Na školách by mohli pribudnúť školskí digitálni koordinátori či koordinátori školského podporného tímu. Ide o nové kariérové pozície, ktoré zavádza návrh novely zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch.
Vláda ho na stredajšom rokovaní schválila. Úprava tiež zjednodušuje okrem preukazovania bezúhonnosti aj zaraďovanie do kariérových stupňov a vykonávanie atestácií či organizovanie všetkých druhov vzdelávania v profesijnom rozvoji.
Vzdelávanie pre viac ľudí
Novela zákona, ktorá by mala byť účinná od 1. januára 2022, rozširuje aj okruh atestačných organizácií a umožňuje absolvovať kvalifikačné, funkčné, špecializačné a inovačné vzdelávanie aj osobám, na ktoré sa inak zákon nevzťahuje.
Budúci školskí digitálni koordinátori sa môžu prihlásiť na webinár, ktorý pripravilo ministerstvo
Teda osobám, ktoré síce nie sú pedagogickými či odbornými zamestnancami, no spĺňajú kvalifikačný predpoklad vyžadovaného stupňa vzdelania na výkon ich práce.
Zmeny v práci nadčas
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré novelu predložilo, upravuje aj podmienky práce nadčas. Ustanovuje, že za hodinu práce nadčas sa bude hodina priamej výchovno-vzdelávacej činnosti považovať len vtedy, ak bude splnený základný úväzok.
Podľa ministerstva z aplikačnej praxe vyplýva, že v mnohých prípadoch viedla nespresnená časť zákona k pretrvávajúcej praxi označovania konkrétnych vyučovacích hodín v rozvrhu ako nadčasových bez ohľadu na základnú podmienku práce nadčas.
Ministerstvo chce určiť maximálnu sumu školného za externé štúdium, najviac by zaplatili študenti veterinárstva
V rámci novely sa tiež doplnila možnosť vyplácať funkčný plat za prácu nadčas v období čerpania náhradného voľna a tiež umožňuje priznať osobný príplatok za prácu vykonanú nad rámec pracovných povinností na obdobie, ked sú tieto činnosti vykonávané.