Prezidentka Čaputová odvolala Fikara z pozície rektora STU v Bratislave

Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Prezidentka Zuzana Čaputová odvolala Miroslava Fikara z pozície rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec. Hlava štátu Fikarovi poďakovala za jeho úsilie pri ochrane akademických slobôd a dobrého mena STU.

Strižinec priblížil, že prezidentskej kancelárii bolo doručené rozhodnutie okresného súdu, ktorý zamietol návrh na predbežné opatrenie vo veci jeho odvolania z funkcie rektora STU akademickým senátom školy. „Týmto rozhodnutím súdu bola zároveň odstránená okolnosť, ktorá mohla spôsobovať právnu neistotu pre naplnenie vôle akademického senátu,“ objasnil.

Akademický senát STU na svojom rokovaní 26. októbra 2020 schválil návrh na odvolanie Fikara z funkcie rektora. Tento návrh podstúpili ministrovi školstva, ktorý ho mal ďalej podstúpiť prezidentke SR. Odvolávať a menovať rektorov totiž patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov, z toho za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25 členov Akademického senátu STU, proti ich bolo 14 a traja sa zdržali.

Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied či „cenzúra“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy. Rezort školstva návrh na odvolanie rektora STU dostal 2. novembra 2020.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin StrižinecMiroslav FikarZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzita