredie pokúsiť o to, aby slovenské špičkové pracoviská už neboli iba dielom a zásluhou jednotlivcov, ale dôsledkom premysleného systému.
Ten sa podľa nej môže stať skutočnosťou aj vďaka tomu, že prostriedky na jeho budovanie možno čerpať z plánu obnovy. „Máme teraz vzácnu príležitosť, aby sme v najbližšom období zrevitalizovali celý náš vzdelávací systém a v rámci toho reformovali aj naše univerzity a vysoké školy. V tomto smere sa spolieham aj na váš vklad a prínos, lebo lepšie ako ktokoľvek iný viete o možnostiach a cestách, ako pozdvihnúť naše vzdelávanie a vedu na vyššiu úroveň,“ uzavrela hlava štátu.