Školskí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Trvajú na radikálnych zmenách a riešení problémov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada Odborového zväzu školstva utorkovým dňom vyhlásila štrajkovú pohotovosť s cieľom zdôrazniť pretrvávajúcu nespokojnosť s financovaním slovenského školstva a potvrdiť odhodlanie zamestnancov presadzovať požiadavky odborov aj prostredníctvom nátlakových aktivít vrátane štrajku.

Nedohodli sa napriek opakovaným rokovaniam

Ako ďalej informoval predseda odborárov Pavel Ondek, napriek viacerým rokovaniam zástupcov Odborového zväzu školstva so zástupcami ministerstva školstva a ministerstva financií nebola do utorkového dňa uzatvorená dohoda na splnení požiadaviek odborov, ktoré sme zdôraznili aj prostredníctvom protestu Školstvo v smútku – protest v čiernom.

Na rokovaní Rady odborového zväzu v pondelok 16. decembra podľa Ondeka informoval minister školstva Tomáš Drucker o možných úsporách v rámci rezortu, ktoré však dokážu pokryť odbormi požadovanú valorizáciu platov v rokoch 2025 a 2026 len čiastočne.

Čiastočné úspory nestačia na pokrytie požiadaviek

„Poukázal aj na finančné problémy miest a obcí, ktoré podľa Združenia miest a obcí Slovenska nie sú schopné zabezpečiť požadovanú valorizáciu platov zamestnancov školstva v rámci svojich originálnych kompetencií. Aj napriek úsiliu ministra školstva nestačia finančné prostriedky, ktoré má k dispozícii, na vykrytie požadovanej valorizácie platov,“ uviedol Ondek.

Na uskutočnenie zvýšenia platov všetkých zamestnancov školstva v rokoch 2025 a 2026 minimálne o 10 percent je podľa neho potrebné navýšiť finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu.

„Preto žiadame predsedu vlády SR Roberta Fica a predsedu strany Hlas-SD Matúša Šutaja Eštoka, ktorej nominant je minister školstva, o riešenie naliehavých problémov v slovenskom školstve,“ doplnil Ondek.

Odborári apelujú na premiéra a ministra školstva

Školskí odborári požadujú zvýšiť tarifné platy všetkých zamestnancov školstva v rokoch 2025 a 2026 minimálne o 10 percent, legislatívne nastaviť odmeňovanie pedagogických a odborných zamestnancov, učiteľov vysokých škôl a vedecko-výskumných zamestnancov tak, aby ich tarifné tabuľky automaticky začínali v prvom platovom stupni a prvej platovej triede na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve a tiež legislatívne nastaviť odmeňovanie nepedagogických zamestnancov tak, aby ich tarifná tabuľka automaticky začínala v prvej platovej triede a prvom platovom stupni minimálnou mzdou.

Takisto žiadajú zjednotiť odmeňovanie všetkých zamestnancov regionálneho a vysokého školstva do jedného zákona o odmeňovaní, zjednotiť financovanie všetkých zamestnancov regionálneho školstva priamo z rozpočtu ministerstva školstva, teda presun osobných nákladov z originálnych pod prenesené kompetencie samosprávy a tiež akceptovať zásadné pripomienky zväzu ku kurikulárnej reforme, teda umožniť obsah vzdelávania v štátnom vzdelávacom programe rozdeliť na ročníky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Šutaj EštokPavel ondekRobert FicoTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMF Ministerstvo financií SRMinisterstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SROdborový zväz školstvaZMOS Združenie miest a obcí Slovenska